Preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) slúži na uplatnenie zliav a výhod napríklad v doprave, kultúre či v oblastí miestnych daní. Parkovací preukaz ŤZP zase zaručuje zvýhodnenie v oblasti dopravy. Portál Finsider pripravil stručný návod, ako vybaviť preukaz ŤZP či parkovací preukaz.
V prípade záujmu o vyhotovenie preukazu sa podáva žiadosť priamo na oddelení posudkových činnosti úradu práce v mieste svojho trvalého bydliska. Ak má osoba trvalý pobyt mimo územia Slovenska a prechodný pobyt v tuzemsku, žiada o vyhotovenie preukazu v mieste prechodného bydliska.
Na čo slúži a ako vybaviť preukaz ŤZP:
- Preukaz fyzickej osoby s ŤZP slúži na uplatnenie zliav a výhod napríklad v doprave, kultúre či v oblastí miestnych daní.
- Výšku zliav a výhody určujú dotknuté rezorty alebo konkrétni poskytovatelia služieb.
- Osoby by sa mali informovať, či konkrétny prepravca či organizátor podujatiapodujatia poskytuje zľavy alebo iné výhody.
- Výhody plynúce z vlastníctva parkovacieho preukazu sú zase ustanovené zákonom o cestnej premávke.
- Vodič s parkovacím preukazom napríklad môže stáť na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce osoby s ŤZP.
- Vodič s parkovacím preukazom nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia.
- Vodič s parkovacím preukazom môže vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou obmedzený vjazd.
Ako vybaviť preukaz ŤZP:
- Žiadosť o vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ŤZP a preukazu fyzickej osoby s ŤZP so sprievodcom je potrebné podať na príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny.
- O preukaz môže oprávnená osoba požiadať aj žiadosťou podanou elektronickými prostriedkami a podpísanou zaručeným elektronickým podpisom oprávnenej osoby.
- V prípade maloletého dieťaťa podáva žiadosť o preukaz rodič alebo fyzická osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu.
- Ak niekto vzhľadom na svoj zdravotný stav nemôže podať žiadosť, môže v jej mene a s jej súhlasom a na základe potvrdenia o zdravotnom stave od lekára podať žiadosť aj iná osoba.
- K žiadosti o vyhotovenie preukazu sa prikladá aj aktuálny lekársky nalez, ktorý vyplní ošetrujúci lekár a lekárske nálezy z odborných vyšetrení.
- Na výzvu príslušného orgánu je fyzická osoba povinná predložiť aj iné doklady, ktoré sú podkladom na rozhodnutie.
- Ak posudkový lekár určí po posúdení lekárskych nálezov žiadateľovi mieru funkčnej poruchy najmenej 50 %, fyzická osoba splní podmienku na vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
- V prípade, ak v lekárskom posudku posudkový lekár uvedie, že má fyzická osoba mieru funkčnej poruchy najmenej 50 % a je odkázaná na sprievodcu, žiadateľ splní podmienky pre vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom.
- Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na sprievodcu, ak je odkázaná na pomoc inej osoby alebo na pomoc psa so špeciálnym výcvikom pri zabezpečovaní pohybu, orientácie a komunikácie so spoločenským prostredím.
- Po splnení vyššie uvedených podmienok a nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o preukaze bude potrebné úradu predložiť identifikačný preukaz a fotografiu.
- Vyhotovenie preukazu je bezplatné.
Ako vybaviť preukaz ŤZP na parkovanie:
- Úrad vyhotoví osobe s ŤZP parkovací preukaz, ak:
- z právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze vyplýva, že má zdravotné postihnutie,
- podľa komplexného posudku, ktorý bol podkladom na právoplatné rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu, je fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.
- V prípade splnenia podmienok pre vyhotovenie parkovacieho preukazu je potrebné úradu predložiť identifikačný preukaz a fotografiu.
- Vyhotovenie parkovacieho preukazu je bezplatné.
- Ak osobe s ŤZP nebol vydaný posudok alebo z neho nevyplýva odkázanosť na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, ale osoba má záujem o parkovací preukaz, je potrebné písomne požiadať príslušný úrad práce.
- O parkovací preukaz môže oprávnená osoba požiadať aj žiadosťou podanou elektronickými prostriedkami a podpísanou zaručeným elektronickým podpisom oprávnenej osoby.
- Parkovacie miesta vyhradené pre osoby so zdravotným postihnutím sú na cestách a parkoviskách označené symbolom invalidného vozíka. Väčšina parkovísk poskytuje zľavy pre vozidlá s parkovacím preukazom.
- Preukaz by mali osoby mať viditeľne umiestnený v prednej časti vozidla. Predná strana preukazu musí byť zreteľne viditeľná na kontrolné účely.
- Keď ho niekto používa v inej krajine Európskej únie, odporúča sa vedľa neho umiestniť aj skladaciu brožúrku s jazykom danej krajiny na jej viditeľnej strane.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: