Sociálna poisťovňa už dlhší čas na dôchodkoch vypláca výrazne viac, než koľko peňazí získa z odvodov. Rozdiel jej dopláca štát. Ekonóm z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž v rozhovore pre Finsider hovorí, že poisťovňa má peniaze len na to, aby vyplatila desať dôchodkov ročne. V skutočnosti ich vypláca až 13.
„Samozrejme, že potreba dotovania dôchodkov sa bude musieť zvyšovať, pretože bude viac dôchodcov. To inak nepôjde. Môžeme len predpokladať, že ekonomika bude rásť, aj keď pomaly. Istým spôsobom si na to zarobíme,“ tvrdí V. Baláž.
V rozhovore sa dočítate:
- Či sa budú musieť dôchodky v budúcnosti zmeniť
- Kedy by sa mali ľudia začať pripravovať na dôchodok
- Prečo nám nepomôže zvýšenie pôrodnosti
- Ako sa zmení miera náhrady
Aké by boli dôchodky, keby štát nedotoval deficit Sociálnej poisťovne?
Štát v súčasnosti vypláca 13 dôchodkov, ale zo zdrojov Sociálnej poisťovne sa pokryje desať. To je odpoveď na vašu otázku. Keby štát nedotoval poisťovňu, tak by mohla vyplácať len desať dôchodkov. Ale je bežné, že sa dôchodky aj v iných štátoch dotujú z daní. Dôvodom je zlá demografia, nemôžete predsa nechať ľudí na dôchodku umrieť od hladu. Rozdiel je potom len v tom, ako ekonomicky vyspelá je daná krajina, ktorá dôchodky dotuje. Keď je menej vyspelá, musí byť v dotovaní skromnejšia.
Sú opatrenia ako 13. dôchodok opodstatnené?
Na 13. dôchodky ide len časť výdavkov. Ale ich zavedenie je politické rozhodnutie. Grécko malo napríklad aj 14. dôchodok, a tak aj dopadlo.
Čo by sa malo spraviť s 13. dôchodkom?
Keď vám na to odpoviem, príde mi veľa nenávistných komentárov. Na 13. dôchodok nemáme peniaze a v budúcnosti ani mať nebudeme.
Sociálna poisťovňa bude vždy vyplácať nejaký dôchodok
Budú sa dôchodky v budúcnosti musieť zmeniť?
Bude klesať miera náhrady, inak to nebude možné. Sociálna poisťovňa bude vždy vyplácať nejaký dôchodok. Ten má zároveň dve luxusné črty – indexuje sa o rast inflácie a vypláca pozostalostné dôchodky. Súkromné dôchodky také črty nemajú. Ale ide o veľmi nákladné parametre a štát to nebude môcť uplatňovať v takej miere ako dnes.
Upraví sa teda valorizácia dôchodkov?
Štát bude mať veľa možností. Sociálna poisťovňa vypláca počas dôchodku určitú sumu. Tá sa dá znížiť tak, že ľudia pôjdu do penzie neskôr. To je veľmi silný nástroj, pretože keď niekto pôjde na dôchodok neskôr a bude ho poberať len krátko kvôli dožitiu, štát na to vynaloží menej peňazí.
Môže sa na Slovensku stať to, čo v Grécku, kde sa penzie znižovali o 30 percent?
Tie najvyššie dôchodky tam klesli o 15 percent. Preto sú ich dôchodky ešte stále také vysoké. Boli priznané ešte pred bankrotom. Riešili to tak, že posunuli odchod do dôchodkového veku.
Takže sa bude ďalej zvyšovať dôchodkový vek?
Dúfajme, že zostane zachovaný súčasný systém, podľa ktorého vek odchodu do penzie rastie podľa strednej dĺžky života. Ak by to chcel niekto obmedziť, bolo by to finančne náročné.

Dôchodky bude treba dotovať viac
Má Slovensko ešte priestor na zvyšovanie odvodov alebo daní, aby sa mali z čoho vyplácať dôchodky?
Je jedno, či to zaplatíte z odvodov alebo daní. Samozrejme, že potreba dotovania dôchodkov sa bude musieť zvyšovať, pretože bude viac dôchodcov. To inak nepôjde. Môžeme len predpokladať, že ekonomika bude rásť, aj keď pomaly. Istým spôsobom si na to zarobíme.
Stačí sa pri dôchodku spoliehať na štát?
To nie je dobre položená otázka, pretože to vytvára len dve možnosti – buď sa spoliehať na štát, alebo na trh. Štát bude vždy vyplácať dôchodok.
Kedy by sa mali ľudia začať pripravovať na dôchodok?
Ideálne pri prvom nástupe do zamestnania. Prieskumy však ukazujú, že to ľudia robia až po 40. roku života. Sú na to objektívne dôvody ako hypotéky či cestovanie. Tomu rozumiem. Ale vedie k tomu aj psychologický dôvod. Do 40. roku života sa ľudia cítia nesmrteľní a dôchodok považujú za tému len pre starých ľudí.
Ako hodnotíte súčasné fungovanie a nastavenie druhého piliera? Nie sú príspevky nastavené na nízkej úrovni?
Sú na úrovni možností Sociálnej poisťovne. Akonáhle zvýšite príspevok do druhého piliera, tak znížite príjem prvého piliera. Ale druhý pilier má niekoľko problémov. Ten najväčší je, že momentálne vypláca nízke dôchodky. Anuita z druhého piliera je v súčasnosti na úrovni zhruba 23 eur. Druhý veľký problém je, že ľudia si volia jednorazový výber úspor a tie peniaze potom minú na dovolenky, záhradu či deti.
Potrebujeme, aby cudzinci zostali u nás pracovať
Ale druhý pilier bol v minulosti aj pomerne poškodený legislatívnymi zmenami. Nie je to dôvod, prečo sú dôchodky zo sporenia nízke?
Druhý pilier je atypický spôsob sporenia. Okrem toho je veľmi zle, že ľuďom bolo dovolené vybrať si nasporené peniaze po 15 rokoch.
Aké je riešenie na demografickú krízu?
Počúvam také nezmysly, že by sme mali podporiť pôrodnosť. To nefunguje v žiadnej krajine. Aj keby ste s tým uspeli, v súčasnosti narodené deti nastúpia na trh práce až o 25 rokov. Funguje tam veľká zotrvačnosť systému. Ale pôrodnosť sa u nás jednoducho nezvýši.
Môže si štát pomôcť lepšími podmienkami pre migráciu a prílev pracovnej sily?
Problém Slovenska je, že od nás odchádzajú naši ľudia do zahraničia. Takže, prečo by mali do krajiny prichádzať cudzinci za prácou? Ale pravdou je, že pred 10 rokmi u nás pracovalo zhruba 40-tisíc ľudí zo zahraničia, v súčasnosti je to 130-tisíc. Ale funguje to tak, že prídu na Slovensko do automobilky a po troch mesiacoch odídu do Nemecka. Robia tam rovnakú prácu, ale za oveľa viac peňazí. Potrebujeme, aby ostali u nás. Štát sa však o to vôbec nesnaží.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: