Situácia na trhu s nájomnými bytmi v Bratislave je napätá. Dopyt prevyšuje ponuku, ceny preto stúpajú. Sľubované tisícky nájomných bytov od politika Borisa Kollára sú stále ešte len na papieri a magistrát hlavného mesta tiež stavia svoje mestské nájomné byty pomalšie ako si predstavoval.

Aj preto ceny prenájmov stúpajú na celom Slovensku už viac ako dva roky. Najviac v hlavnom meste. Najvyššie nájomné zaplatia ľudia v bratislavskom Starom meste. Kým v prvom kvartáli 2022 zaplatil za trojizbový byt nájomné 971 eur, v rovnakom období tohto roku už stál prenájom takého bytu 1 200 eur.

Ceny prenájmov v ostatných bratislavských mestských častiach, stúpli za posledné dva roky o viac ako pätinu. Napríklad v Ružinove zo 709 an 840 eur.

Napriek vysokým cenám je podľa analytika portálu Nehnuteľnosti.sk Michala Pružinského dopyt po prenájmoch v hlavnom meste veľmi vysoký. „Dá sa to prirovnať situácii s predajom bytov spred troch rokov. Niektoré nehnuteľnosti sú prenajaté ešte v deň publikovania inzerátu,“ tvrdí.

Nájomné byty v Bratislave vs. drahé hypotéky

Nárast cien podnájmov o desiatky percent spôsobili najmä drahé hypotéky, ale aj vojna na Ukrajine, keďže mnohí utečenci bývajú práve v prenajatých bytoch, čím zvyšujú dopyt po nich.

Človek, ktorý hľadá bývanie, preto uvažuje, či sa neoplatí viac drahá hypotéka ako drahý nájom. Lenže hypotéku nemusí od banky dostať každý. Ak nie ste bonitnejší klient s vyššími príjmami alebo nemáte našetrené aspoň 20 percent z ceny nehnuteľnosti, úver na bývanie nemusíte dostať.

Navyše, vyhliadka, že úroky čoskoro klesnú, je bledá. Európska centrálna banka síce v júni mierne znížila základnú úrokovú sadzbu, ale analytici predpovedajú, že úroky na hypotékach na Slovensku budú klesať s oneskorením a veľmi opatrne. Na lacné jednopercentné hypotéky môžu Slováci zabudnúť. Ak úroky klesnú, budú sa skôr pohybovať okolo troch percent a než sa na túto úroveň dostanú, bude to trvať roky.

Menej zarábajúci ľudia majú ešte inú možnosť, ako môžu bývať v Bratislave za relatívne nízke náklady – v mestských nájomných bytoch. Tých je však málo. V súčasnosti ich hlavné mesto má len necelých 900. Dobrá správa je, že budú pribúdať. Na porovnanie, Brno vlastní až 30-tisíc nájomných bytov.

Zobchodovanie povolení za byty

,Magistrát Bratislavy urobil ešte pred dvomi rokmi s developermi dohodu, ktorá je pre obe strany výhodná. Stavbári získavajú úľavy pri plnení požiadaviek územného plánu mesta, ak časť bytov vybudujú ako nájomné a odovzdajú ich mestu. Pred dvomi rokmi sa takto mesto dohodlo napríklad s developermi ako sú Corwin, YIT, Grunt či Agadu. Bratislava v rámci tejto spolupráce získa do vlastníctva približne 150 nových nájomných bytov.

Bratislava si dala ako jeden z cieľov do roku 2030 zdvojnásobiť svoj bytový fond, ročne by tak malo pribudnúť približne 100 bytových jednotiek. Matúš Vallo v rozhovore pre Denník N avizoval, že na budúci rok by sa mali nájomníci sťahovať do 103 mestských nájomných bytov v Petržalke na Muchovom námestí.

To je po rokoch prvá väčšia mestská investícia tohto typu. Rozbehnuté sú už aj ďalšie projekty nájomného bývania. FINSIDER prináša prehľad projektov nájomných bytov v Bratislave.

V Dúbravke vyrastú štyri nové bytovky aj s nájomnými bytmi

Nájomné byty v Bratislave budú pribúdať po stovkách. Potrvá to roky
Agadu (Vizualizácia: Šujan Stassel Architekti)

Začiatkom júna sa na povoľovacie orgány obrátila stavebná firma Hornex, ktorá plánuje v Dúbravke postaviť rezidenčný projekt Agadu. Ide o pomerne veľký zámer, ktorý ráta s postavením štyroch bytoviek, menšou kancelárskou budovou a komunitným centrom.

Bytovky by mali mať šesť až osem nadzemných podlaží. Celkovo tam má pribudnúť až 585 bytov. Z nich sa časť developer zaviazal odovzdať mestu ako nájomné byty. Práve tu využil magistrát podmienku schválenia zmeny v územnom pláne, aby žiadal protihodnotu vo forme nájomných bytov.

Projekt počíta s menším námestím, na ktoré bude nadväzovať park, ihrisko a komunitné centrum. Terénnymi úpravami by mal vzniknúť aj menší amfiteáter.

Hornex by chcel začať stavať v druhom kvartáli budúceho roka a kolaudovať bytovky plánuje v roku 2029. Do projektu plánuje naliať viac ako 53 miliónov eur.

Byty na Muchovom námestí sa už dokončujú

Nájomné byty v Bratislave budú pribúdať po stovkách. Potrvá to roky
Muchovo námestie (Vizualizácia: Hlavné mesto Bratislava)

Aktuálne je už vo výstavbe komplex nájomných bytov na Muchovom námestí v Petržalke. Developerom je priamo mesto Bratislava, ktoré tu získa v prvej etape 52 bytov pre reštituentov a 51 klasických.

Príprave pomohlo, že magistrát prebral už starší rozpracovaný developerský projekt. V roku 2019 majiteľ pozemkov – mestská akciovka Metro – odstúpil od zmluvy so súkromným investorom a rozhodol sa projekt transformovať na nájomné bývanie. Celkovo tu má vzniknúť až 153 bytov na prenájom.

S financovaním mestu pomohol aj Štátny fond rozvoja bývania. Dokončenie prvej etapy sa predpokladá v marci 2025.

Nájomné byty na Terchovskej ulici sú tesne pred výstavbou

Nájomné byty v Bratislave budú pribúdať po stovkách. Potrvá to roky
Byty na Terchovskej ulici (Vizualizácia: MIB)

Bytový komplex na Terchovskej ulici v mestskej časť Bratislava – Ružinov bude tiež stavať priamo hlavné mesto. Postaví až 85 bytov, prevažovať budú jednoizbové a dvojizbové jednotky. Byty nebudú veľké. Maximálna podlahová plocha najväčších bytov by nemala prekročiť 80 metrov štvorcových.

„Máme pozemky a o chvíľu začíname stavať ďalší komplex na Terchovskej. Problém sú peniaze,“ priznáva primátor Bratislavy Matúš Vallo

Tie by mohli prísť aj zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý má za úlohu aj pomáhať stavať byty. Problém podľa Valla je, že celý proces je komplikovaný a zle nastavený. „A preto trpíme tým, že nemôžeme stavať dosť bytov,“ dodáva.

Bytových domov bude v tomto projekte až sedem, ale budú len štvor- a trojpodlažné. Bytovky by sa mali začať stavať v priebehu tohto roka. Dokončené by mali byť v priebehu roka 2026. O tom, že všetko ide pomalšie, ako si magistrát mesta predstavoval, svedčí aj to, že architektonická súťaž na nájomné byty na Terchovskej ulici už prebehla v roku 2020.

Stovka bytov v Janíkovom dvore

Nájomné byty v Bratislave budú pribúdať po stovkách. Potrvá to roky
Janíkov Dvor (Vizualizácia: MIB)

Mesto Bratislava pripravuje nájomné byty aj v polyfunkčnej zóne Janíkov Dvor na juhu Petržalky. Plánuje tam postaviť až 104 nájomných bytov. Okrem bytov tam bude aj parkovací dom, materská škola a domov sociálnych služieb.

Bytovka by mala mať až 17 podlaží. Začať stavať by sa mohlo na budúci rok a ukončenie sa predpokladaná o dva roky neskôr.

Zamrznutý projekt na Žitavskej ulici vo Vrakuni sa pohol vpred

Nájomné byty v Bratislave budú pribúdať po stovkách. Potrvá to roky
Byty na Žitavskej ulici (Vizualizácia: Hlavné mesto Bratislava)

V mestskej časti Vrakuňa by malo vzniknúť 34 bytov v päťposchodovej bytovke. Zámer má od marca tohto roku vydané súhlasné záväzné stanovisko, čo ho posúva k ďalším povoľovacím procesom.

Tento projekt je však už staršieho dáta. Magistrát ho prvýkrát ohlásil už pred desiatimi rokmi. Vtedy projekt padol najmä kvôli odporu lokálnej verejnosti. Po novom mesto zohľadnilo pripomienky verejnosti a pridalo do projektu viac parkovacích miest. Bude ich 46.

Magistrát predpokladá, že stavebné povolenie by mohol získať v štvrtom kvartáli 2024. Výstavba by sa potom mohla začať na prelome rokov 2025 a 2026.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: