Košice sú druhé najväčšie mesto na Slovensku, ktoré má skoro 230-tisíc obyvateľov, ale na rozdiel od Bratislavy mu ľudia mierne ubúdajú. Podľa Štatistického úradu úbytok obyvateľov v posledných dvoch rokoch dosahoval niekoľko tisíc ročne.

Dôvodom poklesu je okrem demografie (pokles prirodzeného prírastku) aj to, že Košičania sa pre vysoké ceny bytov sťahujú mimo metropoly východu do okolitých dedín. V ich pozornosti sú dokonca aj prihraničné dediny v Maďarsku. Tam sa dá kúpiť dom aj s veľkým pozemkom za cenu malého bytu v Košiciach. Aj preto keď vezmeme do úvahy aglomeráciu okolia Košíc, sa dopracujeme k číslu skoro 370-tisíc ľudí.

Tento trend vytvárania satelitov využívajú aj developeri, ktorí vo veľkom stavajú štvrte rodinných domov v okolitých obciach. Najnovšie plánuje postaviť nový projekt rodinných domov developer v obci Budimír, ktorá leží na sever od Košíc smerom na Prešov.

Na začiatku júla nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie okresného úradu v Košiciach okolí, že zámer vybudovať rozľahlý obytný súbor Beniakova Podhora pri obci Budimír sa nebude posudzovať cez vplyv na životné prostredie (EIA).

Za projektom je košická firma Slovakia staving, ktorá sa podľa obchodného registra zaoberá prevažne stavebnou činnosťou. Zámer spoločnosť podala na posudzovanie úradom na konci apríla tohto roka.

Na skok do Košíc

Územie, na ktorom má vyrásť nová domová aj bytová štvrť, sa nachádza v južnej časti katastra obce Budimír s názvom Beniakova Podhora, kde už stoja staršie domy. Zo západnej strany je les a vo východnej sa nachádza lokálna cesta do Beniakoviec. Neďaleko, zo severnej strany, sa realizuje iný investičný zámer rodinných domov Pod zeleným dvorom.

Lokalita je bližšie k dedinám Vajkovce a Beniakovce ako k Budimíru. Výhodou je jej priama napojenosť na diaľnicu R4. Do centra Košíc sa z nej dá dostať za 15 minút autom, ak nie sú zápchy. Developer plánuje začať výstavbu už v prvom kvartáli 2026 a dostavať celý obytný súbor chce v roku 2030. Celkové investičné náklady nie sú ešte v zámere špecifikované.

Košice sa rozširujú do okolia. Nový dom tu vyjde podobne ako byt v centre mesta
Beniakova Podhora (Zdroj: Google Maps)

Vznikne nová dedina

Rodinných domov má byť v tejto novej štvrti až 90. Z toho 66 samostatne stojacich a 24 radových domov. Budú jednopodlažné s obytným podkrovím. Keď rátame na jeden dom štvorčlennú rodinu, tak nové bývanie tam získa 360 ľudí. Každý dom má mať dve parkovacie státia.

Okrem domov má v lokalite vyrásť aj osem nízkopodlažných bytoviek. Každá bude mať 11 bytov, celkovo tam môže bývať až 264 ľudí. Pri bytovkách má byť 132 parkovacích miest. Ak spočítame ľudí v oboch projektoch, pôjde v podstate o celú novú dedinu s viac ako 600 obyvateľmi.

Developer predpokladá, že do jeho novej obytnej štvrte sa budú sťahovať prevažne mladí ľudia, preto sľubuje, že postaví aj materskú školu.

Ceny budú vysoké

Ceny budúcich bytov a domov na dedine pri Košiciach developer ešte nezverejnil. Ale v susedstve je už vo výstavbe podobný, i keď menší, projekt Pod zeleným dvorom, kde sa holodomy predávajú od 365 až do 420-tisíc eur. Ide pritom o domy s rozlohou 160 až 236 m2 s pozemkom od 5,5 do 7,5 ára. Domov tam má byť len 22 a predaná je už tretina.

Na porovnanie – novostavby bytov v Košiciach sa pohybujú v nižších alebo porovnateľných cenách podľa polohy. V projekte Panorama na okraji Košíc sa dá kúpiť 3-izbový holobyt s rozlohou 80 m2 a 15 metrová loggiou za 255-tisíc eur.

Ak by ste však chceli byt v centre Košíc, musíte si priplatiť. Napríklad v projekte Cassovar sa predáva 3-izbový byt s rozlohou 80 m2 a 32 metrovou terasou za 388-tisíc eur.

Ďalšie satelitné štvrte

Košice sa nerozrastajú len smerom na sever. Domy si vo veľkom Košičania stavajú aj v dedinách či mestských štvrtiach na západ od mesta. Známe sú napríklad dediny Pereš, Lorinčík, ale aj vzdialenejšia Malá Ida. Tá by sa dala prirovnať k Záhorskej Bystrici pri Bratislave. V dedine je okrem nových domov aj golfové ihrisko či moderný remeselný pivovar Herrenwald.

Rozvojové územie pre Košice je aj na juhu od mesta, kde vedie diaľnica až do Maďarska. Napríklad dedina Valaliky, pri ktorej sa už stavia nová fabrika na elektromobily firmy Volvo. Švédska automobilka plánuje zamestnať takmer päťtisíc ľudí. Ďalších 12-tisíc pracovných miest má vzniknúť u subdodávateľov, ktorí budú v okolitých obciach. Preto sa developeri upriamujú aj na dediny ako napríklad Kokšov-Bakša.

Košičania sa sťahujú aj za hranice do Maďarska, ktoré je od mesta vzdialené po diaľnici len pol hodiny cesty. Spočiatku si za hranicami kupovali len víkendové domy, ktoré boli veľmi lacné. Aj dnes sa napríklad dom v maďarskej obci Kéked dá kúpiť za necelých 70-tisíc eur. V susednej dedine Abaújvár stojí menší dom necelých 80-tisíc eur. Košičania neskôr vo víkendových domoch začali žiť natrvalo a dochádzať do práce do Košíc.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: