Pri investovaní by chcel každý dosahovať čo možno najvyššie zisky pri čo najmenšom možnom riziku. V skutočnosti platí, že rizikovejšie investície zarábajú viac.


(Inzercia)

Vidno to napríklad aj na ponuke korporátnych dlhopisov. Ich emitenti ich síce často vyhlasujú za bezpečné, no výška úrokovej sadzby, ktorá sa blíži k desiatim percentám, naznačuje, že ani zďaleka nejde o alternatívu k bankovým vkladom.

Marián Búlik zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensku vysvetľuje, že ak niekto investuje do dlhopisu, znamená to, že požičiava peniaze firme. Tie často vydávajú dlhopisy namiesto toho, aby si zobrali bankový úver. Pri ňom musia firmy podstúpiť prísny proces a preto si radšej pýtajú peniaze od investorov. Už tento moment podľa M. Búlika indikuje, že riziko dlhopisu nebude malé.

Kto investuje do dlhopisu, vstupuje prakticky ako investor do konkrétneho projektu. Ten môže dopadnúť dobre ale i krachom. Ani v prípade, že prospekt dlhopisu schválila Národná banka Slovenska, neznamená to, že je bezpečný. NBS podľa M. Búlika nehodnotí kvalitu dlhopisu, ale kontroluje len splnenie základných náležitostí.

Rizikom je aj to, že slovenské a české dlhopisy väčšinou nie sú zabezpečené. Firma, ktorá dlhopis vydáva, v takom prípade zaň ručí len svojim majetkom, ktorý je podľa M. Búlika väčšinou zaťažený dlhmi z realizácie projektu.

Minuloročná analýza korporátnych dlhopisov v Česku od forenzných vyšetrovateľov zo Surveilligence podľa M. Búlika ukázala, že za posledných desať rokov skončilo v insolvencii desať percent spoločností, ktoré vydávali dlhopisy. Polovica z nich pritom skrachovala do troch rokov od emisie. Ľudia na nich stratili skoro 260 miliónov eur.

„Na Slovensku na tom kvalita korporátnych dlhopisov nie je o nič lepšie. To ukazujú príklady najväčších firiem ako Arca či Helske, ale aj mnoho ďalších prípadov. Znamená to, že tieto dlhopisy sú vysoko rizikové a pred investíciou by si každý človek mal dobre zvážiť, či je ochotný podstúpiť toto riziko. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom na investície,“ dodáva M. Búlik.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: