Ošiaľ kolo umelej inteligencie a Chat GPT tento rok nenadchol len vedcov či IT nadšencov, ale aj investorov. Tí pozorne sledovali, ktoré firmy sa na tejto vlne zvezú. Napríklad akcie výrobcu vysokorýchlostných čipov Nvidie stúpli v tomto roku viac ako trojnásobne.
Kým na začiatku roka sa obchodovali za necelých 150 dolárov, na konci novembra ich hodnota prekročila 500 dolárov. Darilo sa aj Microsoftu, ktorý spolupracuje s Chat GPT, ale aj ďalším výrobcom čipov ako Intel či AMD. Otázne je, či bude tento ošiaľ spojený s rastom akcií firiem, ktoré participujú na umelej inteligencii, pokračovať.
Oslovení odborníci na investovanie naznačujú, že počiatočné obrovské nadšenie z toho čo dokáže umelá inteligencia (AI) možno trochu opadlo. Napriek tomu nástroje, ktoré využívajú túto technológiu, sa ďalej vyvíjajú a zdokonaľujú. Je preto pravdepodobné, že ľudia budú využívať nástroje umelej inteligencie čoraz častejšie.
Investovanie do umelej inteligencie je spojené s rizikom
„Ceny akcií AI firiem už rastú dlhšiu dobu a sú na relatívne vysokých úrovniach. Najväčší boom je len pred nami,“ vraví Lukáš Raška analytik finančnej spoločnosti Portu. Upozorňuje, že takáto investícia je spojená s veľkou mierou neistoty a rizika.
Generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik si myslí, že pre špekulatívnych investorov, ktorý uvažujú z krátkodobého hľadiska je to zaujímavá príležitosť na investovanie. „Pre dlhodobých investorov je to špekulácia, ktorá v portfóliu nemusí mať svoje miesto,“ dodáva. Priznáva, že z umelej inteligencie môže ťažiť aj investor, ktorý investuje aj do širších akciových indexov, akým je napríklad technologický index NASDAQ.
Keď sa pozrieme priamo na akcie čipovej firmy Nvidia, ukazovateľprice to earnings (P/E – porovnáva cenu akcie v pomere k zisku spoločnosti), sa v súčasnosti pohybuje okolo hodnoty 63. Naproti tomu P/E celého amerického akciového indexu S&P 500 sa pohybuje okolo hodnoty 20.
Vysoký ukazovateľ P/E môže naznačovať, že cena akcie je vysoká a môže byť nadhodnotená. Predpokladať na základe toho, ako sa bude vyvíjať cena danej akcie, je veľmi zložité. Cenu totiž ovplyvňuje celý rad faktorov. „Rozhodne by som neodporučil niekomu špekulovať na pokles týchto akcií,“ tvrdí L. Raška.
Čipy nie sú všetko
Podľa M. Ovčarika bude úspech veľmi závisieť od toho, či po prvotnom entuziazme okolo firiem napojených na umelú inteligenciu budú nasledovať aj kvalitné tvrdé dáta. Teda či a ako rýchlo sa umelá inteligencia pretaví do zvýšenia tržieb a ziskov týchto spoločností. Nvidia mala napríklad veľmi dobrý tretí kvartál tohto roka. Tržby jej medziročne narástli o viac ako 200 percent na vyše 18 miliárd dolárov.
Okrem čipových spoločností podľa ekonómov stojí za to sledovať aj najväčšie technologické spoločnosti. Firmy ako Google, Microsoft alebo Amazon pracujú na vlastných riešeniach umelej inteligencie, ktoré postupne vylepšujú a z budúceho rozvoja môžu vo veľkom ťažiť.
„Nebál by som sa ani možnosti preskúmať menšie spoločnosti, ktoré sa špecializujú výhradne na oblasť umelej inteligencie. Patriť sem môžu firmy, ktoré vyvíjajú pokročilé AI algoritmy, robotiku alebo aplikácie v oblasti priemyslu 4.0,“ hovorí L. Raška.
M. Ovčarik je opatrnejší a investorom odporúča vsadiť na diverzifikované portfólio, ktoré má v sebe podstatne viac sektorov aj regiónov. Zaujímavé budú podľa neho okrem technológii aj zdravotníctvo či finančný sektor.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: