Dopyt po hypotékach na Slovensku od začiatku roka narástol o takmer štvrtinu, napriek tomu dostupnosť úverov na bývanie zostáva pre mladých ľudí veľmi obmedzená. V auguste poskytli banky úvery v hodnote 356 miliónov eur, na jeseň sa očakáva ďalší rast záujmu. Podľa OVB Allfinanz Slovensko je dostupnosť bývania napriek tomu najhoršia za posledných desať rokov.
Mladí ľudia vo veku do 25 rokov sú v získavaní hypotekárnych úvěrov najmenej úspešní. V súčasnosti títo žiadatelia dostávajú len 5 % sprostredkovaných úverov, čo je pokles oproti takmer 7 % pred tromi rokmi. Navyše, priemerná suma hypotéky pre túto vekovú skupinu je len 92-tisíc eur, zatiaľ čo ľudia vo veku 26-45 rokov dostávajú v priemere 99-tisíc eur. Vysoké úrokové sadzby a prísne podmienky testovania príjmu mladým komplikujú prístup k financovaniu vlastného bývania.
„Banky musia testovať príjem každého žiadateľa bez rozdielu na úrokovú sadzbu vyššiu o 2 percentuálne body ako je reálny úrok, ktorý má splácať. Strop je pritom 6 %, čiže pri súčasných priemerných úrokoch nad 4 % sa testuje príjem na maximálny úrok. Tým pádom mladí ľudia kvôli nižšiemu príjmu dostanú menej peňazí od banky,“ vysvetľuje Marián Búlik, finančný analytik OVB.
Zhoršená dostupnosť bývania spôsobuje, že až 70 % mladých vo veku 25-29 rokov zostáva žiť s rodičmi, pričom priemerný vek odchodu z domácnosti je 31 rokov. Na Slovensku je podiel preplnených domácností takmer 32 %, čo kontrastuje s poklesom tohto podielu na menej ako 17 % v rámci EÚ.
Očakáva sa, že rast cien nehnuteľností sa zrýchli vďaka skokovému nárastu DPH od januára 2025. „Predpokladaný vyšší dopyt po novostavbách do konca tohto roka, ktorým sa ľudia budú snažiť vyhnúť vyšším cenám od budúceho roka, by mohol potiahnuť nahor aj ceny starších bytov,“ odhaduje M. Búlik. Mnohí ľudia sa totiž budú snažiť kúpiť nehnuteľnosť ešte pred zmenou DPH, čo môže vyvolať ešte väčší tlak na rast cien.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: