Na európskej úrovni ešte na konci minulého roka padlo rozhodnutie, že potvrdenie o platnosti povinnej zmluvnej poistky (PZP) stačí mať v elektronickom formáte. Inak povedané, vodičom pri kontrole bude stačiť elektronická zelená karta. Už v súčasnosti ju poisťovne ľuďom neposielajú v tradičnej zelenej farbe, ale v čierno-bielom formáte. Väčšine ľudí príde emailom a doma si ju potom len vytlačia. Avšak, od januára budúceho roka bude stačiť, keď preukážu existenciu povinnej poistky napríklad v PDF formáte.
„Pred niekoľkými dňami Council of Bureaux, medzinárodná spoločnosť zaštiťujúca systém zelených kariet, upozornila, že od januára 2025 musia všetky krajiny systému zelených kariet akceptovať papierovú alebo elektronickú verziu zelenej karty. Neznamená to, že by bola povinnosť mať pri sebe elektronickú formu. Nové pravidlá iba stavajú na rovnakú úroveň papierovú a digitálnu formu uloženú napríklad v mobilnom telefóne,“ upozorňuje Martin Podávka, produktový expert českej poisťovne Pillow, ktorá predáva PZP aj na slovenskom trhu.
To, že elektronická podoba zelenej karty bude akceptovaná aj na slovenských cestách, Finsideru potvrdila hovorkyňa za Slovenskú kanceláriu poskytovateľov (SKP) a Slovenskú asociáciu poisťovni (SLASPO) Eva Jacková. „SKP už informuje príslušné štátne orgány, aby zelenú kartu v elektronickej podobe akceptovali,“ povedala E. Jacková.
Zákon sa meniť nemusí
Rozhodnutie o zelených kartách prijalo valné zhromaždenie Rady kancelárií CoB (Council of Bureaux – európska kancelária poisťovní pôsobiacich v sektore poistenia vozidiel). Podľa neho sú od januára budúceho roka všetky členské krajiny povinné akceptovať zelenú kartu v elektronickom formáte PDF. Toto rozhodnutie je záväzné pre všetky krajiny systému zelenej karty. Slovensko je pritom riadnym členom Rady kancelárií CoB.
Ešte začiatkom tohto roka sa na zmenách nevedeli zhodnúť ministerstvo financií a vnútra. Podľa zákona je vodič pri prevádzke tuzemského motorového vozidla povinný mať pri sebe zelenú kartu, ktorú je povinný na výzvu policajta predložiť. To isté platí pre vodiča v aute z cudziny. Slovenský zákon nepredpisuje, či je treba mať papierovú alebo elektronickú formu. To Finsideru vo februári tohto roka potvrdilo aj ministerstvo financií, podľa ktorého preto nie je dôvodom meniť legislatívu ani po rozhodnutí Rady kancelárií CoB.
Ministerstvo vnútra to videlo inak a tvrdilo, že „podľa súčasne platnej legislatívy je teda potrebné, aby vodič spomenutý doklad predložil v listinnej podobe”. Keď sa na to Finsider v súčasnosti pýtal znovu, ministerstvo uviedlo, že sa k tomu nevyjadrí, pretože povinné poistenie je v gescii ministerstva financií. To, či z rozhodnutia Council of Bureaux vyplýva, že to štáty musia akceptovať bez potrebných zmien v legislatíve, alebo sa kvôli tomu musí nejako meniť zákon, podľa E. Jackovej záleží od danej krajiny. „Ale Slovenska sa to netýka, čo vyplýva aj zo stanoviska ministerstva financií,” povedala.
Elektronická zelená karta v zahraničí
M. Podávka pripomína, že niektoré krajiny sú v digitalizácii ďalej a už ani po tuzemských vozidlách na území vlastného štátu sa nevyžaduje elektronická zelená karta. Takým príkladom je Česko. „Nový zákon o PZP nariadil všetkým poisťovniam posielať informáciu o uzavretí PZP okamžite do centrálnej databázy, ku ktorej má prístup polícia, ktorá pri cestnej kontrole iba skontroluje poistenie v databáze podľa evidenčného čísla vozidla a vodiči českých vozidiel na území Česka už so sebou žiadne elektronické karty mať nemusia,“ pripomína M. Podávka.
Na Slovensku nedávna novela zákona o PZP tento on-line systém bez zelených kariet nezaviedla. Legislatíva pritom definuje register, ktorý vedie SKP. Ten obsahuje údaje o motorovom vozidle, jeho držiteľovi či vlastníkovi, o poistení zodpovednosti či poistných zmluvách. Prístup k týmto údajom majú poisťovne aj orgány evidencie vozidiel. V súčasnosti z nich môžu získavať všetky informácie, ktoré sú pre nich potrebné. Do budúcnosti sa pritom s podobným systémom, ako funguje teraz v Česku, počíta na celom území Európskej únie (EÚ).
Ešte v roku 2019 organizácia definujúca pravidlá zelených kariet rozhodla, že už nie je nutné mať karty zelené, ale stačí biela farba. Európske poisťovne v priebehu roka 2020 prešli na nový formát. Na Slovensku sa zmena zaviedla až v polovici roka 2021.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: