Lákajú vás nové technológie a zovšednela vám už umelá inteligencia, ktorá mala svoj vrchol už pred rokom? Môžete staviť na investovanie do kvantových počítačov. Ale pozor, firmy, ktoré ich vyvíjajú, hovoria, že táto technológia je zatiaľ stratová a spotrebúva obrovské miliardy dolárov, no ich monetizácia je ešte vo hviezdach.

Ak chcete pri investovaní ostať na zemi, stávkou na istotu sú akcie veľkých amerických technologických firiem ako Alphabet či Amazon a Apple. Mimochodom, práve Alphabet, ktorý stojí za vyhľadávačom Google, začiatkom decembra predstavil nový kvantový čip Willow. Ten v priebehu piatich minút spočíta to, čo superpočítačom trvá desať kvadriliónov rokov. Lenže zatiaľ nezarába peniaze, len ich spaľuje.

Koniec ESG fondov?

Končiaci a pre investorov veľmi úspešný rok 2024 naznačuje niekoľko trendov, ako sa budú vyvíjať akcie aj dlhopisy v budúcom roku. Jeden z nich je, že zelené technológie, na ktoré vsadili napríklad ESG fondy, utrpeli v poslednom roku reputačnú porážku aj v dôsledku energetickej krízy a pre návrat niektorých krajín k uhliu či jadrovej energii.

Navyše, zvolený americký prezidnet Donald Trump nie je práve zástancom zelenej energie a bude zrejme podporovať ťažbu ropy v USA aj vo svete viac ako výstavbu solárnych a veterných elektrárni. „To môže spôsobiť o odklon investorov od ESG fondov,“ myslí si investičný riaditeľ Across Private Investments Andrej Rajčány.

Nad ESG fondami visí otáznik aj podľa analytika spoločnosti Portu Mareka Malinu. „Hoci je zelená transformácia nevyhnutný trend a toto odvetvie láka kapitál, staronový prezident Donald Trump viackrát otvorene povedal, že v globálne otepľovanie neverí, a očakáva sa od neho nižšia podpora zelených investícií,“ vraví.

Preto M. Malina odporúča investovať do ETF fondov, ktoré sú dlhodobouu stávkou na istotu a zároveň je takáto investícia lacná.

Všímajte si akcie mimo USA

Vyšší potenciál na rast môžu mať podľa A. Rajčányho aj neamerické akcie ako aj korporátne dlhopisy. Predpokladá, že presun kapitálu z konzervatívnych peňažných fondov do rizikovejších, ako sú korporátne dlhopisy a akcie, bude pokračovať aj v budúcom roku.

Investičný riaditeľ skupiny Amundi Vincent Mortier si tiež myslí, že investori by mali v budúcom roku rozšíriť svoje zameranie mimo amerických veľkých firiem. „Príležitosti sa dajú hľadať v likvidných aj nelikvidných aktívach a využívať pákové zabezpečenie vo viac fragmentovanom svete,“ povedal na decembrovej konferencii Amundi v Prahe.

Spomedzi akcií sa najviac tento rok darilo technologickým firmách, finančnému a IT sektoru, ale aj obrane. Napríklad len akcie Nvidie vzrástli o 173 percent, veľká sedmička technologických firiem (Alphabet , Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia, and Tesla) si polepšila o 41 percent, finančný sektor vzrástol o 44 percent a zbrojársky priemysel o 27 percent. „Akcie však nie sú v cenovej bubline, ale majú potenciál na ďalší mierny rast,“ myslí si A. Rajčány.

Aj podľa spoluzakladateľ Finaxu Radoslava Kasíka európske a ázijské akcie vôbec nie sú drahé. „V USA je to iný príbeh, ale do veľkej miery opodstatnený. Ocenenie je zhruba o 60 percent vyššie ako v Európe,“ vysvetľuje. Americké akcie firiem rastú preto, lebo rastú aj ich ziskové marže, rastie produktivita, tempo inovácií a podpora podnikateľského prostredia je enormná.

R. Kasík si vie len ťažko predstaviť, že by americké akcie zopakovali tretí rok masívnych dvojciferných ziskov presahujúcich 20 percent aj v budúcom roku.

S predpokladaným znižovaním úrokových sadzieb sa môže lepšie dariť aj akciám menším firiem. „Potenciál na rast akcií v roku 2025 bude nižší než v tomto roku,“ očakáva M. Malina.

Geograficky treba byť rozkročený na všetky svetové strany

Neamerické akcie sa môžu podľa odborníkov v najbližšom roku zhodnocovať viac ako americké. Okrem USA sa preto treba pozerať aj na Čínu, EÚ či Japonsko. „Očakávam, že rozvíjajúce sa trhy na čele s Čínou a krajinami juhovýchodnej Ázie zaznamenajú dynamický rast, ktorý priláka nových investorov,“ hovorí analytik Across Private Investments, Dominik Hapl. Neznamená podľa neho, že americké akcie netreba mať v portfóliu. „Ich mierne podváženie môže priniesť svoje ovocie,“ vysvetľuje analytik.

Podobne aj V. Mortier z Amundi tvrdí, že v budúcom roku bude kľúčová starostlivá diverzifikácia portfólia.Zmeny v politickom prostredí môžu zásadne ovplyvniť trhy. Súčasné anomálie si vyžadujú časté prehodnocovanie stratégií a flexibilné úpravy portfólia,“ radí.

Riziká vo svete sú geopolitické, makroekonomické (inflácia), ale aj volebné (predčasné voľby v Nemecku a Francúzsku) či prírodné katastrofy. „Vyhýbať sa treba trhom, ktoré doplácajú na stupňujúce sa napätie na Blízkom východe,“ pripomína M. Malina.

Napriek prognózovaným nižším výnosom by R. Kasík ostal verný americkým akciovým trhom. Táto krajina je podľa neho politicky a kapitálovo najstabilnejšia. „Kapitál je tam najlepšie chránený, najslobodnejší a najefektívnejšie alokovaný. Zároveň ide stále o najmocnejšiu krajinu sveta, najsilnejšiu ekonomiku s najsilnejšou rezervnou menou,“ hovorí spoluzakladateľ Finaxu.

USA sú tiež surovinovo sebestačné, majú vynikajúcu kvalitu vzdelania, prílev mozgov a stimulujúcu imigračnú politiku. Aj preto si R. Kasík nemyslí, že vláda Donalda Trumpa tento status zmení. „Preto je potrebné investovať globálne a pasívne a zbytočne nešpekulovať, aby sa z toho nestalo točenie rulety,“ hovorí R. Kasík.

Umelá inteligencia a skladovanie elektriny

Čo sa týka sektorov, V. Mortier z Amundi uprednostňuje finančné a verejné služby, komunikácie a spotrebný sektor. Analytci Acrossu odporúčajú sledovať ajfirmy, ktoré stavajú digitálnu infraštruktúra pre centrá s umelou inteligenciou, robotiku a spoločnosti, ktoré vyrábajú a uskladňujú elektrinu. Zaujímavé môže byť aj zdravotníctvo a najmä firmy, ktoré sa venujú diagnostike s pomocou umelej inteligencie.

M. Malina upozorňuje aj na akcie firiem v spotrebiteľskom sektore, ktorým sa v tomto roku nedarilo, pretože ľudia ešte stále cítia dopady inflácie a majú utiahnuté opasky. „Mnoho akcií ikonických firiem, ako Nike, Coca-Cola, Starbucks či Louis Vuitton, sa obchodujú v porovnaní s IT sektorom za zaujímavejšie ceny,“ upozorňuje ekonóm Portu.

Naopak, kvôli plánom USA odstúpiť od klimatickej dohody sa aj naďalej nemusí dariť spoločnostiam zameraným na dekarbonizáciu a obnoviteľné zdroje energií.

kam investovať v roku 2025
Ilustrácia: Imagen 3

Pokles úrokov prinesie prelievanie kapitálu

Centrálne banky budú aj v roku 2025 pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb. To by malo stlmiť predpokladaný nižší rast najväčších svetových ekonomík, ako sú USA či EÚ. Čínska centrálna banka sa tiež pripravuje na dodatočné stimuly v prípade nových ciel zo strany USA.

„Pokles úrokových sadzieb povedie k prelievaniu kapitálu z peňažných do dlhopisových aj realitných fondov, ktoré ponúkajú atraktívne úročenie pri relatívne nízkom riziku,“ objasňuje D. Hapl z Acrossu.

Dlhopisy Japonska a Číny môžu v budúcom roku priniesť výnosy okolo šiestich percent, americké asi päť percent, ale zarábať dokážu aj korporátne (asi 7%) či municipálne dlhové cenné papiere.

Ani dlhopisy však nemusia byť stávkou na istotu. Budúci americký prezident D. Trump sľubuje znižovať dane, zvyšovať výdavky štátu a zavádzať obchodné bariéry. To môže podľa M. Malinu zvýšiť infláciu, ktorá môže brániť znižovaniu úrokových sadzieb. „Ak to tak bude, americkým dlhopisom sa naďalej dariť nemusí,“ hovorí.

Preto odporúča zamerať sa na dlhopisy krajín, ktoré nečelia vysokým rozpočtovým schodkom, nečakajú ich voľby s neistým výsledkom a ich ekonomiky sú imúnnejšie voči očakávanej obchodnej vojne medzi USA, EÚ a Čínou.

„India a Indonézia predstavujú najzaujímavejšie dlhodobé príležitosti v rozvíjajúcej sa Ázii vzhľadom na ich odolnosť voči zmenám colných politík a silný rastový potenciál,“ odporúča analytik Portu.

R. Kasík z Finaxu radí kupovať európske dlhopisy. „Ich výnos je síce nižší v porovnaní s dolárovými emisiami, no stále vnímam pravdepodobnosť znižovania úrokov väčšiu v Európe ako v USA,“ vysvetľuje.

Krypto má už vrchol za sebou

V oblasti kryptomien bol tento rok v znamení neuveriteľného rastu. Najstaršia kryptomena bitcoin vrástol z necelých 40-tisíc dolárov v januári na viac ako 100-tisíc dolárov v polovici decembra, čo je nárast o viac ako 100 percent. Analytici si myslia, že v budúcom roku nastane čas na čiastočný výber ziskov. Cena bitcoinu na konci decembra už klesla pod rekordnú hranicu 100-tisíc dolárov.

Kryptomeny by mali podľa analytikov tvoriť v portfóliu iba doplnkovú investíciu na úrovni 5 až 10 percent. „Určite neodporúčam vsádzať všetko na jednu kartu a kupovať iba tie,“ radí M. Malina. Odporúča držať sa osvedčených kryptomien, ako je bitcoin alebo ethereum.

Kto neverí kryptu, s jeho nejasnou reálnou hodnotou, a chce staviť na istotu, môže si nakúpiť zlato. Tento drahý kov sa vlani zhodnotil o 27 percent a jeho cena prekročila 2 500 dolárov za uncu. V raste mu pomohla najmä geopolitická nestabilita na Blízkom východe či na Ukrajine.

Keďže neistota vo svete bude pretrvávať aj v budúcom roku, analytici Goldman Sachs predpovedajú zlatu nárast až na 3-tisíc dolárov. Pomôcť by mu mal aj slabnúci dolár.

Zlato by takisto malo tvoriť len doplnok investičného portfólia. Predsa len je to aktívum, ktoré neprináša žiadny ročný výnos či dividendy ako napríklad akcie, ale investori zarábajú len na raste jeho ceny.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: