Horská obec Donovaly je známa nielen lyžiarskymi vlekmi, ale aj celebritami z oblasti biznisu, ktoré tam majú svoje chaty, vily či apartmány. Svojho času, tam trávil voľné víkendy aj už odsúdený podnikateľ Marián Kočner. Donovalský pivovar zase média, ako napríklad Aktuality.sk, dlho spájali s bývalým ministrom financií za vlády Smeru Jánom Počiatkom alebo s ľuďmi z jeho okolia.


(Inzercia)

Svoje záujmy tam má aj súčasný predseda parlamentu Boris Kollár. Tento úspešný podnikateľ a dnes aj predseda strany Sme rodina vlastní lyžiarske stredisko Park Snow Donovaly. Najnovšie chce jeho spoločnosť Goimpex Bratislava na Donovaloch vybudovať lanovú kĺzačku známu pod názvom zipline.

Táto atrakcia sa nachádza vo viacerých zahraničných turistických strediskách. Ide o pevne napnuté oceľové lano, ktoré je natiahnuté medzi dvomi bodmi s výškovým rozdielom. Človek sa k tomuto lanu pripojí pomocou popruhov a karabíny a spustí sa z vyššieho bodu do nižšieho. Najdlhšia zipline na svete sa nachádza v Spojených arabských emirátov a meria 2,83 kilometra.

Projekt bol od marca tohto roka na posudzovaní u povoľovacích orgánov. Tie na začiatku júla rozhodli, že zipline sa bude posudzovať cez vplyv na životné prostredie (EIA), pretože navrhovaná činnosť sa nachádza v ochrannom pásme národného parku Nízke Tatry. To znamená, že jeho cesta k realizácii nebude ľahká ani krátka. Lokalita výstavby zasahuje aj do chráneného vtáčieho územia Veľká Fatra a územia európskeho významu na kopci Zvolen.

S výstavbou zipline dráhy chcela spoločnosť Goinpex začať pôvodne do troch mesiacov od právoplatnosti stavebného povolenia. Jeho získanie však môže trvať ešte dlho. Predpokladané náklady odhaduje investor na 1,5 milióna eur.

Lanová kĺzačka ponad dedinu

Nová gravitačná lanová kĺzačka má byť natiahnutá ponad celú dedinu a stredisko Donovaly. Jej štartovacia stanica by sa mala začínať pod vrcholom Nová hoľa na stanici sedačkovej lanovky v nadmorskej výške 1 363 metrov. Výstupná stanica by mala byť umiestnená v časti Záhradište pri ceste v blízkosti rekreačných objektov v nadmorskej výške 981 metrov nad morom.

Investor tvrdí, že lanová dráha nebude narušovať scenériu masívu Zvolena a Novej Hole pri pohľade z údolia. „Navrhnutá lanová dráha je situovaná podľa rozvojového urbanistického riešenia, ktoré bolo prejednané s investorom a vychádza z dlhodobej koncepcie rozvoja strediska. Navyše nedôjde ku kolízii s lyžiarskymi aktivitami,“ píše sa v zámere. Táto nová atrakcia má pritiahnuť do horského strediska viac turistov.

Investor tvrdí, že kvôli zipline dráhe nebude rúbať žiadne stromy. Tiež navrhol systém na ochranu vtákov pred nárazom do lana.

„Súčasťou bude aj podporné lano, ktoré slúži na prenos dát a sú na ňom inštalované signalizačné balóny a zviditeľňovacie prvky, takzvané odkloňovače vtákov,“ uvádza investor v zámere.

Firma Borisa Kollára chce preťať Donovaly lanovou kĺzačkou. Prepojiť má Novú hoľu a Záhradište
Lanová kĺzačka Zipline na Donovaloch by mala prepojiť Novú hoľu a Záhradište (Zdroj: Goimpex Bratislava)

Lyžiarska hala nevyšla

Okrem lyžiarskych vlekov, lanovky, bobovej dráhy či rozprávkového areálu pre deti Habakuky sa na Donovaloch nachádzajú aj ďalšie atrakcie ako napríklad lezecká ferrata či cyklocesty.

Pred šiestimi rokmi tam plánovala spoločnosť Donovalley výstavbu krytej lyžiarskej haly. Tento projekt v roku 2020 narazil na nesúhlas ministerstva životného prostredia aj ekologických aktivistov. Proti jej výstavbe sa postavila ja verejnosť a petíciu podpísalo už viac ako 23-tisíc ľudí.

Hala, ktorá mala mať rozlohu 4,5 hektára a mala stáť 60 miliónov eur, totiž mala slúžiť na lyžovanie aj v lete, čo by bolo veľmi energeticky náročné na chladenie aj na vodu. Ochranári poukazovali aj na to, že výstavba haly okrem ohrozenia živočíchov, rastlín a celého biotopu, môže spôsobiť aj veľké ohrozenie vodných zdrojov.

Hoci halu odsúhlasila obec Donovaly a prešla aj posudzovaním vplyvu na životné prostredie, napokon okresný úrad v Banskej Bystrici na konci roku 2020 zrušil obe rozhodnutia. Investor tak nemôže pokračovať v realizácii projektu.

Spoločnosť Donovalley proti tomu rozhodnutiu v roku 2021 podala rozklad a chcela, aby sa projekt opäť posúdil z pohľadu vplyvu na životné prostredie. Sťažovala sa v ňom na nečinnosť rezortu životného prostredia a vyhrážala aj žalobou. Odvtedy je okolo projektu ticho.

Ministerstvo životného prostredia napokon rozhodlo o zastavení konania pre lyžiarsku halu na konci roku 2021. Podľa hovorcu rezortu Tomáša Ferenčáka to bolo z dôvodu nevyužitia 30-dňovej lehoty pre investora, aby predložil upresnený zámer navrhovanej stavebnej činnosti. Rozhodnutie o zastavení konania nadobudlo právoplatnosť 4. januára 2022. Vo veci by teraz mal konať Okresný úrad Banská Bystrica.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:


(Inzercia)