Ceny bytov v krajských mestách sa za posledných sedem rokov zdvojnásobili. Kým vo februári 2018 stál priemerne meter štvorcový 1 496 eur, v súčasnosti už cena prekročila hranicu 3 000 eur, vyplýva to z dát realitného barometra Realitnej únie SR.

Aj to spôsobuje, že klesá dostupnosť bytov pre mladých ľudí či obyvateľov krajských miest s nižšími príjmami. Mestá sa preto obzerajú po výstavbe nájomných bytov. V posledných mesiacoch niektoré z nich oznámili veľké plány na ich výstavbu. Iné krajské mestá sú pasívnejšie a niektoré sa súdia s developermi. Všetky samosprávy sa však spoliehajú na štátnu pomoc pri ich výstavbe.

Finsider zmapoval viaceré projekty nájomných bytov, zisťoval koľko nájomných bytov v krajských mestách existuje dnes a ako sa ich počet môže rozšíriť v nasledujúcich rokoch.

Košice majú veľké plány

Najväčšie plány vo výstavbe nájomných bytov ohlásili Košice ešte na konci minulého roku. V najbližších desiatich rokoch plánuje magistrát postaviť takmer 5 400 nájomných bytov, ďalších 2 250 bytov vznikne v blízkosti nového závodu spoločnosti Volvo vo Valalikoch.

Výstavba by mala byť podporená Agentúrou štátom podporovaného nájomného bývania. Stavať nájomné byty má súkromná firma WBG Wohnen und Bauen Gesellschaft Wien. Košice jej poskytnú vlastné pozemky.

„V úvodnej fáze by sme mali postaviť 1 700 bytov v mestskej časti Staré mesto na Jesenského ulici a v komplexe Turzovka,“ uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček. Prvá fáza by mala trvať do roku 2027. Zvyšné byty budú pribúdať až do roku 2030. Košice by mali spolu so súkromným investorom do výstavby zainvestovať až 1,3 miliardy eur.

Nové nájomné byty by mali byť pre ľudí, ktorí nevedia dosiahnuť na hypotéku. Ich výhodou by malo byť aj to, že budú určené na dlhodobé bývanie. Nájomné zmluvy sa po piatich rokoch automaticky zmenia na dobu neurčitú.

Košice mali vlani vo vlastníctve 1 467 mestských nájomných bytov, z ktorých väčšina patrila medzi sociálne byty. Metropola východu tak patrí k mestám, ktoré majú najviac nájomných bytov.

Trnava ide stavať postupne

Trnava ohlásila na konci minulého roka výstavbu takmer stovky nájomných bytov. Nový bytový dom má vyrásť v lukratívnej lokalite blízko centra mesta pri ulici Halenárska. Projekt je naplánovaný na roky 2028 až 2031. V marci tohto roka už dostal odobrenie od povoľovacích úradov, že nebude musieť prejsť procesom EIA. Mesto plánuje do nájomných bytov v tomto projekte investovať 25 miliónov eur.

Trnava má aj plány na výstavbu ďalších 900 nájomných bytov vo vzdialenejších lokalitách od centra mesta. Napríklad na ulici Tamaškovičova pri Fakultnej nemocnici. Tento projekt je však menší, keďže počíta len s 21 bytmi.

Trnava má v súčasnosti 725 nájomných bytov.

Aktívna je aj Bratislava

Hlavné mesto Slovenska má vo vlastníctve približne 860 nájomných bytov. Ďalších vyše 1 000 nájomných bytov je v správe mestských častí.

Mesto nedávno dokončilo projekt so 103 nájomnými bytmi na Muchovom námestí v Petržalke. Okrem toho má rozpracovaných ďalších sedem projektov. Po ich dokončení by v nasledujúcich rokoch malo pribudnúť cez 400 bytov.

Pred tromi rokmi hlavné mesto predstavilo plán, podľa ktorého by do piatich rokov malo pribudnúť okolo 1 600 mestských nájomných bytov. Vzniknú kombináciou vlastnej výstavby, zmenami územného plánu v spolupráci s developermi či rekonštrukciou zanedbaných mestských bytov.

Bratislava financuje výstavbu nájomných bytov z vlastných zdrojov, ale aj s pomocou štátnych dotácií a úverov od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Hoci tieto zdroje považuje mesto za kľúčové, kritizuje ich nastavenie.

„Cenové limity na meter štvorcový bytovej plochy, ktorými sú podmienené dotácie a úvery, je v Bratislave veľmi ťažké splniť,“ vysvetľuje hovorca mesta Peter Bubla. V hlavnom meste sa stavia drahšie ako v iných mestách. Mesto by tiež uvítalo zjednodušenie administratívnych procesov pri dotáciách, ktoré spôsobujú časové prieťahy.

Krajské mestá chcú postaviť tisícky nájomných bytov. Najväčšie plány majú Košice
Mesto Bratislava nedávno dokončilo výstavbu nájomných bytov na Muchovom námestí (Foto: Bratislava)

Prešov plánuje dve stovky bytov

Prešov vlastní 540 nájomných bytov a plánuje ich rozšíriť o viac ako 200 bytov.

Mesto sa k novým bytom plánuje dostať troma spôsobmi. Prvým je spolupráca so súkromným developerom. Ten by si prenajal pozemky mesta, kde by byty postavil a potom ich odpredá mestu. Druhá možnosť, ktorú Prešov zvažuje, je spolupráca s developermi pri zmene územného plánu. Ak by im mesto vyšlo v ústrety, časť novopostavených bytov by oni odovzdali mestu. Tretia možnosť je výstavba nových nájomných bytov v réžii mesta.

„Našu výstavbu plánujeme spolufinancovať z dotácií ministertva dopravy a z úverov od ŠFRB,“ vraví Michal Hudák, hovorca Prešova.

Proces pri čerpaní financií zo ŠFRB vníma Prešov ako príliš byrokratický a má viacero obmedzení, či už vo výške dotácie a nájomného. „Pre nás je nevyhnutné získať popri úvere zo ŠFRB aj dotáciu z ministerstva dopravy, aby sme vôbec projekty dokázali zrealizovať. Dotácií z ministerstva je málo a sú v malom objeme,“ tvrdí M. Hudák.

Žilina chce stavať cez vlastnú firmu

Mesto Žilina vlastní 1 110 nájomných bytov. Podľa primátora Žiliny Petra Fiabáne v meste dlhodobo stagnuje výstavba nájomných bytov. Ich počet plánuje mesto zvyšovať aj tak, že zriadi developerskú spoločnosť.

„Tá bude túto problematiku riešiť komplexne a systematicky,“ vysvetľuje Zuzana Ondrášová, hovorkyňa Žiliny.

Mesto má v pláne postaviť 40 nájomných bytov na Dlabačovej ulici. Tento projekt je však už na stole od roku 2017 a doteraz sa nezrealizoval. Žilina v roku 2023 rozviazala zmluvu s developerom, ktorý ich mal stavať, uvádza Žilinský večerník.

Žilina plánuje stavať nájomné byty aj v okolí Vuralu, ale aj tento projekt s 200 bytmi sa spomína v lokálnych médiách už od roku 2017. Hotový mal byť už v roku 2020. Projekt zlyhal aj na nedostatku peňazí v mestskej kase.

Čo sa týka financovania nových nájomných bytov, mesto si chce požičiavať od bánk, ale aj cez Štátny fond rozvoja bývania.

Trenčín byty nestavia, kupuje ich

Krajské mesto pod Trenčianskym hradom v posledných rokoch nestavia nájomné byty. Naposledy odkúpilo 74 bytov od súkromného investora v roku 2018.

„Na kúpu sme získali dotáciu z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a aj podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývania,“ informuje Erika Ságová, hovorkyňa Trenčína.

Aj preto má Trenčín len 191 nájomných bytov, čo je najmenej zo všetkých krajských miest.  Podľa Ságovej by k výstavbe viac nájomných bytov pomohlo aj zjednodušenie a zrýchlenie procesov pri uzatváraní zmlúv so ŠFRB.

Banská Bystrica bola doteraz pasívna

Mesto pod Urpínom vlastní 314 nájomných bytov. Najnovšie plánuje výstavbu 23 nájomných bytov na Ďumbierskej ulici, na ktoré už má vydané stavebné povolenie.

Podľa hovorkyne mesta Zdenky Marhefkovej je v príprave aj výstavba nájomných bytov na ulici Hlboká a v ďalších lokalitách. Celkovo by tak mohlo v Banskej Bystrici pribudnúť ďalších viac ako 100 nájomných bytov.

Vlani mesto kritizovali aktivisti, že nepostavilo za posledných dvadsať rokov ani jeden nájomný byt. Žiadatelia o mestské byty čakajú aj viac ako 10 rokov.

Pre urýchlenie výstavby nájomných bytov by podľa Z. Marhefkovej pomohlo aj rýchlejšie čerpanie dotácii zo ŠFRB. Zvýšiť by sa podľa nej mali dotácie pre mestá, ktoré spadajú do menej rozvinutých regiónov.

Nitra stopla veľký projekt

Nitra v súčasnosti vlastní 420 nájomných bytov a 588 sociálnych bytov. Momentálne má v pláne postaviť 33 bytov na Ďumbierskej ulici. Do roku 2030 plánuje Nitra podľa hovorcu Tomáša Holúbeka výstavbu ďalších 403 bytov.

V minulosti mesto plánovalo v spolupráci s developerom postaviť 220 nájomných bytov na Tehelnej ulici. Projekt zlyhal, lebo mesto nebolo ochotné zaplatiť výrazné navýšenie nákladov na stavbu. Developer mesto zažaloval.

Nájomné byty v krajských mestách

SúčasnosťPlány
Bratislava1 860400
Košice1 4675 400
Trnava7251 000
Nitra420403
Trenčín1910
Žilina1 11040
Banská Bystrica314100
Prešov540200

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: