To, že klimatická kríza už prebieha aj na Slovensku, si všimli okrem lyžiarov, ktorí čakali na sneh do februára, aj developeri. Ich nové projekty sa predbiehajú v energetickej efektívnosti, zelených prvkoch a moderných technológiách. Jednou z kancelárskych budov, ktorá je odpoveďou na klimatické zmeny, je Einpark v bratislavskej Petržalke z dielne developera Corwin.

„Budova má uhlíkovo neutrálnu prevádzku aj dopravu. Dokáže sa postarať o svoj odpad a aj vodu na chladenie používa z podzemných vôd Dunaja,“ vysvetľuje Samuel Sůra, riaditeľ certifikačnej firmy Salvis, ktorá sa zaoberá službami pre udržateľné stavby. Budovám pomáha získavať najmä zelené certifikáty ako BREEAM či LEED. Einpark získal certifikát LEED zero carbon.

Čo to znamená? Einpark má pasívny dizajn, využíva moderné technológie, obnoviteľné zdroje energie a kúpila si aj uhlíkové kredity. Chladí sa nie klimatizáciou, ale podzemnou vodou, ktorá má okolo 16 stupňov, a pumpuje sa do budovy tepelnými čerpadlami. Kancelársky kolos má aj zelenú vegetačnú strechu, ktorá podľa manažéra rozvoja projektov Corwin Miloša Poláka prinesie viac úspor ako fotovoltické panely.

Einpark vsadil aj na uhlíkovo neutrálnu dopravu – bicykle, MHD a má aj nabíjačky na elektro autá. „Okrem toho poštuchujeme zamestnancov v budove dotazníkmi, aby zmenili svoje dochádzkové zvyky do práce z áut na MHD alebo bicykle,” dodáva S. Sůra.

Vďaka priaznivo nastaveným podmienkam a lokalite využívajú nájomníci komplexu Einpark mestskú hromadnú dopravu (24 %), alebo prídu pešo (21 %) či na bicykli (15 %). „Napriek tomu viac ako polovica emisií súvisiacich s jeho prevádzkou je spôsobená tým, ako sa doň ľudia prepravujú. A to autami chodí len okolo 20 percent z nich,“ vysvetľuje manažér rozvoja projektov spoločnosti Corwin Miloš Polák.

Okrem toho počas prevádzky kancelárskych budov sa recykluje až 65 % odpadu a darí sa ušetriť až 52 % vody.

Pozreli sme si uhlíkovo neutrálne kancelárie. Zaujali dizajnom aj technológiami a nechýbal ani Mordor
Zasadačka spoločnosti Metrohm v Einparku (Foto: Mário Skyba)

Einpark využíva aj offsetting

Samozrejme aj zelená budova vyrába zvyškový uhlík (CO2), ktorý sa dá offsetovať, čo znamená, že sa kompenzuje podporou obnoviteľných zdrojov mimo budovy. „Funguje to tak, že sme si kúpili uhlíkové kredity z vodných, solárnych a veterných elektrární mimo EÚ, kde by inak nevznikli,“ vysvetľuje systém riaditeľ Corwinu Marián Hlavačka.

Kredity si slovenský developer kúpil od americkej firmy, ktorá ich predáva. Najlacnejšie stoja od troch eur za tonu uhlíka, Corwin ich kupoval za osem eur. Investovali 11-tisíc eur. Nie je to konečná ani jednorazová suma. „Budova produkuje pri prevádzke ďalší uhlík, takže kredity musíme priebežne dokupovať, aby sme si udržali LEED Zero certifikát,“ vysvetľuje S. Sůra.

Pri stavbe Einparku sa používali aj recyklované materiály, pretože to bola podmienka získania certifikátu LEED zero carbon.

„Nechceme robiť greenwashing, ale byť zelený úprimne, hoci je to ťažšia cesta a bez štátnej pomoci,“ vraví M. Hlavačka. Podľa neho bolo ťažké motivovať dodávateľov a stavbárov, aby tento zámer pochopili.

Zelená budova ponúka aj výhody pre firmy, ktoré sa do nej nasťahujú. Keďže spotrebuje menej energie, môže to každý nájomník pocítiť na svojich platbách za energie, ktorú sú nižšie, ako by boli v budove postavenej na základe bežných štandardov.

„Čo sa týka nájomného, tam sa ceny pohybujú na porovnateľnej úrovni, aká je v danom segmente na trhu,“ hovorí M. Hlavačka pre Finsider.

Pozreli sme si uhlíkovo neutrálne kancelárie. Zaujali dizajnom aj technológiami a nechýbal ani Mordor
Recepcia spoločnosti Softec v Einparku (Foto: Mário Skyba)

Inovatívni nájomcovia

Pre veľké medzinárodné korporácie je taká budova plusom, pretože musia spĺňať prísne ESG štandardy svojich materských firiem v zahraničí, kde sú už bežné.

V Einparku sídlia aj slovenské firmy, ako je napríklad Softec ale aj švajčiarska firma Metrohm, ktorá vyrába prístroje pre chemickú analýzu.

Kým v kanceláriách Softechu stavili na účelovosť priestorov a jednotlivé kancelárie nazvali podľa vrchov slovenských hôr, vo firme Metrohm boli dizajnovo odvážnejší. V kanceláriách Softecu sa dajú vidieť vysoké stropy s priznanými rúrami a rozvodmi stropného chladenia s podzemnou vodou z Dunaja, vonkajšie tienenie okien, úsporné vetráky, ale aj moderný interiér účelne oddelený skrinkami či mobilnými paravánmi.

Nechýbajú tam ani zóny zábavy a oddychu aj na vonkajšej terase, ale aj izolované telefónne búdky či konferenčné miestnosti. Na schodisku ale aj v oddychových miestnostiach je interiérová zeleň a na recepcii zelená stena z machu.

Priestor si softvérová firma prispôsobovala pre seba napríklad aj tak, že v otvorenom priestore kuchynky a spoločenskej miestnosti si nainštalovala stropné tlmiče hluku.

Zamestnanci firmy Metrohm majú radi film Metrix, ale aj Tolkienové knihy o hobbitoch a mordore. Preto si niektoré miestnosti nazvali podľa svojich obľúbených postáv a charakterov.

Do budúcnosti Corwin plánuje uhlíkovo neutrálne stavať aj ďalšie projekty ako napríklad Palmu na račianskej ulici v Bratislave či Vilhariu v slovinskej Ľubľane.

Foto: Mário Skyba

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: