Čo sa počíta do odpracovaných rokov pri predčasnej penzii? Ide o také, ktoré žiadateľ o dôchodok naozaj odpracoval. To znamená, že za neho platil dôchodkové poistenie zamestnávateľ, alebo podnikal a platil si ho sám.


Pri predčasnom dôchodku po viac ako 40 rokoch práce sa totiž do toho nepočíta napríklad obdobie štúdia či evidencia na úrade práce. Legislatíva pozná len niekoľko výnimiek napríklad pri takzvaných učňovských školách.

Čo sa počíta do odpracovaných rokov a čo nie:

  • Odpracovaným obdobím na účely posúdenia splnenia podmienky na nárok predčasný starobný dôchodok sú všetky roky dôchodkového poistenia, ktoré žiadateľ získal.
  • Počíta sa do toho aj obdobie poistenia, ktoré žiadateľ prípadne získal v cudzine. Počítajú sa len štáty EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko.
  • Cudzinou sa rozumejú aj štáty, s ktorými má Slovenská republika uzavretú medzinárodnú zmluvu o sociálnom zabezpečení.
  • Do odpracovaných rokov sa počíta aj učebný pomer, ktorý vznikol na základe učebnej zmluvy podpísanej do 31. augusta 1984. Ide o druh pracovnoprávneho vzťahu.
  • Do odpracovaného obdobia sa nepočíta obdobie štúdia na strednej škole alebo vysokej škole, obdobia odborného školenia alebo politického školenia.
  • Nepočítajú sa ani obdobia nezamestnanosti či dodatočného zaplatenia poistného za obdobie štúdia a za obdobie zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Ako sa počítajú odpracované roky:

  • Žiadateľ musí získať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia.
  • Do predčasnej penzie sa odchádza aj po viac ako 40 odpracovaných rokoch. Pôvodne tento počet rokov nemal stúpať, no od mája 2024 platia nové podmienky.
  • Po novom sa počet odpracovaných rokov bude zvyšovať podľa strednej dĺžky života. Rovnako to funguje aj pri starobnom dôchodku.
  • Penzista si počet potrebných odpracovaných rokov vypočíta tak, že od svojho dôchodkového veku odpočíta číslo 23.
  • Ak sa napríklad niekto narodil v roku 1963, jeho klasický dôchodkový vek je 63 rokov a šesť mesiacov. Ak by chcel odísť do predčasného dôchodku, musí odpracovať minimálne 40 rokov a šesť mesiacov.
  • Dôchodkový vek zatiaľ určuje tabuľka v zákone, ktorá počíta s ľuďmi narodenými v roku 1966 a skôr. Mladším ročníkom sa bude určovať dôchodkový vek podľa vzorca, ale tiež bude stúpať zhruba o dva mesiace za jeden rok.
Čo sa počíta do odpracovaných rokov
Čo sa počíta do odpracovaných rokov pri predčasnej penzii po 40 rokoch? (Ilustračné foto: Depositphotos/čo sa počíta do odpracovaných rokov)

Koľko treba odpracovať na predčasnú penziu (čo sa počíta do odpracovaných rokov):

Rok narodeniaVšeobecný dôchodkový vekPotrebný počet odpracovaných rokoch na predčasný dôchodok
196063 rokov40 rokov
196163 rokov a 2 mesiace40 rokov a 2 mesiace
196263 rokov a 4 mesiace40 rokov a 4 mesiace
196363 rokov a 6 mesiacov40 rokov a 6 mesiacov
196463 rokov a 8 mesiacov40 rokov a 8 mesiacov
196563 rokov a 10 mesiacov40 rokov a 10 mesiacov
196664 rokov41 rokov
1967*Zatiaľ nie je známe41 rokov a 2 mesiace
1968*Zatiaľ nie je známe41 rokov a 4 mesiacov
1969*Zatiaľ nie je známe41 rokov a 6 mesiacov
*Zatiaľ nie je vypočítaný dôchodkový vek, preto sa počet odpracovaných rokov počíta podľa posledného známeho dôchodkového veku. V tomto prípade sa berie do úvahy ročník 1966. Zdroj: Výpočet Finsideru/čo sa počíta do odpracovaných rokov

Aké sú ďalšie podmienky na predčasnú penziu:

  • Jednou z podmienok odchodu do predčasnej penzie je, že výška budúceho dôchodku presiahne 1,6-násobok sumy životného minima. Životné minimum je od začiatku júla tohto roka na úrovni 273,99 eura mesačne. Minimálna výška predčasnej penzie tak musí byť od júla na úrovni 438,40 eura mesačne.
  • Samotná výška dôchodku sa tiež kráti o 0,5 percenta za každý mesiac, o ktorý odíde do penzie skôr. Rovnakým percentom sa kráti dávka aj pri klasickej predčasnej penzii, do ktorej sa odchádza dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku.
  • Penzista tiež nemôže popri predčasnom dôchodku pracovať či podnikať. Keby platil odvody na povinné dôchodkové poistenie, nie je možné mu vyplácať predčasný dôchodok.
  • Výnimkou je len práca na dohodu, v rámci ktorej aj s odvodovou úľavou nemôže zarobiť viac ako 2 400 eur za rok. Keď túto podmienku poruší, poisťovňa mu prestane vyplácať predčasný dôchodok.
  • Žiadateľ nemôže pracovať ani pri žiadosti o predčasný dôchodok, no zároveň musí byť zdravotne poistený. Musí sa teda buď prihlásiť na úrad práce, alebo si platiť zdravotné odvody ako samoplatcovia.


Prečítajte si ďalšie články na túto tému: