Rekordný rast akcií vlani prilákal k investovaniu množstvo ľudí. Začali investovať, keď boli akcie na vrchole, no tento rok zostali prekvapení, keď zistili, že akcie môžu ísť aj smerom nadol. Mnoho začínajúcich investorov tento tlak nevydržalo a svoje peniaze vybrali, čím prakticky zrealizovali stratu a obrali sa o možnosť zarobiť na nasledujúcom raste akcií.
Zakladateľ online investičnej platformy Portu Radim Krejčí vraví, že problémom je aj to, že v ľuďoch pri investovaní často zvíťazí chamtivosť. „Niečo im vyjde v dotazníku, majú napríklad viac konzervatívny profil, než si o sebe myslia, no v návrhu portfólií vidia, že by sa mohli presunúť do agresívnejšieho portfólia a tam dosahovať vyššie výnosy,“ vraví. Ak im vyjde, že by sa ich investičné portfólio malo skladať z dlhopisov, komodít a akcií, tak sa veľakrát posunú viac do akciovej zložky. „Práve títo ľudia sú potom veľmi prekvapení, keď hodnota kolíše oveľa viac, ako si mysleli. Oni vidia potenciálne výnosy, ale nevidia už riziko. To úzko súvisí s finančnou gramotnosťou,“ povedal Radim Krejčí v rozhovore pre Finsider.
V rozhovore sa dočítate
- Prečo Radim Krejčí neočakáva, že akciové trhy prejdú zo súčasného poklesu k raketovému rastu.
- Koľko percent portfólia je vhodné vložiť do kryptomien.
- Ako prebieha rebalansovanie investície.
- Koľko investorov pochopilo prepady na trhoch ako príležitosť zarobiť viac.
- Kto investuje online a kto radšej príde do pobočky.
Akí sú Slováci investori v porovnaní s českými?
Keď začnú investovať, sú si veľmi podobní. Robili sme viacero prieskumov v rámci investičnej gramotnosti. Z nich vyšlo, že Slováci ju majú mierne nižšiu ako Česi. Všeobecne sú Slováci konzervatívni, mladšia generácia je v investovaní viac agresívna. Bohužiaľ mladšia generácia tým, že je agresívnejšia, oveľa viac riskuje a potom sa stáva, že sa čudujú, keď nedosahujú výnosy, ktoré očakávali. Je to veľká škoda, pretože keď sa mladý človek spletie neuváženou agresívnou investíciou, len veľmi ťažko sa vracia k správnemu dlhodobému investovaniu. V oboch krajinách je problém v tom, že veľa peňazí leží dlhodobo na bežných účtoch, čo je neefektívne. Napríklad, v porovnaní s Nemeckom investujú Česi aj Slováci oveľa menej. A Slováci investujú ešte o niečo menej ako Česi.
Chcú ľudia investovať rizikovejšie, ako vyjde z ich investičného dotazníka?
Je to presne tak. Niečo im vyjde v dotazníku, majú napríklad viac konzervatívny profil, než si o sebe myslia, no v návrhu portfólií vidia, že by sa mohli presunúť do agresívnejšieho portfólia a tam dosahovať vyššie výnosy. V takom prípade často zvíťazí akási chamtivosť a polovica ľudí sa posunie do agresívnejšej zložky. Ak im namiešame dlhopisy, komodity a akcie, tak si to automaticky posunú viac do akciovej zložky, čo nie je úplne dobre. Práve títo ľudia sú potom veľmi prekvapení, keď hodnota kolíše oveľa viac, ako si mysleli. Oni vidia potenciálne výnosy, ale nevidia už riziko. To úzko súvisí s finančnou gramotnosťou. Najväčší problém investičnej a finančnej gramotnosti je, že ľudia nerozumejú riziku. Nedokážu vôbec pochopiť, čo je rizikovejšie, prečo je to rizikovejšie a ako sa riziko mení.
Ako vaši klienti zareagovali na tohtoročné prepady na trhoch?
My sme na trhu od roku 2018. Veľa našich klientov si tak prešlo aj 30-percentným prepadom na začiatku Covidu v marci 2020. Takže už máme istú základňu disciplinovaných investorov, ktorí niečo zažili. Títo investori sa správajú úplne rovnako ako predtým. Vedia, že to musia vydržať, ich horizont je 10, 15 alebo 20 rokov a preto sú pokojní. Najrizikovejšou skupinou sú ľudia, ktorí začali investovať nedávno a začali investovať prvýkrát. Keď pred pár mesiacmi vložili peniaze a ešte k tomu majú tendenciu sledovať portfólio na dennej báze, sú najnervóznejší a čiastočne aj financie vyberajú. Rastie aj skupina ľudí, ktorí vyberajú peniaze, pretože ich potrebujú, keďže im nevyšli ich finančné plány. V prípade našej platformy ale výrazne prevláda prílev nových peňazí nad výbermi. Ale aj tieto výbery nás trápia. Pretože pokiaľ človek nemusí vybrať peniaze práve teraz, tak je to to najhoršie, čo môže urobiť.
Peniaze vyberali najmä noví investori
Koľko ľudí pochopilo tieto prepady ako príležitosť, aby viac investovali?
Máme viac ako 147-tisíc užívateľov. Asi tretina ľudí zvýšila svoje pravidelné vklady alebo tam jednorazovo poslali nejaké peniaze.
Kto naopak vyberal peniaze? Sú to noví klienti a starší investori?
Ide skôr o mladších ľudí, ktorí si založili svoje účty, keď trhy dosahovali historické maximá v decembri minulého alebo v januári tohto roku. Ide väčšinou o výbery nižších súm od ľudí, ktorí tam ešte nemajú veľa peňazí.
Takže vyberajú ľudia, ktorí najviac prerobili?
Oni samozrejme neprerobili. Len vidia svoju stratu a prerobia, až keď peniaze vyberú. Väčšinou sú to práve neskúsení investori.
Koľko klientskych účtov je aktuálne v strate a koľko ich bolo na konci decembra?
Na konci decembra bolo 99 percent našich účtov v zisku. Keď sa teraz pozriem na svoj účet, tak som stále v zisku, keďže investujem od začiatku. Z tých, ktorí s nami začali investovať od januára 2021, je v súčasnosti v zisku 64 percent užívateľov. Z tých, ktorí investujú od januára 2020, je to 91 percent. Dôležité je držať sa dlhodobého horizontu, ak sa napríklad niekto pripojil na začiatku tohto roku, je v súčasnosti v strate. Prepady na trhoch ale skrátka k investovaniu patria a nemali by byť dôvodom k panike, trhy sa v minulosti vždy po čase vzchopili a vyšplhali sa na nové maximá.
Mnoho ľudí začalo investovať vlani, keď boli akcie na historických maximách. Neodradia ich súčasné prepady od ďalšieho investovania? Nepovedia si, že nikdy viac už nebudú investovať?
Je to moja veľká obava. Snažíme sa edukovať ľudí, rozprávať sa s nimi, písať články, robiť podcasty. Ale je to to najhoršie, čo sa môže stať a obávam sa, že s tým nič neurobíme. Akonáhle má človek zlú skúsenosť, tak sa to len ťažko napráva.
Nie sú v lepšej situácii klienti, ktorí investovali cez sprostredkovateľov? Keď chcú vybrať peniaze počas prepadov, tak väčšina z nich zavolá svojmu sprostredkovateľovi a ten ich dokáže upokojiť. U online platforiem takýto medzistupeň neexistuje. Nie je to pre vás nevýhoda?
Úprimne povedané, je to nevýhoda. Všeobecne sú ľudia, ktorí dajú viac na osobné poradenstvo. Ja si nemyslím, že poradca má zásadnú úlohu alebo vedomosti, ktoré pomôžu klientovi správne investovať. Jeho jediná dôležitá úloha je v upokojovaní klientov. Na druhej strane, naši klienti prišli napriamo bez sprostredkovateľa, pretože sa nechceli s nikým radiť. Takže teraz nie sú v situácii, že by potrebovali, aby ich niekto upokojil. My robíme jedinú možnú vec, ktorú v súčasnosti vieme robiť – rozprávame sa s klientmi, máme online chaty, riešime telefonáty. Kto sa chce aktívne poradiť, vždy u nás radu nájde. Rozdiel je v tom, že sami klientom nevoláme.
Keď boli trhy na maximách, všetci investovali
Máte spätnú väzbu od ľudí, ktorí teraz vyberajú svoje peniaze? Pýtate sa ich, prečo k takému kroku pristúpili?
Pri každom výbere investor označí, z akého dôvodu vyberá peniaze. Zo začiatku väčšina klientov uvádzala, že testujú platformu. Dnes je najčastejším dôvodom výberu nepriaznivý vývoj na trhoch. Našou úlohou by malo byť ukázať klientom, že v súčasnosti je najpriaznivejšie obdobie pre nové vklady a pre začatie investovania. Ale to sa veľmi ťažko vysvetľuje. Keď boli trhy na maximách, všetci tam dávali peniaze a teraz, keď sú akcie lacné, tak sa všetci boja ďalšieho vývoja.
Prejavujú sa tieto obavy aj pri otváraní nových účtov?
V súčasnosti máme asi 200 registrácií denne. Vlani, keď sme dosahovali maximá, sme mali 600 až 800 registrácií denne. Na druhej strane, oproti iným platformám stále rastieme. Situácia je taká, že klienti sa snažia byť opatrní. Nie je to o tom, že by ľudia nemali peniaze alebo nechceli investovať. Jednoducho nevedia, čo bude a čakajú na zlom, keď uvidia prvý signál, že sa všetko obracia k lepšiemu.
V minulosti po prepadoch väčšinou prišiel rýchly rast. Očakávate, že aj teraz to tak bude?
V žiadnom prípade si to nemyslím. Predpokladám, že pôjde o veľmi pozvoľný návrat k rastovej trajektórii. Ak tento rok skončíme na nule, bude to veľký úspech. Skôr budeme musieť akceptovať nejaký pokles. Budúci rok už verím, že bude rastový, ale nepôjde o žiaden raketový rast, aký sme zažili minulý rok.
Nepredpokladáte, že sa zopakuje situácia z roku 2020, keď najprv prišiel prudký pád, no už o pár mesiacov dosiahli akcie nové maximá?
To si nemyslím. Síce tam môžu byť pohyby okolo troch až štyroch percent podľa zverejnených výsledkov či štatistík, ale nepredpokladám, že by to takto vyskočilo. Nedokážem si predstaviť takýto rast. Budú tam obrovské náklady s Ukrajinou a ani boj s infláciou nie je krátkodobý.
Existujú bezpečné investície, ktoré dokážu poraziť súčasnú vysokú infláciu?
Teraz ste povedali protiklad. Existujú investície, ktoré dokážu krátkodobo poraziť infláciu, väčšinou sú to produkty pre profesionálnych alebo kvalifikovaných investorov, takže sa mnoho z nich k retailovým investorom ani nedostane. Ale rozhodne nie sú bezpečné. Bezpečná investícia, ktorá poráža aktuálnu infláciu, podľa mňa neexistuje. A ani to nie je potrebné. Dôležité je poraziť infláciu v investičnom horizonte, na ktorý investujem. Ak investujem na akciovom trhu, ktorý je vhodný pre investora minimálne na tri roky, ideálne na päť až desať rokov, tak chcem poraziť priemernú infláciu v horizonte troch, piatich alebo desiatich rokov. Som presvedčený, že inflácia znovu klesne na dve až tri percentá. Preto by som sa strategicky zameral na to, ako poraziť dve až tri percentá. A to sa najlepšie porazí dlhodobou investíciou na akciovom trhu.
Kryptomeny sú len okorenením investície
Keď sa trhom darí, ľudia sú presvedčení, že zvládnu aj poklesy. Čím to je, že mnohí to nakoniec neustoja a pri poklesoch vyberú peniaze, čím zrealizujú stratu?
Nevydržia to. Asi od toho očakávali niečo iné. Možno nepochopili to, že s investíciou je spojené kolísanie. Mnoho ľudí, ktorí investujú, sledujú spravodajstvo a potom sa podľa toho rozhodujú. Nakupujú, keď sú akcie drahé a predávajú, keď klesnú. Robia opak toho, čo by mali robiť racionálni investori. Asi im chýbajú znalosti a skúsenosti. Vo vyspelých krajinách v západnej Európe a v Amerike sa takto ľudia väčšinou nesprávajú. Je tam tradícia, už investujú dlho a prepadov zažili viac ako ľudia u nás.
Nie je to spôsobené aj tým, že mnoho ľudí si myslí, že súčasná kríza je taká veľká, že prepad nebude krátkodobý a akcie môže byť niekoľko rokov v mínuse?
Určite to tak môže byť. Na druhej strane na začiatku Covidu takisto nikto nevedel, aká to je choroba, kedy sa to zmení a teoreticky vývoj mohol byť rovnaký. Ale je pravda, že čím dlhšie bude trvať súčasný stav, tým viac bude investorov, ktorí na to budú chcieť negatívne zareagovať.
Nedávno ste začali ponúkať investovanie do kryptomien. Niektorí odborníci to označujú skôr za lotériu ako za skutočnú investíciu. Vidíte budúcnosť kryptomien ako investičného nástroja?
Osobne som skôr skeptický. Nie som skalný fanúšik bitcoinu alebo kryptomien. Túto možnosť sme spustili preto, lebo sme chceli našim klientom dať možnosť okoreniť si klasické portfólio. Myslím, že nemusí byť zlý nápad vložiť tri až päť percent svojho portfólia do kryptomien pre užívateľa, ktorý pozná riziká a vie, že v kryptomenách môže o všetko prísť. Keďže máme aj agresívnejších a skúsenejších investorov, dali sme im túto možnosť. Je to vždy stávka na to, že technológia blockchainu sa presadí v nejakom inom prostredí.
Berú ľudia kryptomeny naozaj ako okorenenie portfólia, alebo sem dávajú všetko?
U nás nemáme takých ľudí. Dávajú tam len menšie sumy peňazí a pridávajú kryptomeny k existujúcim portfóliám. Väčšina ľudí, ktorí chceli kryptomeny mať, si to zariadila už skôr cez iné platformy. U nás je to iné v tom, že do kryptomien sa investuje prostredníctvom burzovo obchodovateľných nástrojov typu ETF alebo ETP.
Získajú vďaka tomu investori aj daňové zvýhodnenie?
Aplikujú sa všetky daňové výhody ako pri ostatných cenných papieroch. Takže po roku nemusia platiť daň.
Je prirodzené zaplatiť daň, ak zarobím viac
Vy ponúkate portfóliá, ktoré rebalansujete. To znamená, že nejaké cenné papiere odpredáte a kúpite iné. Nemusí klient pri tomto rebalansingu zaplatiť daň?
Rebalansing neprebieha len tým spôsobom, že musíme niečo predávať a niečo nakupovať. Prebieha aj pomocou nových vkladov. Ak investor vkladá pravidelne, pomocou nových vkladov mu môžeme rebalansovať portfólio. Predaj nastáva len v prípade, ak má niekto u nás rok jednorazovú investíciu a my ju potrebujeme nejakým spôsobom napraviť. Na Slovensku budeme zohľadňovať ročný časový test a budeme robiť len také rebalansovanie, aby nevznikla daňová povinnosť.
Je pre investorov dôležité, aby nemuseli platiť dane?
Mnoho ľudí, predovšetkým na Slovensku, rieši to, aby neplatili dane, namiesto toho, aby riešili dosiahnutie vyššieho výnosu. Rebalansovanie predsa slúži na to, aby sme vygenerovali vyšší výnos. A podľa mňa je filozoficky správne zaplatiť potom z toho daň. Predsa rád zaplatím daň, ak mi niekto dodá vyšší výnos, ako by som dosiahol bez rebalansovania. Prvá otázka človeka by mala byť, aký z toho bude mať očakávaný výnos. Či to musí zdaniť alebo nie, by mala byť sekundárna otázka. Samozrejme, najhoršie je robiť zbytočný rebalansing a potom to ešte zdaniť. Ale to nechceme robiť.
Postupujete rovnako aj v Česku?
Na rozdiel od Slovenska je v Českej republike až trojročný časový test. To znamená, že my by sme nemohli rebalansovať tri roky. To by so sebou nieslo riziko, keďže za tri roky by sa investor mohol dostať z rizikovej skupiny 5 až na rizikovú skupinu 7 alebo 10, ktorú napríklad nemôže mať. Ak by sme v Česku nerebalansovali tri roky kvôli daniam, mohli by sme dokonca porušiť zákony, pretože by človek zrazu mal rizikovejšiu investíciu, než by mal správne mať. Okrem toho v Česku je aj objemový test a my rebalansujeme tak málo, že neprekonáme tento test a nevznikne povinnosť platiť dane. Na druhej strane, Česi neriešia dane pri investovaní tak ako Slováci.
Neobávate sa, že ak by vláda na Slovensku zrušila daňové zvýhodnenie pri investíciách do ETF, budú ľudia hľadať iné investičné nástroje? Nevrátia sa v takom prípade do podielových fondov?
Bola by škoda, ak by sa toto zvýhodnenie zrušilo. Na druhej strane v Česku pri ETF takáto výhoda neexistuje a funguje to. Pretože ETF sú oveľa efektívnejšie a výhodnejšie ako klasické podielové fondy. To že prídem o daňovú výhodu, nie je pre mňa to najdôležitejšie v porovnaní s výhodami, ktoré mi prináša investovanie prostredníctvom ETF. Nemyslím si preto, že by to malo mať nejaký výrazný vplyv na to, ako Slováci investujú. Neočakávam, že by sa vrhli na staré neefektívne podielové fondy.
Akí ľudia investujú cez internet? Ide o ľudí, ktorí si prvýkrát skúšajú investovanie alebo sú to najmä tí, ktorí už v minulosti investovali?
Mladí ľudia, ktorí prvýkrát začínajú investovať, budú investovať len online. Nebudú chodiť do žiadnych pobočiek. Ak začnú online investovať starší ľudia, tak určite už majú z minulosti investičné skúsenosti. Ak má niekto nad 50 rokov, len veľmi ťažko začne investovať iba online. To je najťažšia skupina, s ktorou sa nám najhoršie pracuje. Starší ľudia majú často peniaze, zároveň chcú investovať, ale je veľmi ťažké ich dostať do online prostredia.
Neuvažuje preto nad spoluprácou so sprostredkovateľmi?
Uvažujeme. V súčasnosti aj dojednávame distribučné partnerstvo. Pre mňa to je ale článok, ktorý predražuje investíciu. Môžete si všimnúť, že online platformy, ktorý fungujú aj cez sprostredkovateľov, sú drahšie. Pretože majú v reťazci článok, ktorý musia zaplatiť. Aj my, keď budeme mať v distribúcii niekoho, s kým budeme spolupracovať, budeme musieť urobiť niečo s ekonomikou. Bol by som preto radšej, ak by naši investori boli v tomto zmysle sebestační a investovali napriamo. Uvažujeme skôr nad vytvorením vlastného hybridného modelu, vďaka ktorému bude môcť klient s nami napríklad štyrikrát ročne konzultovať svoju investičnú situáciu.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: