Po troch rokoch príprav projektu novej štvrte v bývalej fabrike na jedlé oleje v Bratislave na Račianskej ulice, sa dostala Palma do ďalšieho štádia bližšie k realizácii. Developer, ktorým je firma Corwin, predložil zámer do procesu posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Zrevitalizovať by sa mala zatiaľ len južná časť bývalého priemyselného areálu.

Štvrti budú dominovať byty, ktorých bude takmer 800. Budú umiestnené v štyroch blokoch. Každý bude mať štyri až deväť podlaží. Byty majú byť jedno až päťizbové s rôznymi metrážami, pričom každý z nich bude mať balkón, loggiu alebo terasu. Tie na prízemí dostanú predzáhradky.

V navrhovanej mestskej štvrti má pribudnúť aj škôlka, stacionár pre seniorov a široká ponuka občianskej vybavenosti. Corwin chce v štvrti vytvoriť komunitu rezidentov, ale nezatvoriť ju pre okoloidúcich. Preto budú vnútrobloky poloverejné a pribudnú tam detské ihriská a zóny na oddych či rekreáciu.

Dopravné riešenie počíta s tým, že na povrchu medzi blokmi budú mať prioritu chodci a cyklisti. Autá budú využívať okružnú cestu s prístupom do podzemných garáží. V nich by malo vzniknúť až 1 274 parkovacích miest.

Nová štvrť v bývalej fabrike Palma sľubuje takmer 800 bytov. Výstavba mešká už niekoľko rokov
Časť bývalej lisovne sa zmení na tržnicu (Vizualizácia: Corwin)

Príprava na zmenu klímy

Palma bude podľa zámeru zelenou štvrťou. Developer plánuje navýšiť plochy zelene v časti areálu viac ako 5,3-násobne. Keďže išlo o priemyselný areál, zelene v ňom veľa nie je. Po započítaní vegetačných striech to bude až 8,3-násobný nárast. „Zelené plochy budú v rezidenčnej časti pokrývať takmer 12-tisíc m2 nádvorí aj okolitých pozemkov,“ píše sa v zámere.

Zaujímavé je, že zeleň bude aj súčasťou architektúry bytových domov či už v podobe tieniacich konštrukcií alebo cez výsadbu v rámci balkónov alebo terás. „Aj preto budú mať budovy s rastúcim podlažím ustupujúci profil, čo zároveň prinesie viac svetla a posilní pocit ľudskej mierky pre chodcov a cyklistov na ulici,“ vysvetľuje Filip Gulan, projektový manažér Corwinu.

K ekologickým prvkom Palmy bude patriť aj systém zachytávania dažďovej vody. Postará sa o to kombinácia zelených striech a vnútroblokov, vsakovacích žľabov a dažďových záhrad. „Tento mix opatrení dokáže zvládnuť aj silné prívalové dažde, ktoré pravidelne zaplavujú podjazdy a niektoré ulice v Bratislave,“ hovorí F. Gulan.

Pôvodné budovy nezbúrajú, ale zrekonštruujú

V areáli Palmy sú zachované štyri historické budovy. Hoci nie sú pamiatkovo chránené, developer ich nebude búrať, ale pokúsi sa ich včleniť do novej štvrte. Dve z nich už majú v zámere aj jasnú budúcnosť. V lisovni, ktorá je po požiari z roku 2021 vo veľmi schátranom stave, vznikne na jednom podlaží verejná tržnica. Vo zvyšku budú byty.

Union Mlyn sa zmení na modernú budovu s kanceláriami, kreatívnymi ateliérmi a aktívnym parterom. Pred ním vznikne námestie.

Okrem toho developer plánuje v Palme zachovať aj ďalšie dva staršie objekty – vysoké silo a zámočnícku dielňu. Ich budúce využitie ešte nie je známe, ale firma už má predstavu, čo by s nimi chcela urobiť. „Parter zámočníckej dielne by mal obsahovať gastroprevádzku s remeselným pivovarom, vyššie podlažia by mali plniť funkciu administratívy. V Sile by sme radi videli kultúru a umenie,“ opisuje plány šéf marketingu Corwinu Michal Hájek.

V minulosti Corwin plánoval postaviť v projekte aj vysokú kancelársku budovu z dreva. Zo zámeru postupne zišlo, lebo jej výstavbe bránia staré požiarne normy.

Nová štvrť v bývalej fabrike Palma sľubuje takmer 800 bytov. Výstavba mešká už niekoľko rokov
Palmu budú tvoriť štyri bloky (Vizualizácia: Corwin)

Začiatok výstavby v nedohľadne

Začiatok výstavby bytov v Palme je závislý od zmeny územného plánu mesta Bratislavy. Kedy ho mesto zmení, zatiaľ nie je jasné. Na zmene územného plánu spolupracuje Corwin s magistrátom už štyri roky, preto dúfa, že k jeho zmene dôjde už čoskoro.

Corwin pôvodne očakával, že výstavba by sa v optimálnom prípade, po obdržaní všetkých povolení, mohla spustiť už na konci roka 2022 a mala byť dokončená v roku 2025. Teraz už má triezvejšie odhady.

Odhaduje začiatok výstavby až na rok 2028 a jej ukončenie na začiatok roka 2033. Celá štvrť sa bude budovať po etapách. Prvé bloky by tak mali byť hotové v roku 2030. Corwin chce do novej štvrte investovať 175 miliónov eur.

Palma v čase

1920 – V areáli sídli firma na výrobu tukov a olejov OLEA
1935 – Po jej zániku ju vystriedala firma Lovosická a.s.
1946 – Znárodnenie a premenovanie na Bratislavské tukové závody
1958 – Závod sa premenoval na Palma a včlenili sa do neho ďalšie dve závody
1960 – Modernizácia závodu a zvýšenie výroby jedlého oleja
1991 – Privatizácia a vznik akciovky Palma -Tumys
2008 – Slavia Capital kupuje spoločnosť Palma-Tumys a postupne utlmuje výrobu
2019 – Slavia Capital predala areál developerovi Corwin
2020 – Corwin spolupracuje so štúdiom Gehl Architects na vízii rozvoja brownfieldu
jeseň 2023 – Dokončená urbanistickej štúdia
február 2024 – Projekt vstupuje do procesu EIA

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: