Dve tretiny Slovákov, ktorí majú poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti, majú parametre svojej poistnej zmluvy nastavené neaktuálne a nesprávne. Odhaduje to country manažér portálu Superpoistenie.sk Vladimír Cvik. Tento problém je spôsobený domnienkou, že poistenie nastavené v minulosti nás chráni v rovnakej miere a rovnako dobre aj dnes.
Podľa V. Cvika je napriek viacerým varovným signálom v podobe katastrofických a živelných udalostí v ostatných rokoch úroveň poistenia majetku obyvateľov na Slovensku stále nedostatočná. Len asi polovica slovenských domácností má totiž poistené bývanie. Napríklad v Českej republike stúpla po niekoľkých katastrofických povodniach miera poistenosti na 65 %, v západných krajinách Európy má poistené bývanie tri štvrtiny obyvateľstva.
Aj tie domácnosti, ktoré sú poistené, často podceňujú dôležitosť a význam správneho nastavenia poistných zmlúv. Problémom je najmä podpoistenie, čo znamená, že nehnuteľnosť alebo domácnosť je poistená na nižšiu sumu, než aká je jej skutočná hodnota.
„Z odhadovaných 50 % poistených nehnuteľností či domácností má odhadom až dve tretiny ľudí poistné sumy pre stavbu či domácnosť nastavené na nízke hodnoty,“ vraví V. Cvik. Toto podpoistenie sa v praxi prejaví tak, že poisťovňa v prípade škody vyplatí menej peňazí.
„Podpoistenie znamená, že poistná suma neodráža skutočnú hodnotu nehnuteľnosti alebo skutočnú hodnotu súboru vecí a vybavenia domácnosti, čo spôsobí, že v prípade vzniku škody nemôžeme očakávať 100 % poistné plnenie na ich obnovu či opätovnú kúpu vecí. Poisťovňa pri výpočte výšky poistného plnenia zohľadní koeficient podpoistenia a poskytne plnenie zodpovedajúce tomuto pomeru,“ upozorňuje V. Cvik.
Riešením je podľa neho dohodnúť si v poistení bývania tzv. indexáciu – automatickú úpravu poistnej sumy, ktorá odráža dynamiku rastu cien a situáciu na trhu a chráni pred scenárom vzniku podpoistenia. Ďalšou možnosťou je pravidelná aktualizácia parametrov a poistných limitov každé dva až tri roky.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: