Spoločnosť Intel prechádza v posledných rokoch náročným obdobím, ktoré vyústilo do pádu hodnoty akcií na najnižšiu úroveň za posledné desaťročie. Podľa Tomáša Vranku, tímlídra spoločnosti XTB, to odráža zaspatie Intelu v oblasti vývoja a výroby čipov, kde ho konkurencia predbehla.

„Táto skutočnosť v podstate len odráža to, ako Intel posledné roky zaspal v oblasti vývoja a výroby čipov, kde ho v oboch oblastiach predbehla konkurencia. V oblasti návrhu Intel predbehlo AMD či Nvidia, v oblasti výroby taiwanská TSMC či juhokórejský Samsung,“ uviedol T. Vranka.

Spoločnosť v minulosti presunula svoje zameranie zo sústredenia sa na technológie na sústredenie sa na akcionárov, čo viedlo k výmene riaditeľa pred niekoľkými rokmi. „Posledné mesiace problémy v podstate len vrcholili. Posledné hospodárske výsledky boli katastrofálne, priebežne tiež chodia informácie o tom, ako Intel narýchlo vymýšľa riešenia, aby preskakoval niektoré procesy a urýchlil prechod k lepším technológiám,“ vraví T. Vranka.

Napriek ťažkostiam prišlo niekoľko pozitívnych správ, ktoré mierne zvýšili hodnotu akcií Intelu. Spoločnosť uzavrela dohodu s americkou vládou v hodnote 3 miliárd USD na rozšírenie výroby špičkových čipov. Okrem toho Intel oznámil niekoľkoročnú spoluprácu s Amazonom v hodnote niekoľkých miliárd USD. „Intel bude pre Amazon, ktorý je najväčším cloudovým poskytovateľom na svete, vyrábať serverové čipy pre cloud AWS s umelou inteligenciou,“ hovorí T. Vranka.

Intel tiež plánuje ďalšie rozdelenie svojej firmy na divíziu návrhu čipov a výroby, čo by mohlo podporiť efektívnejšie fungovanie spoločnosti. „Takéto rozdelenie môže podporiť efektívnejšie fungovanie, ale teoreticky môže spôsobiť aj to, že sa zákazníci, ktorí by si chceli nechať čipy v Inteli vyrábať, budú menej báť, že Intel ich dizajn ukradne alebo sa ním inšpiruje. Intel ešte okrem toho aj pozastavuje niektoré svoje investície, napríklad v Poľsku, či Nemecku,“ upozornil T. Vranka.

Historicky bol Intel dominantným hráčom v oblasti čipov pre počítače a notebooky, ale jeho pozíciu postupne oslabuje konkurencia, najmä AMD a Nvidia. „Zjednodušene povedané, Intel momentálne nie je najlepší už v ničom,“ konštatoval T. Vranka. „To, v akej mizérii sa kedysi dominantná technologická firma nachádza demonštruje to, že ešte v rokoch 2018-2019 Intel dosiahol čistý zisk okolo 20 miliárd USD, posledné roky sa však pohybuje okolo nuly a v niektorých kvartáloch sa dokonca dostal do miliardových strát,“ hovorí analytik XTB.

Hodnota akcií Intelu dosiahla v roku 2021 maximá okolo 70 USD za akciu, no aktuálne sa pohybuje približne o 70 % nižšie na úrovni okolo 20 USD. „Na aktuálne ocenenie firmy sa momentálne nemá moc zmysel pozerať, keďže je jednou z premenných, ktorá sa výrazne menia každým rokov ziskovosť Intelu,“ poznamenal T. Vranka. „Klasické oceňovacie metódy tu podľa mňa nemajú zmysel, keďže je naozaj zložité predikovať ako sa Intelu podarí vyhrabať z problémov.“

Budúcnosť Intelu je teda neistá a bude závisieť od jeho schopnosti technologicky napredovať. „To aký bude ďalší vývoj akcií bude primárne závisieť od toho, ako sa Intelu podarí technologicky napredovať. To je ale vec, ktorú podľa mňa investor absolútne nevie predpovedať a zložité to musí byť aj pre ľudí, ktorí v tejto oblasti priamo pracujú,“ hovorí T. Vranka. Intel síce hovorí, že dlhodobo prerod zvládne, trh ale podľa T. Vranku z XTB zatiaľ skôr zaceňuje možnosť, že sa to podariť nemusí.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: