Dedičské konanie na Slovensku je kľúčovým právnym procesom, ktorý zabezpečuje spravodlivé rozdelenie majetku zosnulého medzi príbuzných alebo osoby uvedené v závete. Tento komplexný sprievodca vás prevedie celým procesom dedičského konania, vysvetlí, čo môžete očakávať, a poradí, ako najlepšie zvládnuť dedičské náležitosti na Slovensku.

Čo je dedičstvo a dedičské konanie?


(Inzercia)

Dedičstvo zahŕňa všetok majetok zosnulého, ktorý sa po jeho smrti rozdeľuje medzi zákonných alebo závetných dedičov. Dedičské konanie je formálny postup, ktorý vedie notár poverený súdom. Zásadnou postavou pri delení majetku po smrti príbuzného podľa právnickej kancelárie Vojčík & Partners býva notár, ktorého touto úlohou poverí súd. Ten preveruje majetok zosnulého a jeho prípadné dlhy a tiež zisťuje potenciálnych dedičov.

Ako sa zisťujú potenciálni dediči?

Notár vykonáva tzv. predbežné šetrenie, pri ktorom skúma rodinné väzby zosnulého a zisťuje, ktorí príbuzní majú právo dediť. „Štandardne sa kontaktuje osoba, ktorá je teoreticky najlepšie informovaná o osobných, rodinných a majetkových pomeroch zomrelého,“ vraví Natália Strharská, partner právnickej firmy Vojčík & Partners. Tento proces zabezpečuje zhromažďovanie potrebných informácií na správne rozdelenie majetku.

Prvé kroky dedičov po úmrtí

Keď je smrť oficiálne nahlásená, potenciálni dediči dostanú upovedomenie o dedičskom práve, nazývané predvolanie, ktoré im oznamuje dátum a miesto prvého pojednávania. To, že je niekto dedičom, sa dozvie z takzvaného upovedomenia o dedičskom práve. „Býva už vo forme predvolania na konkrétne pojednávanie a doručené je do vlastných rúk,“ hovorí N. Strharská. Dediči sa tak dozvedia o ďalších krokoch a o tom, ako sa majú pripraviť.

Úloha notára v dedičskom konaní

Notár ako poverená osoba vedie celý proces dedičského konania, overuje stav majetku a prípadné dlhy zosnulého. Notár je podľa právnickej firmy Vojčík & Partners povinný v rámci pojednávania informovať dedičov o tom, aké všetky úkony vykonal. V prípade, že majú dediči pocit, že daný notár nepostupoval správne, môžu sa obrátiť na súd, ktorý notára na túto úlohu poveril. Táto možnosť odvolania na súd chráni práva dedičov na spravodlivé konanie.

Dedičské konanie
Dedičské konanie na Slovensku má na starosti notár (Ilustrácia: DALL-E)

Právne kroky pred dedičským konaním

Pred formálnym začatím konania môže notár pozvať niektorých dedičov na tzv. predbežné šetrenie, kde sa diskutuje o majetkových pomeroch zosnulého. Tento krok umožňuje efektívnejšie získavanie informácií, no notár sa nemôže spoliehať len na informácie získané na predbežnom prešetrení, ale musí vykonať aj vlastnú lustráciu na zistenie majetku, dlhov a prípadných dedičov.

Ako prebieha dedičské konanie?

Dedičské konanie zahŕňa jedno alebo viacero pojednávaní, počas ktorých sa rieši rozsah dedičstva vrátane aktív a pasív. Na takomto pojednávaní sa podľa právnickej firmy Vojčík & Partners rieši, v akej konkrétnej výške zanechal zomrelý majetok a dlhy a ďalšie podstatné informácie. Dediči majú možnosť rozhodnúť, či dedičstvo prijmú alebo odmietnu, a ich podiely sa stanovia na základe zákona alebo dohody.

Dohoda medzi dedičmi

Dediči sa môžu dohodnúť na tom, ako sa dedičstvo rozdelí medzi nich. Môžu uzavrieť dohodu dedičov. Ak sa všetci zúčastnení zhodnú na podmienkach, dohoda je právne platná po schválení notárom. Táto flexibilita je prínosná, najmä ak chcú dediči dosiahnuť spravodlivé a rýchle riešenie.

Dedičské konanie bez dohody

„Ak nedôjde k dohode, dedičstvo sa rozdelí podľa zákona. Následne notár vydá rozhodnutie o dedičstve, v ktorom určí, ako bude majetok rozdelený,“ vraví partnerka právnickej firmy Vojčík & Partners. Takto sa zaručí, že dedičstvo bude rozdelené spravodlivo, aj keď dediči nesúhlasia.

Dedičské právo podľa zákona

Zákonné dedičské právo definuje Občiansky zákonník a delí dedičov do štyroch dedičských skupín. Poradie týchto skupín je záväzné. To znamená, že dediči skupiny nasledujúcej sú povolaní dediť len za predpokladu, že nededia dediči zo skupiny predchádzajúcej. Prvá skupina zahŕňa manžela a deti zosnulého, ktorí dedia rovným dielom.

Dedičské skupiny

V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý rovným dielom.

Druhá skupina zahrňuje manžela, rodičov a osoby, ktoré žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Tretia skupina zahŕňa súrodencov poručiteľa a tých, ktorí žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

Štvrtá skupina zahŕňa prarodičov poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti. „Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiaden dedič, pripadá štátu ako odúmrť,“ tvrdí N. Strharská.

Dedičské právo podľa závetu

Ak zosnulý zanechal závet, jeho dedičstvo prechádza na osoby uvedené v závete. „Závetom môže poručiteľ odlišne od zákonnej dedičskej postupnosti určiť osoby, ktoré sa majú stať dedičmi a určiť aj ich dedičský podiel,“ priblížila N. Strharská. Tento spôsob dedičstva má prednosť pred zákonom, pokiaľ sú splnené všetky formálne náležitosti závetu. „Musí byť urobený slobodne, určite a zrozumiteľne. Zriaďovateľ závetu musí byť na tento právny úkon spôsobilý a nesmie ho urobiť v duševnej poruche,“ dodala advokátka.

Práva neopomenuteľných dedičov

Podľa zákona majú potomkovia zosnulého ako neopomenuteľní dediči právo na časť dedičstva, aj keď by neboli uvedení v závete. Poručiteľ síce môže prerozdeliť svoj majetok pre prípad smrti, nesmie však vynechať takzvaných neopomenuteľných dedičov. Tými sú jeho potomkovia.

dedičské konanie
O tom, ktorý notár bude mať na starosti dedičské konanie, rozhodne súd (Ilustrácia: DALL-E, dedičské konanie)

Kto dedí, ak neexistujú blízki dediči?

Ak zosnulý nemá žiadnych príbuzných, ktorí by mohli dediť, dedičstvo pripadá štátu. „Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiaden dedič, pripadá štátu ako odúmrť,“ vysvetľuje N. Strharská.

Čo robiť, ak notár nepostupoval správne?

Dediči majú právo podať sťažnosť na postup notára, ak sa domnievajú, že nepostupoval podľa zákona. V takom prípade sa môžu obrátiť na súd, ktorý notára touto úlohou poveril.

Dedičské konanie: otázky a odpovede

Ako sa dozviem, že som dedičom?
To, že je niekto dedičom, sa dozvie z takzvaného upovedomenia o dedičskom práve.

Môžem odmietnuť dedičstvo, ak sú tam dlhy?
Áno, dedič môže odmietnuť dedičstvo a tým sa vyhnúť zodpovednosti za dlhy.

Ako dlho trvá dedičské konanie?
Dĺžka dedičského konania sa líši, ale obvykle trvá niekoľko mesiacov, v závislosti od zložitosti prípadu.

Čo sa stane, ak sa dediči nedohodnú?
Ak nedôjde k dohode, dedičstvo sa rozdelí podľa zákona.

Ako sa dedí podľa závetu?
Závetom môže poručiteľ odlišne od zákonnej dedičskej postupnosti určiť osoby, ktoré sa majú stať dedičmi.

Kto dedí, ak zosnulý nemal blízkych príbuzných?
Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiaden dedič, pripadá štátu ako odúmrť.