Potraviny a jedlo zdražujú. Najviac sa zvýšili ceny kávy, jedlých olejov, pšenice a cukru. „Za výraznými prírastkami sú rôzne dôvody, ale so spoločnými menovateľmi, ktorým sú problémové počasie, prudký nárast postpandemického dopytu, ktorý spôsobil rozsiahle narušenie dodávateľských reťazcov a rastúce výrobné náklady z dôvodu prudkého nárastu cien hnojív a palív,“ vraví šéf komoditných stratégií Saxo Bank Ole Hansen.


(Inzercia)

Káva Arabica sa aktuálne predáva za najvyššie ceny za posledných deväť rokov. Výhľad pritom podľa O. Hansena nie je o nič lepší po tom ako v Brazílii mráz a sucho zasiahli úrodu. Okrem počasia sa vo vysokej cene odrážajú aj s vysoké ceny kontajnerov, prudký nárast cien hnojív a problémy pražiarní v Európe, ktoré mali problém získať zásoby od alternatívnych výrobcov v Kolumbii a Vietname. „Aby to nebolo málo, v Etiópii, ktorá je tretím najväčším pestovateľom kávy Arabica, teraz stúpa aj riziko občianskej vojny a rok 2022 sa ukazuje ako ďalší so slabou úrodou,“ vraví O. Hansen.

Ešte väčším problémom je celosvetový rast cien pšenice. „Rovnako ako pri káve, najväčšie vrásky na tvári spôsobujú obavy z počasia, ale aj slabá úroda v Severnej Amerike a tiež medziročný pokles exportu z Ruska, najväčšieho svetového vývozcu,“ tvrdí O. Hansen.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: