Finančné trhy sa v úvode roka 2025 nestretli s pokračovaním doterajšej americkej výnimočnosti. Zvyšujúce sa clá, geopolitické napätie a snaha USA o reindustrializáciu vyvolali na burzách neistotu, pričom doterajší rast technologických gigantov spomalil. Investori už nemôžu očakávať, že niekoľko dominantných firiem im prinesie rýchle výnosy bez väčšieho úsilia.

„Éra jednoduchých výnosov je možno za nami a po dvoch rokoch výnimočných akciových výnosov presahujúcich 20 % čelí trh nevyhnutnej realite. Je čas, aby investori upravili svoje očakávania,“ uviedol globálny líder investičnej stratégie Jacob Hvidberg Falkencrone vo výhľade Saxo Bank na druhý štvrťrok.

Odborníci očakávajú, že základom úspechu v čase pretrvávajúcej volatility bude kvalitná diverzifikácia. „Očakávame, že vysoká volatilita bude pretrvávať. No volatilita nie je výlučne negatívna – často predstavuje cenu, ktorú investori platia za budúce výnosy. Aby sa v tomto prostredí vedeli orientovať, musia investori diverzifikovať s rozvahou a pozrieť sa za hranice USA a skupiny „Magnificent 7“ až k „Magnificent 2 645“ – teda k celkovému počtu spoločností zahrnutých v indexe MSCI All Country World Index,“ pripomenul Falkencrone.

Podľa neho sa núkajú nové rastové príležitosti najmä v Európe, ktorá sa snaží o strategickú autonómiu a intenzívne investuje do obrany, infraštruktúry či zelených technológií. Európske banky môžu zase profitovať z fiškálnej expanzie a pozitívneho úverového prostredia, hoci v tomto sektore zostávajú riziká spojené s geopolitikou a prísnejšou reguláciou.

Vysokokvalitné dlhopisy by mali takisto tvoriť dôležitú časť investičného portfólia vzhľadom na možné recesné tlaky. „Keďže riziká recesie rastú, alokácia investícií do dlhopisov je nevyhnutná na zníženie volatility, ochranu kapitálu a zabezpečenie spoľahlivých výnosov – najmä ak sa ekonomické podmienky zhoršia,“ konštatuje investičný expert Saxo Bank.

Časť stratégov vidí potenciál v zdravotníctve a v technologických či spotrebných firmách v Číne. V týchto oblastiach môže prísť k solídnemu rastu, no treba brať do úvahy pretrvávajúce geopolitické napätie a regulačné zásahy. „Investori by však mali zostať selektívni, keďže štrukturálne výzvy pretrvávajú – najmä v súvislosti s krehkým realitným trhom a pretrvávajúcim geopolitickým napätím,“ upozorňuje Falkencrone.

Napriek tomu, že trhy môžu v najbližšom období vykazovať vysokú volatilitu, viacerí analytici naďalej očakávajú ich postupný rast. Diverzifikované prístupy, dôraz na rôzne sektory a regióny či premyslená kombinácia akcií s dlhopismi patria podľa odborníkov k najspoľahlivejším nástrojom, ako si zachovať stabilitu portfólia a využiť nové trhové príležitosti.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: