Historická budova a národná kultúrna pamiatka Jurkovičova Tepláreň je dokončená. Rekonštrukciu zastrešoval developer Penta Real Estate. Bodku za rozsiahlou obnovou budovy dala kolaudácia v auguste tohto roka. V súčasnosti je už v plnej prevádzke a voľné priestory obsadzujú prví nájomníci. Budova je otvorená aj pre verejnosť. Účet za rekonštrukciu presiahol 13 miliónov eur.
Tepláreň nesie meno známeho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorý ju navrhoval. Hoci na oficiálnych plánoch sa jeho meno nenašlo, historici a odborníci sa zhodujú, že ide o prácu D. Jurkoviča. Medzi jeho najznámejšie diela patrí napríklad aj Mohyla Milana Rastislava Štefánika, Lázně Luhačovice či vlastná vila v Brne. Pomenovali po ňom aj cenu za architektúru.
Jurkovičova tepláreň prežila aj bomby
Dnes už národná kultúrna pamiatka vyrástla približne v 30. rokoch minulého storočia. Stála vo vtedajšej priemyselnej lokalite Bratislavy. Jurkovičova Tepláreň bola dokonca čiastočne zasiahnutá počas bombardovania rafinérie Apollo, zimného prístavu a dunajského mostu v roku 1944. Zaujímavosťou je, že napriek rozsiahlemu bombardovaniu nebola zničená.
V ďalších rokoch bola budova ďalej využívaná a rozrástla sa o nové prístavby. Neskôr, keď stratila svoje využitie už v podstate len chátrala. Aj keď bola tepláreň neskôr vyhlásená za pamiatku a predtým, ako sa projektu ujala Penta, sa nedopatrením stalo, že sa zbúrali aj niektoré historické časti budovy. Spoločnosť Penta Real Estate začala s jej rekonštrukciou až v lete 2018.
Obnova teplárne je súčasťou projektu veží Sky Park v centre hlavného mesta. „Podobných historických pamiatok sa na Slovensku podarilo zachovať len veľmi málo. Cieľom rekonštrukcie bolo zachovať vo vnútri čo najviac cenných a originálnych prvkov“, hovorí výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko Juraj Nevolník.
Podľa jeho slov bola samotná rekonštrukcia koncipovaná tak, aby časti, ktoré sú pôvodné, ostali viditeľné a zachované. „Úspešná rekonštrukcia a otvorenie Jurkovičovej Teplárne sú dôkazom, že aj súkromní investori zohrávajú dôležitú úlohu pri zachovaní kultúrneho dedičstva mesta, pričom verím, že pôjdeme príkladom aj ostatným developerom,“ dodal.
Mravčia robota
Na rekonštrukcii sa podieľali tri architektonické a projekčné ateliéry. Za architektúru adaptácie interiérových priestorov teplárne zodpovedá architekt Martin Paško a tím DF Creative Group. Obnovu plášťa budovy zastrešovala spoločnosť Pamarch. Za návrh flexibilných kancelárií BASE zodpovedá pražské architektonické štúdio Perspektiv.
Podľa predstaviteľov ateliérov išlo pri obnove často o mravčiu robotu. Napríklad niektoré tehly na vonkajšej konštrukcii budovy boli značne poškodené. Preto sa každá z nich označila a postupne vymieňala za novú. Aby sa nové tehly čo najviac podobali pôvodným, projektanti museli hľadať medzi desiatkami výrobcov. Nakoniec splnil požiadavky len jeden z nich.
Architekti podľa svojich slov využili voľný vnútorný priestor v hale kotolne a v turbínovej hale pre vstavbu nových konštrukcií. V interiéri tak vznikli nové plochy a podlažia. Jurkovičova Tepláreň v súčasnosti poskytuje hlavne službu flexibilného prenájmu a coworkingu.
Okrem toho je tam aj multifunkčná sála, kaviareň, galéria moderného umenia či reštaurácia, ktoré sú prístupné aj pre verejnosť. Výhodou je podľa projektantov aj poloha historickej budovy, keďže stojí v centre novej štvrte. Neďaleko sa nachádza aj nová stanica Nivy.
Tepláreň ako kancelária
Jurkovičova Tepláreň ponúka 3 900 metrov štvorcových flexibilných plôch s celkovou kapacitou približne 450 miest. Najviac priestoru v teplárni zaberajú flexibilné priestory prenájmu a coworkingu. Ide v podstate o modernejšiu formu pracovných priestorov. Okrem toho má budova slúžiť ako miesto pre usporiadanie eventov, školení, stretnutí či iných prevádzkových udalostí.
„Víziou pre tepláreň bolo vytvorenie inšpiratívneho a rôznorodého pracovného priestoru, ktorý poskytne zázemie pre prepojenie viacerých skupín užívateľov, od korporátnych klientov až po start-upy, freelancerov či študentov v unikátnom prostredí národnej kultúrnej pamiatky,“ hovorí Business Development manažér v Penta Real Estate Slovensko Erik Páleš.
Autori rekonštrukcie v interiéri zachovali aj takzvané násypníky na uhlie či špeciálny žeriav. V najvyšších poschodiach nad násypníkmi vytvorili aj presklenú a osvetlenú podlahu v zasadacích miestnostiach. V celej budove na nachádzajú aj ornamenty, ktoré majú odkazovať na tvorbu D. Jurkoviča. Niektoré sú v podobe svetiel na stenách, iné zase na nábytku.
V teplárni sa nachádza aj školiaca miestnosť, zasadacie miestnosti s vybavením, multifunkčná sála, focus roomy, minikino, ale aj priestory pre oddych a zábavu. Cieľom developera je, aby sa Jurkovičova Tepláreň stala komunitným centrom v rámci projektu Sky Park a bola lákadlom aj pre návštevníkov. Penta investovala do celého projektu viac ako 420 miliónov eur.