Bitcoinu nechýba veľa, aby zlomil ďalšiu psychologickú hranicu. V súčasnosti sa obchoduje tesne pod úrovňou 50-tisíc dolárov. Pred rokom nestál ani 10-tisíc dolárov. Spolu s bitcoinom posilnili aj ďalšie kryptomeny.

Trhová kapitalizácia kryptomien v súčasnosti podľa stránky Coinmarketcap.com dosahuje 1,5 bilióna dolárov. Samotnému bitcoinu z tejto sumy patrí 61 percent.

„Ťahúňom pre celý trh je čoraz väčšia inštitucionálna podpora. Veľké firmy a investičné fondy investujú do kryptomien stále viac peňazí. Kryptomeny tak vystupujú z tieňa a stávajú sa čoraz viac hlavným prúdom. Popri mladej generácii investujú do odvetvia aj správcovia investičných fondov,“ vraví krypto-analytik Saxo Bank Anders Nysteen.

Kolíšu viac ako akcie

Pozitívny sentiment záujemcov o kryptomeny vyplýva podľa neho z čoraz širšej akceptácie kryptomien. „Ďalším priaznivým faktorom je rozvoj technologickej infraštruktúry, ktorá drží krok s rastúcimi požiadavkami na spracovanie transakcií. Na druhej strane sú hrozby z prísnejšej regulácie a riziko toho, že hackeri nájdu spôsob, ako sa nabúrať do siete,“ tvrdí Nysteen.

Investori však musia byť opatrní. Kryptomeny sa vyznačujú výrazne vyššou volatilitou ako akcie. V marci minulého roku, keď trhy zachvátila panika z koronavírusu, bitcoin ako aj ethereum stratili polovicu svojej hodnoty. „Kryptomeny môžeme považovať za „korenie“ portfólia, ktoré dokáže v správnej miere dodať zaujímavé výnosy. Na druhej strane je treba počítať aj poklesom tejto investičnej zložky úplne na nulu. Odporúča sa preto, aby virtuálne meny tvorili len tri až päť percent portfólia,“ hovorí Nysteen.

Záujem investorov o kryptomeny posilňuje aj strach pred infláciou. Centrálne banky tlačia podľa potreby nové a nové peniaze a tak sú tradičné meny ohrozené znehodnotením. „Prvý známy príklad inflácie siaha do ďalekej histórie. Rímska ríša potrebovala viac peňazí na armádu a bujnejúcu infraštruktúru a preto na pokrytie nákladov začala tlačiť mince s čoraz menším obsahom striebra. Znehodnocovala tým hodnotu všetkých mincí v obehu, čo bolo jednou z príčin rozpadu Rímskeho impéria,“ vysvetľuje Nysteen.

Kryptomeny majú aj praktické využitie

Vysokou infláciu zažila nedávno Venezuela. V roku 2018 dosiahla milión percent. Peniaze sa tak prakticky stali bezcenné. Zástancovia bitcoinu tvrdia, že pri ňom inflácia nehrozí, keďže je presne určené, koľko bitcoinov sa maximálne vyťaží. Bitcoin sa tak pridáva k tradičným metódam, ktoré by mali odolať inflácii, ako je tovar, komodity a najmä zlato.

„Ďalšou výhodou bitcoinu je jeho decentralizovaný systém. Nepodlieha totiž kontrole ani manipulácii, čo ho robí odolným voči zásahom zvonka,“ hovorí Nysteen.

Z ostatných kryptomien je podľa neho zaujímavé ethereum. Kým bitcoin sa prirovnáva k zlatu, ethereum zase k striebru. „Okrem jeho vzácnosti má totiž aj praktické využitie, podobne ako striebro. Ethereum sa používa na vysporiadanie smart kontraktov, čo sú predprogramované transakcie realizované automaticky po splnení určitých podmienok,“ tvrdí Nysteen.

„Ethereum sa používa na úhradu transakčných nákladov napríklad pri zmluvách prevodu nehnuteľností, či poistných zmluvách. Širšie využitie je však limitované technickými podmienkami, ktoré umožňujú realizovať len malý počet transakcií za jednu sekundu. Masívne využitie etherea preto naráža na svoje limity,“ dodal Nysteen.