Kultové a obľúbené kultúrne stredisko PKO v Bratislave padlo za obeť developerom už pred ôsmimi rokmi. Pozemok, na ktorom stálo, je stále zanedbaný a prázdny.

Lokalita na nábreží Dunaja patrí spoločnosti Woal (následovníčke Henbury Development), v ktorej majú podiel veľké developerské firmy JTRE (bývalé J&T Real Estate) a Cresco Real Estate.

Čo sa tam postaví, je stále neisté, ale vieme čo tam stáť už nebude. Komunálnymi politikmi aj developermi sľubované planetárium, ktoré v Bratislave, na rozdiel od iných hlavných miest Európy, stále nemáme. Finsider zisťoval, čo ho nahradí, kde bude stáť nové planetárium a v akej fáze je dlho odkladaný projekt pokračovania Riverparku.

Spoločnosť JTRE už od začiatku naznačovala, že výstavba Riverparku, kde teraz sídli J&T Banka, luxusný hotel či kancelárie a byty, je len začiatok jej rozsiahlejších plánov rozvoja Nábrežia arm. gen. L. Svobodu popri Dunaji smerom na západ do Karlovej Vsi.

JTRE a Cresco tam plánujú postaviť rozsiahly polyfunkčné komplex tvorený desiatkami bytov a apartmánov, kanceláriami a pokračovaním promenády popri Dunaji. V podzemí vznikne až 733 parkovacích miest. Nebude chýbať ani nový mestský park. Ten by mal nahradiť zrušené planetárium a mediatéku.

Povoľovanie rozsiahlej výstavby na dunajskom nábreží sa vlečie už osem rokov a začiatok výstavby je stále v nedohľadne.

Projekt je stále iba na papieri

Začiatkom novembra spoločnosť JTRE získala od mesta rozhodnutie o umiestnení stavby, ktoré čaká na právoplatnosť. Aby mohli začať práce, je ešte potrebné získať stavebné povolenie, ktoré by mohlo byť reálne v priebehu budúceho roka. Ak všetko pôjde hladko, čo pri povoľovacích procesoch v Bratislave nie je úplná samozrejmosť.

„Čakáme, kým rozhodnutie o umiestnení stavby nadobudne právoplatnosť,“ opisuje stav povoľovania projektu hovorca JTRE Daniel Suchý. Začiatok výstavby plánuje developer bezprostredne po získaní všetkých potrebných povolení. Kedy to bude, nie je jasné. Podľa Suchého sú otázky o termínoch a cenách bytov pred vydaním potrebných povolení predčasné.

Ak by sa podarilo stavať v budúcom roku, projekt by mohol byť dokončený na prelome rokov 2027 a 2028.

Cena budúcich bytov je tiež nejasná. Keďže projekt je v lukratívnej lokalite pri Dunaji a v širšom centre hlavného mesta, je pravdepodobné že cenovky bytov a apartmánov budú vysoké. Dnes sa predáva napríklad štvorizbový byt s rozlohou nad 150 m2 v Riverparku 1 za viac ako milión eur. Ceny trojizbákov sa pohybujú okolo 850-tisíc eur.

River park 2
Park medzi kanceláriami a bytmi by mal byť verejne prístupný (Vizualitácia: JTRE)

Namiesto planetária parčík

Tiež nie je jasné, ako bude vyzerať finálna podoba výstavby. Je bežné, že developeri menia projekty aj tesne pred výstavbou. Trend je prekresľovať kancelárie na byty či apartmány.

Isté je to, že medzi kanceláriami a bytmi vznikne Lanfranconiho námestie s parčíkom, ktorý má byť podľa víťazov súťaže, architektonickej kancelárie Between, zelenou oázou.

„Spoločnosť Woal sa zaviazala vybudovať a zachovať na mieste, kde bolo podľa pôvodných záväzkov plánované planetárium, verejne prístupný priestor, na ktorom bude umiestnená vzrastlá zeleň v takom rozsahu, aby pomáhala napĺňať stratégiu znižovania prehrievania verejných a mestských priestorov a maximalizovať vodozádržné opatrenia,” vysvetľuje hovorca Bratislavy Peter Bubla. Výmera parku by mala byť minimálne o výmere zastavanej plochy pôvodne plánovaného planetária.

JTRE tvrdí, že park bude verejný. „Zachovávame koncepciu otvoreného verejného priestoru, vytvoríme pokojné vnútorné nádvoria a zároveň rozšírime plnohodnotnú mestskú promenádu,” vraví Suchý. JTRE tiež musí vo verejnom priestore umiestniť dve terakotové skulptúry, ktoré sa kedysi nachádzali na priečelí PKO.

Radnica od investorov ešte žiada, aby v rámci projektu Rivarpark 2 (tiež nazývanom Riverside City) a the Waterside Bratislava (časť projektu v rukách Cresca) vybudovali nábrežnú promenádu od Riverparku 1 až po Most Lafranconi s chodníkmi, cyklotrasou, zeleňou, mobiliárom a osvetlením i stojanmi na bicykle.

Developeri sa v dodatku k zmluve s mestom z júna minulého roka zaviazali ponechať na nábreží zmiešaný chodník pre chodcov a cyklistov. Podmienkou mesta je tiež zachovanie balustrádneho múrika a vybudovanie protipovodňovej ochrany.

Hotovosť za planetárium

Od výstavby edukačného centra o vesmíre mesto upustilo vlani v júni, o čom písal aj Finsider.

Primátor Matúš Vallo, ktorý má problémy s napätým rozpočtom v meste, vymenil planetárium za jednorazové finančné plnenie (zmluvnú pokutu) od investora za nepostavenie planetária. Vzdal sa tak možnosti dostať zadarmo turistickú atrakciu, ktorú mal investor prevádzkovať ďalších 30 rokov ako verejnú službu pre občanov.

Z pôvodne uzatvorenej dohody medzi mestom a developerom vyplýva, že ak developer nepostaví planetárium v Bratislave v stanovenom termínu, musí mestu zaplatiť zmluvnú pokutu päť miliónov eur.

V júni 2023 mesto uzatvorili s JTRE a Crescom dodatok k zmluve, kde túto povinnosť vypustilo. Mesto vtedy zdôvodnilo vzdanie sa planetária tým, že neodzrkadľuje potreby rozvoja mesta a že veda a technika už pokročili, takže aktivity planetária už nie sú aktuálne.

Namiesto planetária si mesto vymohlo od firmy Woal vyplatiť ako „odškodné“ 8,2 milióna eur. Súčasťou dodatku je aj finančné plnenie developerov na vypracovanie projektovej dokumentácie na realizáciu projektov Plató a Živé námestia v rámci Bratislavy. Na nich záleží najmä primátorovi Vallovi, ktorý je pôvodným povolaním architekt.

River park 2
Lanfranconiho námestie má vzniknúť medzi kanceláriami a bytmi (Vizualizácia: JTRE)

Kde bude planetárium?

Projekt planetária však ešte nie je úplne mŕtvy. Len nebude pri Riverparku. Po rozhodnutí z júna 2023 o jeho nepostavení, sa magistrát Bratislavy zaviazal vyhľadať novú lokalitu.

Podľa predsedu občianskeho združenia Slovenské planetáriá Juraja Kubicu sa mu s mestom podarilo na konci vlaňajška podpísať s mestom memorandum o spolupráci. Následne Metropolitný inštitút Bratislava našiel vhodný pozemok pre planetárium v rámci zoologickej záhrady v Mlynskej doline.

„Tento pozemok umožňuje samostatný prístup z hlavnej cesty, je tu priestor na veľké parkovisko a blízka poloha k areálu univerzít, akadémie vied aj budúceho kampusu Eset sú výhodou,“ hovorí Kubica.

Celý projekt je stále v plienkach. Podľa Kubicu potrvá roky, kým sa dopracuje k výsledku. Združenie a mesto ešte čaká príprava zmluvných vzťahov k pozemkom, architektonická súťaž, vypracovanie projektovej dokumentácie a povoľovacie procesy podľa stavebného zákona.

Riverpark 1 a 2 v čase

2005 – Mestské zastupiteľstvo na základe odporúčania magistrátu pod vedením primátora Andreja Ďurkovského predalo za 9,33 milióna eur pozemky pod budovou PKO firme Henbury Development bez verejnej súťaže a verejnej diskusie.

2006 – Firma dostala búracie povolenie. Proti búraniu vtedy vznikla petícia, ktorú podpísali aj známe osobnosti z oblasti kultúry. Po tlaku verejnosti sa primátor mesta Andrej Ďurkovský rozhodol, že mesto pozemky získa späť.

2009 Spoločnosť Henbury žiadala za prípadný predaj pozemkov 24,7 milióna eur. Mestu sa suma zdala príliš vysoká. Búranie PKO sa zastavilo.

2010 – Dokončený projekt River Park 1.

2011 – Vtedajšie vedenie mesto vstúpilo s developerom do súdneho sporu o vrátenie budov.

2015 – Prišlo k mimosúdnej dohode mesta s developerom Henbury Development.

2016 – PKO sa zbúralo.

2017 – Spustilo sa povoľovanie nového projektu cez EIA.

2019 – Začatie územného konania k projektu.

2020 – Návrh o vydanie zmeny územného rozhodnutia o umiestnení stavby.

2022 – Začína sa nové územné konanie.

Jún 2023 – Mesto zrušilo podmienku výstavby planetária.

Október 2023 – Časť projektu získala EIA.

Január 2024 – EIA nadobudla právoplatnosť.

Jún 2024 – Žiadosť o EIA pre druhú časť projektu a podpísanie dodatku k zmluve, kde sa vypustilo planetárium.

November 2024 – Získanie rozhodnutia o umiestnení stavby.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: