Žiar nad Hronom má v súčasnosti necelý 17-tisíc obyvateľov, ale to sa môže radikálne zmeniť, ak sa zrealizuje projekt, ktorý začiatkom tohto týždňa podal známy investor do procesu posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA).
V tomto malom okresnom meste v žiarskej kotline plánuje postaviť novú štvrť s takmer 500 bytmi, 275 rodinnými domami a siedmimi apartmánovými domami. Spolu by tam mohlo bývať až vyše 750 rodín, teda okolo tritisíc ľudí, čo by bol nárast počtu obyvateľov mesta o takmer pätinu.
Lukratívna lokalita
Šibeničný vrch, ktorý leží v Kremnických vrchoch, je obľúbenou turistickou a rekreačnou lokalitou obyvateľov Žiaru. Je z neho pekne vidno celú žiarsku kotlinu.
Projekt s názvom Nový Žiar predpokladá, že vrchol Šibeničného vrchu a priľahlý hrebeň zostanú voľné, aby budúcim obyvateľom umožnil výhľad na okolitú krajinu. Nová zástavba s 52 bytovkami so štyrmi podlažiami a stovkami domov bude umiestnená na západnom svahu, teda čo najbližšie k mestu Žiar nad Hronom.
Pri domoch a bytoch má vyrásť až 2 137 parkovacích stojísk, pričom väčšina z nich (1 465) bude v podzemných garážach.
Podľa informácií Finsideru zo Žiaru nad Hronom celé riešené územie kedysi patrilo cirkvi, tá ho pred rokmi predala súkromníkovi a ten ho následne predal finančníkom z Bratislavy. Tí pozemok vlastnia už viac ako 15 rokov.
Finančníci aj známy developer
Za projektom je spoločnosť Across Properties, ktorá patrí firme známej vo finančnom biznise Across. Tá je aktívna aj v hotelierstve a cestovnom ruchu. Prevádzkuje bratislavský hotel Albrecht, lyžiarske stredisko s hotelom Salamandra pri Hodruši-Hámroch a horský hotel Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách.
V realitnom biznise vlastní v Banskej Štiavnici hotel Kerling, ktorý prestavuje na investičné byty. Byty a rodinné domy stavia Across aj v Bratislave a apartmány v Chorvátsku.
Developerom projektu je známa bratislavská spoločnosť Lucron Group. Tá má na konte už niekoľko veľkých developerských projektov v hlavnom meste ako napríklad Vydricu, Nesto alebo Arboria. Známe a finančne silné mená firiem môžu, ale nemusia byť zárukou, že projekt nového mestečka v Žiari nad Hronom nepôjde do stratena.
Urbanistickú štúdiu Nový Žiar vypracovalo české architektonické štúdio Pavel Hnilička Architects+Planners (PHAP).
Žiarske Beverly Hills
Nová štvrť bude rozdelená na štyri základné zóny – terasové bývanie, horské mestečko, dedina a rekreačná oblasť. Z celkových 76 hektárov má byť zastavaných podľa návrhu zhruba polovica (30 hektárov).
V časti pomenovanej ako Horské mestečko je navrhnutá kompaktná zástavba v svahovitom teréne. Centrom tejto zóny má byť malé námestie s obchodmi, službami a reštauráciami. V tejto časti má vzniknúť aj kultúrna sála, zdravotnícke zariadenie či pošta.
V časti terasového bývania budú obytné objekty so zelenými strechami. Súčasťou komplexu bude aj takzvaná experimentálna ekologická dedina. V nej by sa mali testovať rôzne udržateľné formy poľnohospodárstva.
Podľa vizualizácií budú domy v tejto časti projektu postavené z ekologických materiálov. V dedine nebude chýbať ani menšia kaplnka, hasičská zbrojnica či lokálna krčma.
Autori urbanistickej štúdie navrhli aj výstavbu malých kúpeľných budov či telocviční na meditáciu a cvičenie jogy. Podľa vizualizácií je zrejmé, že bývanie v tejto lokalite nebude lacné a vzhľadom na terén bude vyzerať ako Žiarske Beverly Hills.
Investor plánuje do výstavby naliať až 175 miliónov eur. Stavať by sa malo v rokoch 2028 až 2038. Výstavba preto bude pravdepodobne prebiehať po etapách. Dovtedy čaká projekt posudzovanie vplyvom na životné prostredie, vybavovanie územných a stavebných povolení.
Extravilán bez sietí
Nová štvrť bude musieť prejsť nielen povoľovacím procesom EIA, miernou úpravou územného plánu, ale aj dobudovaním inžinierskych sietí, ktoré v lokalite v extraviláne mesta zatiaľ chýbajú. Teraz tam je len betónová cesta a na kopci sa nachádza vodojem. „Súčasťou projektu je aj vybudovanie prístupovej cesty spolu so sieťami,“ vraví podpredseda predstavenstva Across Properties Michal Cabadaj.
V zámere sa uvádza, že byty budú napojené na verejný vodovod aj na
kanalizáciu, ale budú vykurované len elektricky bez pripojenia na plyn. Lokalita má byť v budúcnosti napojená na Partizánsku ulicu.
S ohľadom na horský charakter terénu sú v území navrhované i schodiská medzi jednotlivými lokalitami.
Zmena územného plánu bude nutná
Pôvodne sa v územnom pláne mesta uvažovalo s omnoho väčšou zástavbou. Tá mala mať charakter typický pre predmestia s roztrúsenými rodinnými domami.
Podľa M. Cabadaja je projekt Nový Žiar v súlade s územným plánom, avšak sú v ňom časti územia, kde bude potrebné ho upraviť.
„V našej štúdii sme navrhli zmenu územného plánu, aby sme sa vyhli takzvanej sídelnej kaši. Snažili sme sa urobiť kvalitný urbanizmus s dôrazom na zachovanie krajiny,“ vysvetľuje pre Finsider vedúci projektu Nového Žiaru Martin Jirsa z ateliéru PHAP.
Obyvateľov sa nikto nepýtal, mesto o projekte vie
Je zaujímavé, že o takom rozsiahlom projekte neboli zatiaľ informovaní obyvatelia Žiaru nad Hronom.Pritom v Bratislave pri oveľa menších projektoch je participácia a verejná prezentácia projektu občanom bežná.
M. Cabadaj hovorí, že zámer projektu Nový Žiar bol predstavený zástupcom mesta. „S mestom plánujeme korektne komunikovať ďalšie fázy projektu,“ tvrdí.
Podľa primátora Žiaru nad Hronom Petra Antala investor ani developer žiadne prieskumy medzi obyvateľstvom ohľadom novej výstavby nerobili. Ani verejná prezentácia projektu neprebehla. „Projekt prezentovali pred asi dvoma rokmi mestu a odvtedy bolo okolo neho ticho,“ hovorí primátor.
Napriek absencii prieskumu verejnej mienky M. Cabadaj tvrdí, že zatiaľ sa nestretli s negatívnym vnímaním projektu.
P. Antal tento projekt víta, pretože podporuje bývanie v meste, ktoré bolo doteraz nedostatkové. „Nové byty a domy v meste potrebujeme, pretože doteraz sa Žiarčania, keď chceli bývať v dome, sťahovali do okolitých dedín,“ hovorí primátor. Populárne sú najmä dediny Lutila a Slaská.
Kam sa môže mesto rozrásť
Žiar nad Hronom má limitované lokality na rozvoj mesta, čo sa týka bývania. Z jednej strany je rieka Hron, obrovský komplex bývalých Závodov SNP a areál zatvorenej hlinikárne Slovalco. Zo severovýchodu je už spomínaný Šibeničný vrch a Kremnické vrchy. Jediným vhodným miestom na novú výstavbu je severo-západný smer na dediny Lovčica-Trubín, Lutila a Lovča.
Práve tam už pred rokom a pol ohlásil investor, spoločnosť Esty, výstavbu veľkej štvrte s rodinnými domami s názvom IBV Žiar nad Hronom Západ. Odvtedy je okolo projektu tiež ticho a ani v EIA nepribudli žiadne záznamy ako sa zámer vyvíja.
Ceny domov sa v Žiari nad Hronom a okolí pohybujú od 200-tisíc eur vyššie podľa rozlohy, stavu a vzdialenosti od mesta. Trojizbový byt v meste sa dá kúpiť za 120-tisíc eur.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: