Z dobrovoľného príspevku sa stane povinný. Kým dnes môžu zamestnávatelia poskytovať svojim zamestnancom príspevok na športovú činnosť ich detí, od budúceho roku to budú musieť robiť povinne. Nová povinnosť sa dotkne tých firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 49 ľudí. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorú do parlamentu predložila skupina poslancov koaličnej strany SNS. Úprava legislatívy sa už dostala do druhého čítania.

Cieľom návrhu je podľa predkladateľov zavedenie povinnosti pre zamestnávateľov poskytovať príspevok na športovú činnosť dieťaťa zamestnanca. Navrhovatelia tvrdia, že chcú takto podporiť zdravý životný štýl detí a mládeže a posilniť prevenciu civilizačných ochorení.„Zavedenie tejto povinnosti vychádza z analýzy súčasných trendov v oblasti verejného zdravia a zistení, ktoré naznačujú, že nedostatočná fyzická aktivita v detstve vedie k nárastu chronických ochorení, ako sú obezita a cukrovka, už v ranom veku,“ uvádzajú poslanci v návrhu novely zákona.

V podmienkach príspevku sa zmenia len dve veci. Príspevok bude od budúceho roka povinný a nárok si budú môcť uplatniť len pracovníci, ktorých firma zamestnáva viac ako 49 ľudí.

Príspevok na športovú činnosť sa nezmení

Ostatné parametre príspevku sa nezmenia. Základnou podmienkou pre jeho získanie je trvanie pracovného pomeru. Zamestnávateľ ho môže poskytnúť len ľuďom, ktorí u neho pracujú minimálne dva roky. Do tohto obdobia sa počíta aj prerušenie pracovnej činnosti. O príspevok tak môžu žiadať napríklad aj rodičia na materskej či rodičovskej dovolenke. Keď má niekto viac zamestnaní, neznamená to, že dostane aj viacero príspevok. Za rok môže požiadať o príspevok na športovú činnosť dieťaťa len u jedného zamestnávateľa.

Výška príspevku závisí najmä od nákladov na športovanie. Firma môže preplatiť len 55 percent oprávnených výdavkov. Maximálne môže zamestnancovi vyplatiť 275 eur za kalendárny rok. Ide o celkovú sumu za všetky deti zamestnanca. Zamestnancom, ktorí majú dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, sa suma príspevku pomerne zníži. Zamestnanci si môžu uplatňovať len výdavky na športovanie v oficiálnych športových organizáciách, ktoré sú zapísané v registri právnických osôb v športe. Tie musia okrem iného zabezpečovať športovú činnosť pod dohľadom odborne spôsobilého človeka.

Príspevok na športovú činnosť
Príspevok na športovú činnosť dieťaťa bude povinný (Ilustračné foto: Freepik/príspevok na športovú činnosť)

Každý pracovník môže o príspevok žiadať aj niekoľkokrát ročne až do momentu, kedy dosiahne maximálnu úroveň. Výdavky musí zdokladovať najneskôr do jedného mesiaca od odo dňa, kedy mu doklad poskytne športová organizácia. Na dokladoch musí byť uvedené meno a priezvisko dieťaťa a obdobie, kedy výdavky na šport vznikli. Podmienky nakoniec posudzuje zamestnávateľ. Ak zamestnanec splní všetky stanovené pravidlá, zamestnávateľ mu poskytne príspevok na športovú činnosť dieťaťa po predložení dokladu spolu s najbližšou výplatou.

Zamestnanec môže príspevok získať na svoje vlastné dieťa, ďalej na dieťa, ktoré mu bolo zverené do náhradnej starostlivosti či na osvojené dieťa. Príspevok na športovú činnosť dieťaťa sa poskytuje aj na dieťa, ktoré len žije so zamestnancom v spoločnej domácnosti. V čase žiadosti o príspevok môže mať najviac 18 rokov. Firma tiež môže po prerokovaní s odborármi upraviť ďalšie podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať príspevok na športovú činnosť.

Od januára sa upraví aj rekreačný príspevok

Od budúceho roka sa upravia pravidlá aj pri rekreačných poukazoch. Aj príspevok na rekreáciu musia poskytovať firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 49 ľudí. Využívať ho môžu zamestnanci, ktorí v danej firme pracujú aspoň dva roky. Prepláca sa časť peňazí, ktoré minuli na domácu rekreáciu. Môžu do toho zahrnúť aj manžela, manželku či deti. Od januára budúceho roka môžu zamestnanci na rekreáciu zobrať aj svojich rodičov. Okrem toho platí, že rekreačné poukazy budú môcť rodičia zamestnancov využívať aj samostatne. Doteraz bol poukaz neprenosný.

Firmy preplatia maximálne 55 percent oprávnených výdavkov. Avšak, najviac v sume 275 eur za celý kalendárny rok. U zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, sa najvyššia suma príspevku zníži v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Napríklad zamestnancovi, ktorý pracuje na polovičný úväzok, môže zamestnávateľ doplatiť príspevok na rekreáciu maximálne do sumy 137,50 eura.

Firma môže poskytnúť zamestnancovi príspevok na rekreáciu dvoma spôsobmi. Firme môže napríklad predložiť účtenky. Tie musia byť na jeho meno a predkladajú sa najneskôr do 30 dní od skončenia rekreácie. Firma môže okrem toho zamestnancovi rovno poskytnúť rekreačný poukaz. V takom prípade musí zamestnávateľ evidovať dátum začatia rekreácie a skutočné použitie poukazu.

Zásadnou podmienkou je, že rekreácia prebehne na území Slovenska. Zamestnancom alebo ich rodičom môže firma prispieť napríklad na ubytovanie najmenej na dve prenocovania. Počíta sa do toho aj stravovanie, lístky na cestu, informačné služby, wellness či cestovné poistenie. Pobyt si možno rezervovať aj cez sprostredkovateľov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: