Speváčka Mariah Carey má poistený hlas, David Beckham si dal zase v minulosti poistiť nohy. Poistné limity sa pritom šplhajú do desiatok miliónov eur. Mohlo by sa zdať, že ide skôr o netradičné poistenie časti tela, ktoré sa predáva len v zámorí, a kupujú si ho len celebrity či športovci. Môžu si niečo podobné kúpiť aj umelci a športovci na Slovensku?
Podľa generálneho riaditeľa Partners Investments Maroša Ovčarika je špecializované poistenia pre umelcov či športovcov známe skôr zo sveta celebrít. „Slovenský poistný trh je malý, aby dokázal pokryť podobné špecifické požiadavky,“ tvrdí. Tento druh krytia tak nie je spravidla ponúkaný ako samostatné poistenie, ale skôr ako doplnkový produkt.
Redakcia portálu Finsider sa preto obrátila na najväčšie poisťovne na Slovensku s otázkou, či ponúkajú samostatné poistenie napríklad hlasu, alebo to kryje len tradičné životné poistenie. Ani jedna z oslovených poisťovní ho neponúka ako samostatný produkt, ale len ako pripoistenie v rámci životného krytia.
Poistenie časti tela
Napríklad poisťovňa Uniqa v rámci životného poistenia ponúka pripoistenie horných končatín na trvalé poškodenie. „Tento typ poistenia určite ocenia špecialisti, ktorí vykonávajú povolania závislé na jemnej motorike rúk ako sú chirurgovia či profesionálni hudobníci,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová. Horné končatiny totiž boli spravidla poistiteľné len na úraz, kde je ocenenie veľmi nízke a nenahradí dlhodobý výpadok príjmov u špecialistov.
Na poistenie časti tela sa nešpecializuje ani Allianz – Slovenská poisťovňa. Jej hovorkyňa Helena Kanderková tvrdí, že o špeciálne poistenie konkrétnej časti tela ani nie je záujem. Aj keby sa našlo pár jednotlivcov, v konečnom výsledku by bol takýto produkt pre poisťovňu finančne nákladný. „Osoba si môže štandardne uzatvoriť životné poistenie, kde má krytý konkrétny úraz alebo chorobu v rámci rizík ako pobyt v nemocnici, operáciu či PN-ku,“ hovorí.
Samostatnému poisteniu hlasu sa v ponuke približuje ČSOB poisťovňa. V jej životnom poistení síce nie je možné poistiť si hlas ako pracovný nástroj, avšak v pripoistení vážnych chorôb je v zozname diagnóz aj strata reči. „V pripoistení denného odškodného po úraze alebo trvalých následkov úrazu tiež určité percento plníme v prípade poškodenia hlasiviek alebo straty reči,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB poisťovne Anna Jamborová.
Slovenský spevák by podobný produkt našiel aj v poisťovni Generali. Môže si tam uzavrieť životné poistenie, v rámci ktorého ponúka viacero typov pripoistení, ktoré kryjú aj poškodenia hlasiviek a následnú stratu hlasu. Ako vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Katarína Ondra, ak by takéto ochorenie alebo úraz malo za následok práceneschopnosť, hospitalizáciu, alebo by klient zostal nemý a následne invalidný, štandardne to kryje životné poistenie.
Športová pomôcka
Športovci si tak samostatné poistenie časti tela síce nevybavia, môžu si poistiť aspoň športovú pomôcku ako napríklad profesionálny bicykel. V tomto prípade sú možnosti lepšie. Ako vysvetľuje riaditeľ divízie neživotného poistenia v spoločnosti Finportal Peter Jurecký, v týchto prípadoch je možné kryť krádež, lúpež či iné dohodnuté riziká. Najčastejšie ide o živly.
Poistenie profesionálnych športovcov na Slovensku sa podľa M. Ovčarika bežne nerobí. Väčšina profi športovcov má totiž poistenie riešené cez svoj športový klub, ktorý je schopný pre nich zabezpečiť aj zložitejšie krytia. Rovnaké riešenie športovcom odporúčajú aj poisťovne. „Ak je to majetok športovca, tak potom je bicykel poistený v rámci poistenia domácnosti,“ tvrdí hovorkyňa Union poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
To len za podmienok, ktoré toto poistenie umožňuje. V jednotlivých poisťovniach sa napríklad pri krádeži rozlišuje, odkiaľ bol ukradnutý a ako je zabezpečený, skladovaný a chránený doma. Navyše, škody spôsobené pri bicyklovaní poistením kryté nie sú. Poisťovne niečo podobné ani nemajú medzi vymenovanými rizikami poistenia domácnosti.
Športovec si ale môže zabezpečiť poistenie zodpovednosti. To mu pomôže v prípade, ak jazdí pre športový klub, bicykel patrí firme a cyklista zaň zodpovedá. H. Kanderková vysvetľuje, že vtedy môže mať škodu krytú do výšky štvornásobku jeho mzdy, keďže do takej výšky môže jeho zamestnávateľ škodu vymáhať.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: