Bežné osobné auto na Slovensku nemusí byť v zime prezuté, kým na ceste nie je sneh, ľad či námraza. Povinnosť mať zimné pneumatiky teda neurčuje žiaden dátum ale počasie. Motoristi tak môžu v zime jazdiť aj na letných pneumatikách, čo sa im ale pri nehode, ktorú by spôsobili niekomu inému, nemusí vyplatiť. Škodu totiž môžu nakoniec platiť z vlastného vrecka. Rozhodujúce bude, či za nehodu môže aj nevhodné prezutie.

Finančný analytik z OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik vysvetľuje, že ak napríklad policajný záznam pri nehode na letných pneumatikách bude hovoriť o snehu, ľade či mraze na ceste, má poisťovňa právo krátiť alebo zamietnuť poistné plnenie. „Ak podmienky na ceste tejto podmienke nezodpovedali, nemajú samotné pneumatiky vplyv na plnenie,“ spresňuje M. Búlik. Výnimkou by bol nedostatočný dezén zimných pneumatík pod tri milimetre.

Keď vodič na ceste zaviní nehodu pre nevhodné pneumatiky, poisťovňa vinníka síce z povinného zmluvného poistenia (PZP) škodu na druhom vozidle preplatí, ale bude si nárokovať regres od vinníka. „Regres je vyžiadanie si určitej čiastky od vinníka zo sumy, ktorú poisťovňa uhradila poškodenému. Poisťovne tak znižujú svoje náklady, ktoré museli vynaložiť pri vzniknutej poistnej udalosti a vinník nejakým spôsobom porušil zákon alebo svoje povinnosti,“ hovorí riaditeľ divízie neživotného poistenia z Finportalu Štefan Fajnor.

Celoročné prezutie je v poriadku

Poisťovne, ktoré oslovil portál Finsider, hovoria o takzvaných príčinných súvislostiach a povinnostiach motoristov. Podľa nich musí poistenec urobiť všetko preto, aby nenastala poistná udalosť. Okrem iného napríklad nesmie porušovať právne predpisy. Poisťovne potvrdzujú aj pravidlo, o ktorom hovoria odborníci. Časť alebo celé poistné plnenie vymáhajú, ak bola preukázaná príčinná súvislosť medzi vznikom škody a nesprávne zvolenými pneumatikami. Inak povedané, ak nehodu zavinil vodič napríklad tým, že na zasneženej ceste nemal na aute zimné pneumatiky.

Motoristi pritom v zime používajú aj takzvané celoročné prezutie. Hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová hovorí, že poisťovňa pri likvidácii škôd nerozlišuje medzi zimnými a celosezónnymi pneumatikami. „Za zimnú pneumatiku sa považuje pneumatika s označením M+S, čo pochádza z anglického mud and snow, ktorá sa používa na označenie zimných alebo celoročných pneumatík. Ak teda majú celoročné pneumatiky toto označenie, spĺňajú podmienky stanovené na jazdu v zime,“ potvrdila hovorkyňa.

Zimné pneumatiky
Povinnosť mať zimné pneumatiky neurčuje žiaden dátum, ale počasie. (Ilustračné foto: Freepik)

Od júla tohto roka tiež pri nehodách na ceste platí legislatívna novinka. Ľudia už nemusia volať políciu, ak nikto nešoféroval opitý alebo nadrogovaný, na mieste nie sú ranení, nepoškodil sa verejný majetok a z vozidiel nič nevyteká. Legislatíva to vtedy považuje za takzvanú škodovú udalosť. Na vine sa ale musia účastníci dohodnúť. Ak to nedokážu, čo sa v prípade prezutia môže stať, mali by zavolať políciu. O tom, či za nehodu mohli aj zlé pneumatiky, tak rozhodne policajný záznam.

Poisťovne tiež potvrdzujú, že škodu, ktorú spôsobil vinník, vždy preplatia v plnej výške. Poistné udalosti súvisiace s nesprávnym použitím pneumatík ale riešia individuálne. Vinník potom musí zaplatiť celú škodu alebo aspoň jej časť priamo poisťovni.

(Ne)povinné zimné pneumatiky

O tom, kedy a kto musí mať zimné pneumatiky hovorí zákon o cestnej premávke. Zimné pneumatiky sú pre osobné autá a dodávky do 3,5 tony na Slovensku povinné, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Vodič vtedy musí mať na každej náprave pneumatiky s označením na zimnú prevádzku. Výnimku majú motoristi, ktorí dostali napríklad defekt a na dojazd použili rezervu. Povinnosť prezutia podľa zákona neplatí ani pre terénne autá.

Odborníci tvrdia, že aj keď formulácia v slovenskom zákone hovorí o povinnosti len pri zimných podmienkach na ceste, polícia vyžaduje a kontroluje zimné pneumatiky, aj keď na vozovke neleží žiadny sneh alebo ľad. Odporúčajú preto prezuť auto hneď, ako teploty klesnú pod sedem stupňov Celzia.

Konkrétny dátum prezutia na Slovensku platí pre iné druhy vozidiel. Autobusy a nákladné autá majú povinnosť mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav od 15. novembra do konca marca nasledujúceho roka.

Podobné ako na Slovensku, je to aj v Rakúsku. Aj tu musia mať vozidlá zimné pneumatiky vtedy, ak na cestách panujú zimné podmienky – ak je napríklad cesta zasnežená či zľadovatená. Na rozdiel od Slovenska zákon v Rakúsku stanovuje termín, v ktorom je možné od vodičov túto povinnosť vyžadovať – zimné pneumatiky sú pri zlých cestách povinné od 1. novembra do 15. apríla.

V Českej republike musia motoristi jazdiť na zimných pneumatikách od 1. novembra do konca marca v prípade, ak je na vozovke sneh, ľad alebo námraza. Na niektorých úsekoch v Česku ale zimnú výbavu povinne predpisujú. Tieto cesty sú označené dopravnou značkou. V Maďarsku zase neexistuje žiaden predpis, ktorý by vyžadoval používanie zimných pneumatík. V Poľsku sa iba odporúča prezuť auto na zimu, nie je to povinnosť.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: