Partizánske je známe ako mesto obuvi. V minulosti sa toto mesto volalo Baťovany podľa zakladateľa Jana Antonína Baťu, známeho českého podnikateľa s obuvou. Po Nežnej revolúcii sa však štátne podniky vyrábajúce topánky zvyčajne rozpadli, rozkradli a stratili východoeurópske trhy.
So zatvárajúcimi sa fabrikami odchádzali z mesta na hornej Nitre aj obyvatelia. Kým v polovici 90. rokov malo Partizánske viac ako 27-tisíc obyvateľov, v poslednom sčítaní z roku 2021 už malo len necelých 22-tisíc.
Hoci dnes už v Partizánskom opäť pôsobia obuvnícke firmy ako Vulkan, Vasky, Wintoperk či ZDA Partizánske, stavebný ruch sa mestu dlho vyhýbal. Aj pre odliv najmä mladých obyvateľov sa v meste viac ako štvrťstoročie takmer nestavalo. To sa však v posledných rokoch mení.
Domy majú doplniť bytovky so stovkami bytov
V septembri investor Ardis ZH predložil úradom zmenu svojho projektu Bielická Oáza, ktorý rátal s výstavbou rodinných domov (IBV) v Partizánskom. Developer žiadal jeho rozšírenie o osem nízkych bytoviek. Tie by mali priniesť do Veľkých Bielíc – mestskej časti Partizánskeho až 120 nových bytov. Súčasťou projektu bude aj takmer 190 parkovacích miest, z nich väčšina (108) má byť v podzemí. V projekte by malo nájsť nové bývanie viac ako 400 ľudí.
Povoľovacie úrady v októbri, na základe správy ochranárov, prijali rozhodnutie, že investor musí doplniť oznámenie o zmene projektu Bielická Oáza – 2. etapa. Dovtedy posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) prerušili.
Spoločnosť Ardis ZH nie je v developerskom biznise neznáma. Na svojom konte má napríklad projekt obchodného centra v Bernolákove, o ktorom Finsider písal začiatkom tohto roka.
Byty v nízkopodlažných bytovkách majú byť s podlahovou plochou od 60 do 90 štvorcových metrov. Ich poloha je výhodná najmä pre ľudí, ktorí cestujú za prácou vlakom, lebo budú veľmi blízko železničnej stanici.
Tepelné čerpadlá aj fotovoltika
Investor v projekte myslí aj na energetickú úspornosť. Vykurovanie preto navrhuje riešiť pomocou sústavy tepelných čerpadiel. Na streche každej budovy bude taktiež pripravené zázemie na inštaláciu fotovoltických panelov, prípadne solárnych kolektorov na ohrev vody.
Okrem zelenej energie má byť okolo nových bytoviek aj veľa zelene. Súčasťou projektu sú aj terénne a sadové úpravy vrátane výsadby vzrastlej zelene na voľných plochách.
Realizácia projektu zatiaľ nemá presný dátum. Otázne je, ako dlho budú trvať prípravy, pretože bytové domy by mali byť na pozemkoch, ktoré sú v súčasnosti evidované ako orná pôda. Pred začatím stavby preto musí investor ešte požiadať o vyňatie týchto pozemkov z fondu poľnohospodárskej pôdy.
Predpokladané investičné náklady Miroslav Vrban, konateľ žiarskej firmy, tiež ešte nevie odhadnúť, lebo projekt je len v počiatočnom štádiu povoľovania.
Ešte na začiatku tohto roka ten istý investor predložil úradom na posúdenie projekt s názvom Bielická oáza, ktorý počíta s výstavbou 31 rodinných domov. Každý dom by mal mať tri parkovacie miesta. Už vtedy Ardis ZH písal, že chce projekt v budúcnosti rozšíriť. Umiestnenie IBV v lokalite Veľkých Bielic odôvodnil dobrou nadväznosťou na dopravnú infraštruktúru. Náklady na výstavbu tiež neuviedol.
Ďalší projekt s využitím šedej vody
V Partizánskom chce stavať byty aj iný investor a využije v nich takzvanú šedú vodu. O nej už Finsider písal v súvislosti s bytmi v pražskej štvrti Modřany.
Investor, firma X life, plánuje stavať tri bytové domy s viac ako 200 bytmi a 323 parkovacími miestami pre rodiny v blízkosti sídliska Šípok. To je pri dedine Malé Uherce, ktorá je súčasťou Partizánskeho.
Za bratislavskou firmou je podnikateľ Daniel Andráš. Ten figuruje aj vo firme Biopurus, ktorá vyrába bio oleje. Pre Finsider hovorí, že skúsenosti s developmentom už má. „Naposledy som robil projekt Rázdolie v Partizánskom – časti Malé Uherce. Bola to výstavba bytového a rodinných domov aj s infraštruktúrou a cestou,“ vraví. Tento projekt bol dokončený vlani.
Investor chce výstavbou podporiť rozvoj územia okolo rieky Nitra, prepojiť obyvateľov plánovanej obytnej zóny s pôvodným sídliskom Šípok a priniesť do mesta kultúru bývania na úrovni stredného a vyššieho štandardu. Aj preto budú asi ceny bytov vyššie ako bežné v tejto lokalite.
„Ide o projekt, ktorý je bežný vo veľkých mestách, ale za ceny prijateľné pre obyvateľov Partizánskeho,“ tvrdí D. Andráš. Cena najlacnejšieho jednoizbového bytu začína od 53-tisíc eur, dvojizbový byt sa dá kúpiť už od 62-tisíc eur. V projekte sú aj veľké dvojizbáky za viac ako 100-tisíc eur. Najdrahšie štvorizbové byty sú na šiestom podlaží a ich cena presahuje 240-tisíc eur.
Na porovnanie, v Partizánskom sa dá dnes kúpiť čiastočne zrekonštruovaný dvojizbák od 60-tisíc vyššie. Troizbák v centre stojí okolo 100-tisíc eur.
Bytovky budú pri rieke Nitra
Územný plán v danej lokalite stanovuje maximálnu výšku piatich nadzemných podlaží plus jedno ustúpené. Podľa vizualizácii budú domy v projekte, ktorý je nazvaný Riverstar podľa neďalekej rieky Nitra, šesťpodlažné s jedným podzemný podlažím čiastočne zapusteným.
Investor tam kúpil pozemok, na ktorom sú už všetky inžinierske siete, a z jednej strany je obklopený horou, z druhej riekou Nitrou a novovybudovanou cyklotrasou. Navyše centrum mesta je z tejto lokality dostupné pešo, občianska vybavenosť vrátane škôl je v okruhu 500 metrov.
Vo vnútroblokoch bytoviek má byť veľa zelene ako aj bazén, ktorý bude slúžiť výlučne pre obyvateľov bytov. Na prvom nadzemnom podlaží sú navrhnuté byty so zelenými terasami. Za vizualizáciou projektu je architektonická kancelária m8arch, ktorá je aktívna aj v neďalekej Prievidzi.
Šedá voda sa znova využije
Zaujímavosťou projektu má byť ekologické využitie odpadovej, takzvanej šedej vody. Investor plánuje všetku vodu z vaní alebo sprchových kútov zachytávať v zberných nádobách a po filtrácii ju opätovne použiť na splachovanie WC, do pračiek alebo ako závlahu na pozemku. Nebude sa tak plytvať pitnou vodou na splachovanie.
Aktuálne investor čaká na zmenu územného rozhodnutia mesta Partizánske. Zámer podal do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie už v lete tohto roka. Na konci septembra projekt schválili povoľovacie úrady s tým, že sa nebude posudzovať jeho vplyv na životné prostredie.
S výstavbou prvého obytného domu chce investor začať už v budúcom roku. Výstavba bude prebiehať na etapy a dokončená by mohla byť v roku 2026. Investičná náklady sú odhadované na 20 miliónov eur.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: