Investovať treba začať čím skôr, pretože najviac nám zarobia tie peniaze, ktoré investujeme ako prvé. Budú sa totiž zhodnocovať najdlhšie. Špecialista na investovanie Dušan Šulov zo spoločnosti Elite Wealth Management v rozhovore pre Finsider tvrdí, že ak budeme čakať na pokles trhov, môžeme sa obrať o zhodnotenie. „Ak vynechám pri investovaní 10 najlepších dní v dlhšom horizonte, prídem približne o polovicu svojho výnosu. Vopred pritom neviem, kedy budú tie najlepšie dni,“ vraví.


(Inzercia)

Aj keď mnohí ľudia sa dnes rozhodujú investovať priamo cez brokera, D. Šulov radí, aby si radšej vybrali kvalitného poradcu napriek tomu, že za jeho služby musia zaplatiť v podobe vyššieho poplatku. „Podľa štúdie spoločnosti Vanguard, klient, ktorý má kvalitného poradcu, zarába v priemere o tri percentá viac, ako keby investoval samostatne a bol veľmi šikovný. Takže štatistiky jednoznačne ukazujú, že výber dobrého a kvalitného poradcu mi prinesie nadpriemerný výnos,“ tvrdí D. Šulov.

V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo sa neoplatí čakať na pokles cien akcií
  • Čo treba urobiť ako prvé, keď chcem začať investovať
  • Prečo si musím najprv vytvoriť finančnú rezervu a až potom investovať
  • Ako si mám zvoliť sumu, ktorú budem investovať
  • Komu sa oplatí investovať cez brokera

Akcie nedávno dosiahli vrchol, je dobrý čas teraz začať s investovaním?

Poznám tri dôvody, prečo áno. Prvý dôvod je, že ľudia, ktorí v minulosti čakali na korekciu, aby začali investovať, v skutočnosti tým prišli o veľa viac peňazí. Napríklad v januári bol vrchol a ľudia, ktorí čakali tri mesiace, zistili, že akcie medzitým narástli o ďalších 10 percent. Druhým dôvodom je, že ak vynechám pri investovaní 10 najlepších dní v dlhšom horizonte, prídem približne o polovicu svojho výnosu. Vopred pritom neviem, kedy budú tie najlepšie dni. Akcie majú dobré aj zlé dni a je lepšie neskúšať časovať trh, ale byť zainvestovaný. A takisto platí príslovie, že do akcií investujte vždy, keď máte peniaze – samozrejme pri vrcholoch menej. V takom prípade si možno investíciu rozdeliť na viacero častí a zainvestovať peniaze v priebehu niekoľkých mesiacov. Treba si uvedomiť, že dnešné maximá budú o pár rokov predstavovať minimá. Takže z dlhodobého hľadiska treba začať investovať do akcií vždy, keď máme k dispozícii peniaze.

Znamená to, že keď sa budem snažiť časovať trh, tak najskôr na tom prerobím?

Môže to tak byť, ale nemusí. Mám napríklad skúsenosť, že niekto čakal s investovaním na korekciu. Keď napokon nastala, prichádzali veľmi zlé správy a preto sa bál vstúpiť na trh. Nakoniec neinvestoval vôbec, takže v skutočnosti stratil viac. Ja neviem presne, kedy je dno a kedy je úplný vrchol. Pokles o 10 až 15 percent prichádza v priemere raz za rok. Ale kedy príde a ako príde? Preto je dobré skôr zainvestovať a mať aj rezervu, aby som v prípade poklesu mohol dokúpiť. Korekcie sú totiž väčšinou krátkodobé.

Ak chce niekto začať s pravidelným investovaním, má zmysel čakať, až príde ku korekcii?

Tam netreba čakať vôbec, ale začať hneď. Keď ide o dlhodobé a pravidelné investovanie, treba jednoznačne 100 percent vložiť do akcií.

Čo by si mal človek ujasniť ešte predtým, než začne investovať?

Predovšetkým by nemal začínať s tým, do akého produktu ide investovať. Ale najprv by si mal zodpovedať, prečo chce investovať a aký chce dosiahnuť výsledok. Veľmi konkrétne by si mal povedať, aký objem peňazí chce mať o 10 či 15 rokov. Približne vieme, ako sa mu môžu peniaze zhodnotiť a na základe toho si vie naplánovať sumy, ktoré bude investovať. Dobré je mať konkrétny cieľ. A keď máme konkrétny cieľ, viem potom vybrať aj konkrétne aktíva a konkrétnu alokáciu celého portfólia.

Rezerva nám ochráni investíciu

Nehľadajú niektorí ľudia ideálny produkt tak dlho, že sa oberú o výnosy?

Určite áno. Treba sa v tejto oblasti vzdelávať. Keď na to nemám čas, musím si nájsť odborníka, ktorý je v tom zbehlý a skúsený. Aby mi vedel poradiť, do čoho investovať. Čakanie je vždy problém. Pretože z dlhodobého hľadiska sa mi najlepšie zhodnotia tie peniaze, ktoré vložím na začiatku.

Ľudia, ktorí začínajú investovať, si myslia, že zvládnu aj vysoké poklesy a že ich aj využijú na doinvestovanie. Správajú sa tak ľudia naozaj, alebo sa pri vysokých prepadoch snažia zutekať z investície?

Jedna vec je teória, druhá je prax. V rokoch 2008 až 2009 som pracoval v banke a v tom čase americký akciový index padol o 58 percent. Mal som klientov, ktorých som zdedil a musel som im štyri mesiace robiť psychologického poradcu, pretože to emocionálne nezvládali. Ak je na účte veľká priebežná strata, prichádzajú zlé správy a ak nemáte kvalitný systém a stratégiu, ako sa starať o investíciu, nemusíte zvládnuť takúto korekciu. Človek v takom prípade urobí nevhodné rozhodnutie. Ale zároveň som videl aj to, že pri poklesoch sme s klientami naozaj toto pravidlo využívali. To znamená, že keď prišiel pokles, klienti neutekali, ale mali sme pripravenú hotovosť práve pre takéto účely, ktoré klienti doinvestovali, čo im z dlhodobého hľadiska zvyšuje výnos.

Predtým, ako človek začne investovať, by si mal vytvoriť rezervu na tri až šesť mesiacov. Na čo je dobrá táto rezerva? Prečo nemôžeme investovať hneď do akcií?

Finančné zdroje by mal mať človek rozdelené na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Pretože dlhodobé môže investovať napríklad do akcií. Krátkodobú rezervu je dobré mať kvôli tomu, aby sme mohli riešiť neočakávané výdavky a aby sme nemuseli siahať na investíciu. Ak nemá niekto rezervu a investuje do akcií dlhodobo, ak nastane problém a bude potrebovať peniaze v čase, keď budú trhy v mínuse, sám seba poškodí. To znamená, že pokiaľ nemá človek rezervu, nech ani neinvestuje.

Investovať cez poradcu sa oplatí. Zarobíte viac, ako keby ste to skúšali priamo cez brokera, tvrdí špecialista na investovanie
Dušan Šulov (Foto: Špecialista na investovanie)

Dôchodok je pre mladých ľudí príliš vzdialený

Najdôležitejší finančný cieľ pre väčšinu ľudí je zabezpečenie na dôchodok. Pri ňom platí, že čím skôr začneme investovať, tým viac peňazí budeme mať a tým menej musíme investovať. Sú mladí ľudia dnes natoľko zodpovední a uvedomelí, že si začnú odkladať peniaze na dôchodok hneď, ako začnú pracovať?

Myslím si, že väčšina nie. Pre mladých ľudí je veľmi ťažko hmatateľný dôchodok, ktorý budú mať o 40 rokov. Je to veľmi vzdialená doba, preto si dovolím tvrdiť, že oveľa dôležitejší cieľ je investovať preto, aby som si vytvoril majetok, ktorý mi bude prinášať pravidelný príjem ešte skôr, ako budem na dôchodku. ja nemám motiváciu, že musím sporiť 40 rokov, ale viem si majetok vybudovať už skôr a viem si zlepšiť kvalitu života aj pred dôchodkom. Ak má mladý človek takýto cieľ, má oveľa väčšiu motiváciu investovať a odkladať si peniaze, lebo vie, prečo si peniaze odkladá. A môže aj výsledok reálne vidieť.

Ak mladý človek začne investovať, kedy reálne môže mať dostatočný majetok, aby mohol poberať rentu, ktorá by ho zabezpečila?

Závisí to od toho, aký má príjem, koľko si vie odkladať a aký chce mať príjem z investície. Niekomu stačí renta 500 eur, iný potrebuje 1 000 či 1 500 eur. A od toho sa odvíja výška majetku, ktorý potrebuje mať. Ak by bol niekto ochotný sporiť zopár stoviek eur, začne v 25 rokoch, už vo veku 40 rokov môže mať podľa mňa zaujímavú rentu.

Mnohí ľudia začínajú myslieť na dôchodok, až keď majú vyše 40 alebo až cez 50 rokov. Má zmysel aj vtedy začať investovať?

Začať investovať má zmysel vždy. Samozrejme, čas hrá pro v prospech investora. Čím skôr začnem, tým menšiu sumu potrebujem. Ale nemusí sa vzdávať ani človek, ktorý je po päťdesiatke. Aj ten má šancu si ešte vybudovať rentu. Päťdesiatročný človek pôjde do dôchodku vo veku 64 rokov alebo ešte neskôr. Takže stále má čas vytvoriť si majetok, ktorý sa mu v budúcnosti určite zíde.

Väčšina správcov podielových fondov neznižuje poplatky

Na základe čoho si mám zvoliť sumu, ktorú budem investovať?

Treba si urobiť rozpočet a presne si stanoviť, koľko chcem investovať. Výhodou je, že investičné účty sú flexibilné. Keď sa mi nedarí, môžem to znížiť, keď sa mi darí, môžem investovať viac. Dôležité je naplánovať si v rozpočte, koľko si môžem odkladať na investovanie a potom sa toho držať. Štandardné odporúčanie je, že treba investovať 10 % z príjmu, ale môžem si samozrejme sporiť aj viac. Všetko závisí od finančných možností a od príjmov dotyčného človeka.

Ako si vybrať fond, do ktorého budem investovať?

Závisí to od toho, na aké obdobie, akú sumu chcem investovať, či chcem investovať jednorazovo alebo pravidelne. A od toho sa odvíja zloženie investície – aké tam budú fondy, aké regióny, aké zameranie a podobne. Je to veľmi individuálne na základe toho, čo chce človek investíciu dosiahnuť.

Čo by ste odporučili človeku, ktorý chce dlhodobo budovať majetok pravidelným investovaním?

Tam je jednoznačne vhodné byť 100 % zainvestovaný v akciách. To znamená vybrať kvalitné fondy, ideálne akciové, indexové ETF fondy.

ETF fondy majú v porovnaní s podielovými fondmi nižšie poplatky a zároveň sú aj daňovo zvýhodnené. Robia správcovia podielových fondov niečo pre to, aby ich zatraktívnili?

Niektorí správcovia, ale hlavne v Amerike, výrazne znížili poplatok za manažovanie. V Strednej Európe, ešte nie. Nedávno som sa stretol s tým, že jedna banka ponúka podielové fondy, kde ročné poplatky dosahujú v priemere 2,2 až 3,9 percenta, čo sú šialené sumy. A klienti vďaka svojej neznalosti platia za takúto investíciu nadpriemerne vysoké poplatky pri podpriemernom výnose. Aj keď sa niektorí správcovia snažia poplatky znižovať, väčšina to nerobí a pokiaľ sa klient nebude dožadovať kvalitnejších služieb, správca nemá dôvod poplatky znižovať. Ale ľudia, ktorí sa zaujímajú a začnú využívať nízkonákladové investovanie, budú mať určite výhodu v porovnaní s tými, ktorí investujú do podielových fondov.

Poradca môže klientovi zabrániť v zlom rozhodnutí

Mnoho ľudí v poslednej dobe začalo investovať na vlastnú päsť cez brokera. Je toto podľa vás správne riešenie?

Poviem príklad z praxe. Niektorí klienti sa rozhodli, že ušetria na poradcovi. Naštudovali si nejaké informácie na internete, otvorili si účet u brokera, vložili tam peniaze, a keď sa dostali na mínus 50 percent, nevedeli, čo majú robiť, tak hľadali poradcu, aby ich z toho dostal von. Ak má niekto dostatočné znalosti, má čas, aby sa tomu venoval, má kvalitný informačný zdroj, tak to môže zvládnuť a môže investovať aj samostatne. Avšak, ak nie, tak je lepšie si nájsť poradcu, ktorý ho celým procesom prevedie. Ale nepoznám nikoho, kto investuje samostatne, že by sa vyhol tomu, aby zaplatil takzvané školné na svojich investičných chybách. Či niekto investoval cez Forex, CFD, rôzne cenné papiere alebo chce skúsiť riziko, väčšinou sa popáli, niečo stratí, než zistí, že to nie je úplne jednoduché. Takže pri samostatnom investovaní treba byť veľmi opatrný.

Aké výhody má naopak investovanie cez poradcu?

Ak máte kvalitného poradcu, vyhnete sa zlému výberu portfólia. To znamená, ak máte dobrého poradcu, vie vám už od začiatku odporučiť zloženie portfólia. V takom prípade nemusíte ísť systémom pokus – omyl, ale už od začiatku môžete mať kvalitne osvedčené portfólio. Táto služba niečo stojí, ale na druhej strane usporíte na chybách, ktoré by ste urobili, ak by ste investovali samostatne. Veľkou výhodou je aj emocionálna podpora. V roku 2020, keď trhy padli o 38 percent, prišiel za mnou klient, ktorý chcel odpredať investíciu. Nie preto, že by chcel vystúpiť, ale plánoval počkať a keď to padne ešte viac, znovu by zainvestoval. Ja som mu to neodporučil, ale naopak som mu radil doinvestovať. Ak by investoval samostatne, investíciu by vypol jedným klikom a strata je nenávratne preč. Vždy sa rozhodujeme s klientom nie na základe emócie, nie na základe toho, čo si prečítame v novinách, ale sledujeme určité dáta, máme stratégiu a systém, ako budeme reagovať aj v obdobiach poklesov.

Aký je optimálny poplatok za investíciu, pri ktorom by si mal človek povedať, že neplatí príliš veľa?

Treba sa vyhnúť extrémom. Napríklad je tu často kritizovaný vstupný poplatok, ktorý zaplatí človek poradcovi alebo poradca má z neho províziu. Je veľmi dôležité, aby poplatok bol optimálny. Určite nie je dobré, ak má človek nastavenú extrémne vysokú cieľovú sumu, sporí si malú mesačnú sumu a zaplatí veľmi vysoký poplatok. Je dobré, aby si to porovnal a zároveň aby vedel, čo za to dostáva. Niekto si účtuje vysoký poplatok a kvalita investície je veľmi nízka, čo klient nevie posúdiť, preto je dobré, aby si to porovnal. Ďalej sa platí priebežný poplatok. Ak mám fond, ktorý mi prináša pridanú hodnotu, tak sa nebránim platiť aj vyšší poplatok. Ale keď nájdem v rovnakej kategórii fond, ktorý mi dokáže priniesť lepší výnos a s nižšími poplatkami, nevidím dôvod, prečo by som mal využívať drahší produkt. Stretávam sa s tým, že 95 percent ľudí netuší, aké platia priebežné poplatky. Až keď si pozrieme dokumenty fondov a ukážeme si, aké sú tam ročné poplatky, klient sa často zľakne a začne premýšľať o tom, že by to mal zmeniť.

Nie je problém aj v tom, že klienti majú pocit, že ich investícia je lacná, pretože priebežný poplatok je v nízkych percentách, no neuvedomujú si, že tým, že sa tento poplatok platí každý rok, im môže pohltiť veľkú časť majetku?

Keď platí niekto dve až tri percentá ročne, banka si od neho za 10 rokov zoberie tretinu majetku. Častokrát takéto fondy neprinášajú ani priemerný výnos, aký dosahuje trh. Na druhej strane sú klienti, ktorí nechcú platiť nič alebo len extrémne nízke sumy. Avšak ich portfólio im zarobí menej, ako keby investovali s kvalitným poradcom, ktorému zaplatia rozumný poplatok. Poplatky, ktoré zaplatíme poradcovi, sú väčšinou ďaleko nižšie ako profit, ktorý z toho získame. Podľa štúdie spoločnosti Vanguard (štúdiu v PDF si môžete pozrieť na tomto odkaze), klient, ktorý má kvalitného poradcu, zarába v priemere o tri percentá viac, ako keby investoval samostatne a bol veľmi šikovný. Takže štatistiky jednoznačne ukazujú, že výber dobrého a kvalitného poradcu mi prinesie nadpriemerný výnos.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:


(Inzercia)