Povinné zmluvné poistenie (PZP) musí mať podľa zákona uzatvorené každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestných komunikáciách. Hlavnou úlohou povinnej poistky je kryť vodiča v prípade, že spôsobí nehodu. Ak by náhodou do niekoho narazil, poisťovňa by mala preplatiť škody na majetku a zdraví poškodeným osobám. Každému, kto jazdí bez povinnej poistky, hrozí pokuta od 50 eur až po maximálnu hranicu 5 000 eur.


(Inzercia)

Motoristi si PZP spravidla vyberajú podľa najnižšej ceny. Avšak, do jej výpočtu vstupuje množstvo faktorov. Vplyv na cenu majú napríklad základné parametre vozidla ako je rok výroby, hmotnosť, značka či výkon. Suma sa môže líšiť aj podľa bydliska. Napríklad veľké mestá s vyšším výskytom dopravných nehôd alebo krádeží môžu mať vyššie ceny PZP. Rozhoduje tiež spôsob, ako sa vozidlo používa. Môže ísť o bežné používanie, taxík či autoškolu.

Jedným zo zásadných parametrov, ktoré o cene nakoniec rozhodnú, je vek vodiča, respektíve majiteľa vozidla. Mladší vodiči platia často za povinné poistenie viac peňazí, pretože sú považovaní za viac rizikoví v porovnaní s vodičmi, ktorí šoférujú dlhšie. Najviac znevýhodnenou skupinou sú motoristi do 23 rokov veku. Poisťovne majú aj register, kde si škody z minulosti môžu overiť, aby vodiči každý rok nemenili poisťovňu kvôli nižšej cene.

Ktoré PZP pre mladých je najlacnejšie

Povinná poistka pri čerstvo plnoletých vodičoch môže byť až dvojnásobne drahšia ako pri starších majiteľoch. Dokazujú to aj ilustračné výpočty na kalkulačke povinného zmluvného poistenia portálu Finsider. Ilustračný výpočet počíta vždy s jedným druhom vozidla. Ide o dieselovú Škodu Octavia, ktorá má objem motora na úrovni 1 968 centimetrov kubických, výkon 110 kilowattov, váhu 1 990 kilogramov a bola vyrobená v roku 2022.

Majiteľ vozidla z príkladu dovŕšil vek 18 rokov len v októbri tohto roka. Bydlisko má v meste Žilina, nikdy nespôsobil nehodu a vozidlo slúži na bežné používanie. Najlacnejšie poistenie pri týchto parametroch mu ponúka poisťovňa Kooperativa. Ročne by majiteľ za povinnú poistku zaplatil 365,91 eura ročne. Cenu pod 500 eur ročne by mu ešte ponúkli Allianz – Slovenská poisťovňa či Wüstenrot. Najdrahšie poistenie podľa kalkulačky by mal vodič v ČSOB poisťovni, ktorá by mu účtovala 1 233,85 eura za rok.

PZP pre mladých
Začínajúci vodiči sú pre poisťovne rizikovejší. Preto je PZP pre mladých drahšie ako pre starších vodičov (Ilustrácia: DALL-E)

Ak by mal vodič 23 rokov, najlacnejšie poistenie by mu ponúkol Allianz a platil by 206,35 eura ročne. Najdrahšie by ho poistka vyšla v ČSOB poisťovni, ktorá by si účtovala 567,58 eura ročne. Ak by bol majiteľ vozidla ešte o päť rokov starší, cena poistenia by bola výrazne nižšia. Pri totožných parametroch by si vodič vo veku 28 rokov mohol vybrať poistenie od Allianz. V tomto prípade by platil len 133,07 eura ročne. Najdrahšiu poistku by mu ponúkla ČSOB poisťovňa, v ktorej by za PZP platil 368,84 eura ročne.

Poisťovne vedia vyhodnotiť škodovú históriu

Mladí sa tiež nemôžu spoliehať na to, že ak už v minulosti spôsobili škodu a zmenia poisťovňu, budú môcť získať lepšiu cenu. Podľa zákona totiž pri určení ceny musia poisťovne uplatniť takzvaný bonus a malus. Jednoducho povedané, motoristi, ktorí v minulosti zavinili nehodu, majú mať drahšiu poistku. Pre vodičov bez škodovej udalosti je cena zase nižšia.

Poisťovniam to umožňuje projekt Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP), ktorý bol spustený vlani. Poisťovne majú v rámci neho k dispozícii informácie o všetkých škodových udalostiach s uvedením dátumu vzniku a súm vyplateného poistného plnenia, v ktorých klient spôsobil škodu. V databáze sú aj informácie o škodách, ktoré niekto spôsobí s nepoisteným vozidlom a tiež o dĺžke trvania jeho poistných zmlúv.

Na základe týchto informácií poisťovňa vie vypočítať bonitu klienta z celej flotily poistených vozidiel za určité časové obdobie a pri uzatváraní PZP mu v súlade s obchodnými podmienkami poskytnúť zľavu alebo prirážku na poistnom. Poisťovne tak môžu pomocou registra zamedziť poistnej turistike v PZP, kedy ľudia menia poisťovňu, ktorá im kvôli spôsobenej škode zvýši cenu poistky.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: