Požiar v Malackách, kde horela hala na drevovýrobu spoločnosti Ikea Industry Boards, už začala riešiť poisťovňa Kooperativa. Portálu Finsider to potvrdila hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová. Špecifikovať, či bola v Kooperative poistená celá budova alebo len jej zariadenie, nemohla. Presná výška škody ešte nebola vyčíslená. Obhliadka by mala prebehnúť v najbližších dňoch.
V budove sa nikto nezranil a podľa spoločnosti Ikea Industry Boards sú všetci zamestnanci v poriadku. Keďže požiar vypukol v pondelok večer (16. mája) a uhasiť sa ho podarilo až na druhý deň, jeho príčina sa ešte len vyšetruje. Predchádzala mu explózia, po ktorej tlakovú vlnu cítili aj obyvatelia mesta.
Podľa hovorcu firmy Vladimíra Matúška sa v utorok (17. mája) začali vyhodnocovať škody a dosah. „Väčšina častí výroby a skladu je neporušená,“ povedal pre Finsider. Spoločnosť je podľa jeho slov dostatočne poistená. Odpoveď na otázku, či bude poistný limit postačovať na škody spôsobené požiarom, ale ešte nepozná.
V súvislosti s týmto prípadom už začal vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Malackách trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. „Uvedeným konaním bola spôsobená škoda v celkovej výške približne jeden milión eur,“ informovala o tom bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti s tým, že presné príčiny a okolnosti, za ktorých k tejto udalosti došlo, sa ešte vyšetruje.
Časť peňazí môže dostať firma hneď
Podľa finančného analytika z OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika bude pri poistnom plnení tejto škody kľúčové, či mala Ikea Industry v poistnej zmluve okrem poistenia samotnej nehnuteľnosti pokryté aj stroje a ďalšie vybavenie, zásoby drevnej suroviny a vyrobené finálne produkty.
Pri škodách veľkého rozsahu sa podľa jeho slov poisťovne zvyčajne snažia poskytnúť poškodenej firme plnenie z poistnej zmluvy čím skôr, keďže každý deň odkladu pri obnove prináša podnikateľom veľké straty.
„V praxi to zvyčajne znamená, že poisťovňa krátko po prvotnej obhliadke miesta poistnej udalosti uvoľňuje časť poistného plnenia podľa predbežného odhadu škody. V niektorých prípadoch sa tak deje hneď na druhý či tretí deň po poistnej udalosti,“ vysvetľuje analytik.
Až po finálnom uhasení požiaru a zabezpečení miesta poistnej udalosti zisťuje jeho príčinu požiarny technik, ktorý následne vypracúva správu. V prípade, že ho nespôsobila nedbanlivosť či porušenie predpisov, pokračuje likvidácia poistnej udalosti zo strany poisťovne.
Riešia ju takzvaní likvidátori poisťovne, vyčísli sa finálna škoda na majetku a poisťovňa by mala vyplatiť poistné plnenie alebo jeho zvyšok, ak už časť z poistky firme vyplatila.
Požiar v Malackách sa bude posudzovať ako živel
Firmy či podnikatelia si poisťujú majetok podobne ako bežní ľudia. Poistenie v rámci živlov spravidla kryje aj požiar, výbuch, úder blesku, zadymenie či dokonca pád alebo náraz lietadla. Ako sú nehnuteľnosti firmy chránené závisí od konkrétnych poistných podmienok, ktoré sú dohodnuté v rámci zmluvy.
„Či nie je napríklad požiar definovaný úzko ako priamy následok pôsobenia prírodného živla napríklad úderu blesku, prípadne či nie je vylúčený požiar napríklad ako následok skratku technologického zariadenia či elektrického vedenia,“ konkretizuje analytik s tým, že pri väčšine poistných zmlúv by takáto komplikácia nemala prichádzať do úvahy a poisťovňa by mala plniť škodu v kompletnom rozsahu.
Iná situácia by nastala, ak by požiar niekto založil úmyselne alebo napríklad z nedbanlivosti. Vtedy môže nasledovať detailnejšie vyšetrovanie a podľa rozsahu podozrenia môže ísť aj o trestný čin. V takom prípade by poisťovňa pozastavila aj finálnu likvidáciu poistnej udalosti dovtedy, kým by sa vyšetrovanie neskončilo.
Trestné stíhanie hrozí aj v prípade, ak je úmyslom spáchať poistný podvod. V prípade dokázania viny hrozí vinníkovi 15-ročné väzenie. Poisťovacie domy ale vo väčšine prípadov volia len cestu zamietnutia poistného plnenia.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: