Hlavné mesto sa už môže pýšiť novou autobusovou stanicou. Komplex Nivy sa pre verejnosť otvorí 30. septembra tohto roka. Developerská firma HB Reavis začala s jej výstavbou ešte v roku 2017. Architektonický návrh veže Nivy Tower zastrešovala londýnska firma Benoy. Spolu s architektonickou kanceláriou Mateja Sieberta a Romana Talaša sa podieľala aj na návrhu samotnej stanice Nivy.

Pôvodný termín dokončenia celého komplexu bol v letných mesiacoch 2020. Plány však skomplikoval príchod pandémie koronavírusu. Developer preto nakoniec oznámil, že otvorenie sa bude musieť presunúť na jar tohto roka. Nakoniec sa stanica pre verejnosť otvorí až na konci tohto mesiaca. Dva dni pred oficiálnym spustením stanice do prevádzky pustilo vedenie firmy do budovy aj novinárov.

stanica Nivy
Jeden zo vstupov do stanice Nivy na Páričkovej ulici. (zdroj: Miroslav Homola)

Nová stanica Nivy

Celý komplex tvorí podzemná autobusová stanica, nákupné centrum, tržnica, administratívna budova Nivy Tower či takzvaná zelená strecha, ktorá bude slúžiť pre voľnočasové aktivity. Developer rozprestrel nákupnú plochu na 70-tisíc metrov štvorcových, kde by mali okrem známych značiek predajní pribudnúť aj také, ktoré na Slovensku doteraz neboli.

Ľudia by sa mali k novej stanici dostať peši, autom, autobusom či bicyklom. Špecifikom stavby je aj podzemný kruhový objazd. Cez ten by sa návštevníci mali dostať do podzemného parkoviska či využiť takzvaný AlzaDrive. Stanica Nivy ponúkne celkovo 2 150 parkovacích miest. Motoristi sa k nim dostanú buď cez kruhový objazd, alebo od VÚB banky na Páričkovej ulici.

Budova má k dispozícii tri hlavné vchody, z čoho ten vo veži je otvorený nepretržite. Dôvodom je aj prechod cestujúcich na autobusovú stanicu pri nočných spojoch. Novinkou je aj prvá cykloveža v Bratislave, ktorá pojme 118 bicyklov. Automatizované uskladňovanie jedného z nich by malo trvať zhruba 25 sekúnd. Vežu umiestnili na Páričkovú ulicu v zadnej časti stanice.

stanica Nivy
Cykloveža na Páričkovej ulici pri autobusovej stanici Nivy. (zdroj: Miroslav Homola)

Letisková stanica

Hlavnou úlohou budovy je prevádzka a stojisko pre autobusové spoje. Nivy vyrástli na mieste pôvodnej stanice, ktorá bola postavená ešte v 80. rokoch minulého storočia. Pri výstavbe novej stanice postavil vedľa nej developer aj dočasnú. Autobusové stojisko na Bottovej ulici bude otvorené ešte do stredy 29. septembra, vnútorné priestory sa zatvoria o polnoci. Posledný spoj z nej odchádza do Prahy.

HB Reavis má potom s náhradnou stanicou vlastné plány. „Na dočasnej stanici chystáme multifunkčné centrum, súčasťou ktorého bude zrejme aj rezidenčná časť. Autobusy už budú natrvalo využívať priestory novej autobusovej stanice,” povedal pre Finsider šéf HB Reavis René Popik. Dodal, že na Bottovej vzniknú nové koncepty zamerané na bývanie, kancelárie či služby.

stanica Nivy
Dočasná autobusová stanica na Bottovej ulici v Bratislave. (zdroj: Miroslav Homola)

Nová autobusová stanica Nivy bude v 1. podzemnom podlaží. Prevádzkovať ju bude spoločnosť Slovak Lines. K dispozícii je 36 nástupísk, sedem výstupísk a 86 stojísk pre autobusy, všetky s bezbariérovým prístupom. Aj napriek tomu, že samotné centrum bude fungovať v nočnom a dennom režime, na autobusovú stanicu sa cestujúci dostanú nepretržite cez vežu Nivy Tower.

Priestor státia autobusov či čakáreň je podľa zhotoviteľov postavená v letiskovom štýle. Cestujúci budú mať k dispozícii aj rozmerné digitálne panely s informáciami o odchodoch a príchodoch spojov. Využiť môžu tiež viacero služieb ako predaj lístkov, úschovňu batožiny, toalety, miestnosti na prebaľovanie, dojčenie, informačné pulty či bezplatnú Wi-Fi sieť.

V čakárni priamo na stojisku autobusov budú k dispozícii lavičky so 60 miestami na sedenie. V priestoroch terminálu bude ďalších 80 miest na sedenie. Ľudia na tomto podlaží nájdu aj prevádzky ako Alza, Lidl, 101 drogerie, Anker či Malina.

stanica Nivy
Priestor terminálu autobusovej stanice Nivy. (Zdroj: Miroslav Homola)

Martinus, Zara Home aj pošta

Stanica Nivy ponúkne na vyšších podlažiach rozsiahle priestory nákupného centra. Do budovy sa sťahujú známe značky, ale aj predajne, ktoré v krajine doteraz neboli. Takým nájomníkom sa stanú obchody ako napríklad Zara Home či Oysho od španielskeho Inditexu. Ľudia v centre nájdu aj značky ako Reserved, Peek&Cloppenburg či Humanic.

Samozrejmosťou sú aj banky či pobočky operátorov. Návštevníci na stanici nájdu aj pobočku Slovenskej pošty, ktorá si svoje priestory sama navrhovala. Ľudia by tam mali nájsť aj prvú automatizovanú prepážku na Slovensku. Chýbať nebudú ani papiernictva, servis elektroniky či kaderníctvo. Internetový obchod Alza tam bude mať vlastný showroom.

Svoju ďalšiu pobočku v hlavnom meste v stanici otvára aj kníhkupectvo Martinus so špeciálnou detskou zónou a samostatným vchodom pre deti. Pre bežné denné nákupy je pripravený aj lokálny koncept Yeme. Nie všetky prevádzky budú otvorené hneď 30. septembra. Nájomné priestory sú zatiaľ obsadené na takmer 90 percent.

stanica Nivy
Nákupné priestory autobusovej stanice Nivy. (zdroj: Miroslav Homola)

Čo ešte ponúkne stanica Nivy

Okrem nákupnej zóny bude v budove aj koncept tržnice. Okrem farmárskych produktov by tu mali ľudia nájsť aj klasické reštaurácie, food courty a kaviarne. Na rovnakom poschodí bude aj bezlepková pekáreň. Postupne by mali pribúdať aj prevádzky ako Regal Burger, Hummus Bar, francúzske minipotraviny Fabuleuse epicerie či Mondieu.

stanica Nivy
Priestory tržnice v autobusovej stanici Nivy. (zdroj: Miroslav Homola)

Stanica okrem toho ponúka priestory aj pre voľnočasové aktivity na takzvanej zelenej streche. Nachádza sa na nej 550 metrov dlhá bežecká trať, dve workoutové cvičiská, grilovacia zóna, komunitná záhrada, ale aj množstvo lavičiek a oddychových kútov s USB nabíjačkami. Rodiny s deťmi môžu využiť aj detské ihriská pre rôzne vekové kategórie.