Po smrti samotára sa v jeho pražskom byte našiel starý kufor, ktorý obsahoval zbierku mincí v miliónovej hodnote. Obsah tohto kufra teraz mieri do aukcie, ktorú organizuje slovenská spoločnosť Macho & Chlapovič.
Starý kufor sa nachádzal v skrini pod oblečením a niekoľko vzácnych kusov bolo uložených v písacom stole. Zosnulý majiteľ mince nekupoval ani predával. Svoj poklad strážil ako dedičstvo svojich predkov.
„Ide o výnimočný nález, ktorý v našich končinách nemá obdobu. Jeho súčasťou sú rôzne mimoriadne vzácne mince. Zo zachovalého zberateľského denníka však vieme, že tie najcennejšie kusy chýbajú. Pôvodného majiteľa na sklonku života pravdepodobne zradili jeho najbližší a najvzácnejšie kusy rozpredali. Niektoré z nich sa už v minulosti na aukciách objavili,“ vraví Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič. Očakáva, že hodnota zbierky môže presiahnuť milión eur. Aukcia sa koná 7. mája.
Dedičstvo po majiteľovi obchodného domu
Pôvodným majiteľom zbierky starých mincí je významný pražský podnikateľ Josef Novák, ktorý žil v rokoch 1892 až 1936. Ide o dediča najstaršieho pražského obchodného domu U Nováků, ktorý sa nachádza na Vodičkovej ulici a pôvodne bol projektovaný ako obchodný dom s luxusným módnym a klenotníckym tovarom. Secesná budova sa nachádza vedľa Lucerny. V rokoch 1929 – 1938 v nej sídlilo „Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha“, ktoré bolo neskôr premenované na divadlo ABC. V akom príbuzenskom vzťahu bol J. Novák s posledným majiteľom zbierky, nie je jasné.
V zbierke sa nachádzali mince zo všetkých historických Krajín českej koruny a pochádzali z 10. až 20. storočia. J. Novák najväčšiu pozornosť venoval zbierke denárových a toliarových mincí zo 16. a 17. storočia. V zbierke sa nachádzajú aj vzácne razby Boleslava II., kňažnej Emmy, Soběslava Slavníkovce či kniežaťa Jaromíra. Veľkou raritou je kompletná sada pražských skúšobných medených grajciarov a ich dielov z roku 1851.
Zbierka skončila na krátko v rukách štátu
„Medzi najcennejšie kusy zbierky patrí trojtoliar Ferdinanda III. z roku 1644, Šlikov dvojtoliar z 1520 a toliar pochádzajúci z roku 1656. Všetky kusy boli vyrazené v Jáchymove. Za čierneho koňa aukcie považujem sadu skúšobných medených grajciarov z roku 1851. Päťkusová sada pochádza z Prahy, je mimoriadne vzácna a pred aukciou je o ňu vysoký záujem,“ hovorí E. Macho.
Po smrti posledného majiteľa skončila zbierka najprv v rukách štátu. Najvzácnejšie kúsky boli aj vystavené. Následne sa však o zbierku prihlásili dedičia, ktorým ju štát musel odovzdať.