Akciové trhy po celom svete zaznamenali výrazné prepady. Najznámejší akciový index S&P 500 klesol takmer o 10 % od svojich maxím z minulého mesiaca, zatiaľ čo technologický index Nasdaq oslabil o 15 %. Významná časť týchto prepadov sa udiala koncom minulého týždňa, kedy boli zverejnené údaje z americkej ekonomiky týkajúce sa nezamestnanosti a počtu pracovných miest. Prepady pokračujú aj tento týždeň.


(Inzercia)

Podľa najnovších údajov bolo v USA vytvorených oveľa menej nových pracovných miest, než sa očakávalo, a miera nezamestnanosti vyskočila na 3,4 %, čo je najvyššia hodnota od októbra 2021. „Tieto posledné dáta však vystrašili investorov, ktorí slabšie čísla mohli považovať za náznak spomaľovania americkej ekonomiky a začali sa obávať príchodu recesie,“ uvádza Tomáš Vranka z XTB.

Americká centrálna banka (Fed) drží úrokové sadzby stále vysoko, okolo úrovne 5 %, a nepristupuje k ich znižovaniu. Investori sa podľa T. Vranku obávajú, že Fed bude musieť nakoniec znížiť úrokové sadzby výraznejšie a rýchlejšie, než sa pôvodne predpokladalo, aby odvrátil príchod recesie.

Okrem amerických akcií výrazne klesajú aj japonské akcie. V piatok japonský index klesol o viac ako 5 % a dnes dokonca o 12,4 %, čo je najväčší pokles od roku 1987. Prepady boli natoľko rýchle a prudké, že burza musela pozastaviť obchodovanie. Japonské akcie, ktoré zažili strmý rast, sú výrazne orientované na export, a zmeny očakávaní v oblasti úrokových sadzieb medzi jenom a dolárom vyvolali obavy investorov o budúce výkony domácich spoločností. „Dáta z USA teda rozhýbali ceny doslova po celom svete,“ konštatuje T. Vranka.

Ďalší dôvod prepadov na trhu priniesli kvartálne výsledky spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorú vedie legendárny investor Warren Buffett. Tá zverejnila svoje čísla cez víkend. Hoci samotné výsledky boli dobré, priniesli aj dve veľmi zaujímavé sprievodné informácie. Berkshire totiž predala približne polovicu svojej pozície v spoločnosti Apple, ktorá ešte nedávno tvorila viac ako polovicu investičného portfólia spoločnosti. Za prvý kvartál Berkshire znížila podiel o približne 13 % a teraz firma predala polovicu zo zvyšku, čo znamená, že celkový podiel je teraz asi 20 %.

„Je to veľmi zvláštny krok, keďže ešte pred pár mesiacmi Buffett hovoril o spoločnosti Apple ako o najlepšom biznise na svete,“ vraví T. Vranka. Buffett vtedy hovoril, že predali časť akcií Apple kvôli daňovým dôvodom, ale súčasný predaj polovice svojej pozície vyvoláva otázky. „Medzi riadkami tam niekde čítam, že za predajmi nebudú len daňové dôvody,“ myslí si T. Vranka.

Apple čelí viacerým problémom, vrátane stagnácie finančných výsledkov, zaostávania v oblasti AI, rastúcej konkurencie v Číne a regulačných tlakov. Aj keď akcie boli na maximách a Berkshire na nich mala zhodnotenie okolo 500-800 %, predaj polovice pozície môže naznačovať očakávanie príchodu recesie, ktorá by mohla poslať akcie ešte viac nadol. „Buffett historicky už viackrát ukázal, že má dobrý čuch na nákup akcií, a preto sa jeho predaj Applu a kumulovanie hotovosti môže interpretovať aj tak, že očakáva príchod recesie, ktorá pošle akcie ešte viac nadol,“ uvádza T. Vranka.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: