V stredisku Biela Hora pri Zemplínskej Šírave, ktoré je len niekoľko kilometrov za mestom Michalovce, vnikne nová chatová osada. Projekt dostal na konci júna povolenie od úradov s tým, že sa nebude posudzovať jeho vplyv na životné prostredie, uvádza sa na enviroportáli.
Investor, firma C-H Projekt, tam plánuje postaviť infraštruktúru pre 16 rekreačných chát. Tie by nemali byť priamo pri vode, ale podľa mapy budú na vzdialenejšom pozemku za už postavenými chatami a bufetom. Navrhovaná výstavba je v súlade s územným plánom obce Vinné, ku ktorej toto stredisko patrí, keďže sa nachádza v jej extraviláne.
„Lokalita s výhľadom na vodné dielo Zemplínska Šírava je vhodná pre rekreáciu. Dopyt po možnosti rekreácie je v predmetnom území veľký,“ píše investor v zámere.
Na Bielej hore už niekoľko rokov vznikajú ulice s rodinnými domami. Pred touto výstavbu tam boli len podnikové chaty a bufety. Stredisko dlho chátralo, nekosila sa tam tráva a pláže boli zanedbané. Namiesto rekreantov tam častejšie chodili miestni rybári. To sa postupne mení, keďže tam pribúdajú chaty aj domy. To však neznamená, že tam pribúdajú turisti.
„Toto rekreačné stredisko sa dlhodobo nevyužíva na cestovný ruch, ale na investičné zámery súkromných investorov, ktorí si tam stavajú rekreačné chaty aj s trvalým bývaním,“ vysvetľuje Patrik Cimprich, riaditeľ Zemplínskej oblastnej organizácie cestovného ruchu.
V stredisku je podľa neho stále chabá infraštruktúra pre cestovný ruch a nezrevitalizované pláže. Preto je len príležitostne vyhľadávané návštevníkmi.
„Deje sa to takmer všade na Šírave. Je to smutný pohľad, pretože miesta rekreácie sa pomaly ale isto menia na obytné zóny,“ dodáva P. Cimprich.
Malé rekreačné chaty či domy?
Nový projekt zrejme zapadne do tejto kategórie tiež. Jednotlivé chaty majú mať rozlohu 120 metrov štvorcových, každá bude mať dve parkovacie miesta. To znamená, že budú veľké ako bežný rodinný dom. Detaily o tom, ako by mali chaty vyzerať, investor ešte nezverejnil s tým, že to bude riešené v projekte pre stavebné povolenie.
„Tvar a veľkosť chát bude na výbere jednotlivých majiteľov a stavebníkov. My zrealizujeme len infraštruktúru,“ vysvetľuje zámer Valér Cibere, projektant firmy C-H Projekt. Počet izieb chát sa tiež určí podľa požiadaviek jednotlivých majiteľov, ale musia rešpektovať zastavanosť pozemku.
Investor tiež nezverejnil náklady na výstavbu chatiek, keďže stavitelia si budú riešiť výstavbu sami. Náklady na infraštruktúru sú odhadované na 150-tisíc eur.
Firma C-H Projekt v zámere, ktorý poslala úradom už v apríli tohto roka, predpokladá začiatok výstavby na august tohto roka. Termín ukončenia výstavby neuvádza, pretože výstavba dovolenkových objektov bude prebiehať v etapách.
P. Cimprich si myslí, že plánované chaty nemusia slúžiť na rekreáciu. „To, že má niekto v projekte napísané, že stavia rekreačné chaty neznamená, že budú určené na prenájom pre návštevníkov,“ vraví.
Ako sa rozvíjajú iné pláže pri Šírave
Okrem strediska Biela Hora sú pri Zemplínskej šírave ďalšie plážové oblasti. Ich rozvoj pre cestovný ruch je rôzny. Kým niektoré sú stále zanedbané s rozpadávajúcimi sa budovami a nepokosenými plážami ako napríklad Hôrka-Slnečný lúč, iné sa rozvíjajú pozitívne.
Je to skôr vďaka súkromným majiteľom okolitých penziónov ako vďaka obciach, ktoré ich vlastnia. Napríklad v stredisku Medvedia hora sa v posledných rokoch postavil aquapark, sú tam moderné hotely a penzióny.
Súkromníci investovali aj do verejných pláži, ktoré si zobrali do prenájmu od obcí či od Slovenského vodohospodárskeho podniku a postupne ich zveľaďujú. Napríklad pri penzióne Anima na Medvedej hore vznikla požičovňa paddleboardov, bicyklov či člnov a ich pláž je skoro stále v sezóne plná rekreantov.
Megalomanský projekt nevyšiel
Okrem malých pláží pri penziónoch sa na Šírave rozvíja aj kempovanie, najmä vo vzdialenejších strediskách ako sú Klokočov a Paľkov. Práve s plážou na Paľkove pri dedine Klokočov je spojený aj jeden megalomanský projekt luxusného kempu.
Holandský investor CEE Real Estate Group ho začal prezentovať už v roku 2019 s názvom Šírava park. Jeho súčasťou má byť glamping (z ang. glamorous camping), čo je názov pre luxusné kempingy.
V prvej etape projektu tam malo vyrásť 80 ubytovacích jednotiek, ktoré pripomínali skôr futuristické iglu ako stany. Investor ich chcel postaviť na pozemkoch prenajatých od Slovenského vodohospodárskeho podniku. Okrem apartmánov tam mali pribudnúť aj reštaurácie, obchody a športoviská a plážová promenáda, ktorú nazvali boulevard a veľké mólo.
Obrovský projekt zaujal verejnosť najmä vďaka aktívnej marketingovej kampani, ale aj spôsobom financovania. Investor totiž lákal spoluinvestorov až na 25-percentné výnosy z dividend, ktoré mali byť vyplácané počas 24 rokov. Na podozrivé vysoké výnosy upozorňovala v tom čase aj Národná banka Slovenska.
Podiely na základnom imaní dcérskej firmy Šírava development ponúkala za 150-tisíc eur. Magazín Index upozornil na to, že jedným zo spoločníkov firmy je cyperská spoločnosť a ďalším Holanďan Jeroen Burger.
Koronakríza pochovala plány na glamping
Po marketingovej kampani však prišla korona kríza a ruch okolo projektu utíchol. V lete 2020, keď sa pandemické opatrenia uvoľnili, firma postavila na pláži len jeden dočasný bufet a namiesto luxusného glampingu tam stáli obyčajné stany, upozornil portál Startitup.
Investor tvrdil, že má problém s kanalizáciou a stanový tábor je len dočasná záležitosť. Jeho zástupkyňa vtedy tvrdila, že Šírava Park Boulevard a Glamping bude čiastočne vybudovaný do leta 2021 a dokončený mal byť najneskôr do leta 2022.
Podľa spolumajiteľa firmy J. Burgera však pandémia zneistila investorov a tí dali projektu dočasnú stopku. Odvtedy je okolo projektu ticho. Investor nereagoval ani na otázky Finsideru. Podľa informácii od miestnych zdrojov v súčasnosti na pláži, kde mal stáť luxusný kemping, nie je nič a nenachádza sa tu už ani dočasný bufet.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: