Ročné úniky pitnej vody kvôli deravým potrubiam sa na Slovensku šplhajú nad 51 miliónov kubíkov. Upozornil na to Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). Na ciele definované v strategických dokumentoch štátu išli za tri sledované roky z predpokladaných zdrojov určených na obnovu a rozvoj tejto infraštruktúry len tri percentá.

„Ak by vodárne aktívne zmodernizovali zastarané deravé vodovody a tie premrhané desiatky miliónov kubíkov pitnej vody by ako dobrí hospodári vrátili ľuďom, mohli by sme ju pri prepočte na jednočlennú či dvojčlennú domácnosť dodávať mnohodetným rodinám, seniorom alebo napríklad miliónu domácností zadarmo či za symbolické euro,“ približuje závery prierezovej kontroly predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Strategický plán rozvoja verejných vodovodov a kanalizácií na roky 2021 až 2027 pritom hovorí až o 5,7 miliardách eur, ktoré sú potrebné na ich obnovu a rozširovanie. Z toho na samotnú obnovu by malo ísť bezmála 3,4 miliardy eur. Štyri vodárenské spoločnosti kontrolované NKÚ mali do obnovy podľa ich vlastných plánov investovať 470 miliónov, napokon minuli len 78 miliónov eur. Popri tom narastá ich investičný dlh, pri ktorom je tempo starnutia infraštruktúry vyššie ako tempo jej obnovy.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: