Ako si vypočítať dôchodok? Starobný dôchodok je dávka, ktorá sa za splnených podmienok poskytuje zo dôchodkového poistenia. Jeho účelom je zabezpečiť platcovi poistného príjem v starobe. Ak chce niekto získať dôchodok, musí najprv splniť základné podmienky.
Nárok na starobný dôchodok má poistenec, ak získal aspoň 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia a dovŕšil dôchodkový vek. Samotný dôchodok sa počíta súčinom počtu odpracovaných rokov, priemerného osobného mzdového bodu (POMB) a aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH).
Ak poistenec dôchodkový vek dosiahol v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2007, na vznik nároku na starobný dôchodok stačí, ak získal aspoň desať rokov obdobia dôchodkového poistenia.
Ako si vypočítať dôchodok: Aktuálna dôchodková hodnota 2025
- Dôchodková hodnota vyjadruje peňažnú hodnotu jedného osobného mzdového bodu. Aktuálna dôchodková hodnota, ktorá sa použije na výpočet dôchodkovej dávky, je dôchodková hodnota, ktorá platí v čase vzniku nároku na výplatu dôchodkovej dávky.
- ADH je nastavená tak, aby v každom roku pri výpočte dôchodku odrážala ekonomický stav krajiny. Preto sa táto hodnota zvyšuje o rast priemernej mzdy. Aktuálna dôchodková hodnota sa každoročne zvyšuje o 95 percent nárastu priemernej mzdy v treťom štvrťroku.
- Dôchodková hodnota je od 1. januára do 31. decembra 2025 na úrovni 18,7434 eura.
Ako si vypočítať dôchodok: Počet odpracovaných rokov
- Za odpracované roky sa považuje obdobie dôchodkového poistenia. Tým môže byť:
- obdobie povinného dôchodkového poistenia,
- dobrovoľného dôchodkového poistenia,
- výkonu služby policajta,
- profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby,
- poberania invalidného dôchodku po 31. decembri 2007 do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku,
- do konca roka 2000 sa počíta evidencia na úrade práce bez ohľadu na to, či človek vtedy poberal aj dávku v nezamestnanosti,
- od začiatku roka 2001 až do konca roka 2003 sa do dôchodkového poistenia počíta len také obdobie na úrade práce, počas ktorého budúci penzista dostával aj podporu,
- doba štúdia po ukončení povinnej školskej dochádzky na strednej a vysokej škole do konca roka 2003.
- Sociálna poisťovňa odporúča, aby žiadatelia o dôchodok mali z tohto obdobia potvrdenia o evidencii na úrade práce či o poberaní podpory v nezamestnanosti.
- Počet odpracovaných rokov sa vypočíta tak, že sa spočítajú všetky dni dôchodkového poistenia a vydelia sa číslom 365.
Ako si vypočítať dôchodok: Priemerný osobný mzdový bod
- Priemerný osobný mzdový bod sa určí ako podiel súčtu osobných mzdových bodov vypočítaných za jednotlivé kalendárne roky počas platenia dôchodkového poistenia. Potom sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
- Dôležité je, z akej sumy či vymeriavacieho základu sa platili odvody. Ten sa za každý rok spriemeruje a porovná s priemernou mzdou v krajine.
- Na určenie osobného mzdového bodu za posledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok sa použije všeobecný vymeriavací základ spred dvoch rokov.
- Priemerný osobný mzdový bod sa vypočíta ako súčet osobných mzdových bodov za odpracované roky a vydelí počtom týchto rokov.
- Ak bol priemerný vymeriavací základ v danom roku napríklad 800 eur a priemerná mzda tisíc eur, osobný mzdový bod bude na úrovni 0,8.
Ako si vypočítať dôchodok v roku 2025:
- Budúci dôchodca platil dôchodkové poistenie 40 rokov a počas týchto rokov zarábal pravidelne priemernú mzdu v danom roku. Jeho osobný mzdový bod teda bude na úrovni 1.
- Dôchodková hodnota na rok 2025 je na úrovni 18,7434 eura.
- Dôchodok = počet odpracovaných rokov x priemerný osobný mzdový bod x ADH
- Jeho dôchodková dávka sa teda určí ako: 1 x 40 x 18,7434 = 749,80 eura (po zaokrúhlení).
- Tento dôchodok ešte musí prejsť valorizáciou, ktorá v januári dosiahne úroveň 2,1 percenta.
- Tomuto penzistovi by teda štát v budúcom roku priznal penziu na úrovni 765,60 eura mesačne.
- Môže nastať aj mimoriadna valorizácia m, ak dôchodcovská inflácia presiahne päť percent od poslednej valorizácie.
- O presnejší výpočet je možné požiadať Sociálnej poisťovňu, do ktorej je potrebné zaslať podrobnejšie údaje.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: