Mzdy by mali v tomto roku naďalej rásť, no zrejme pomalšie a určite nie všade rovnako. Prognózu naznačili zástupcovia Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS).

Zvyšujúce sa životné náklady a pretrvávajúci dopyt po nových pracovníkoch by mali podľa APAS aj v nadchádzajúcom období vytvárať tlak na rast miezd. Odborníci na pracovný trh sa zhodujú v názore, že aj v tomto roku priemerná mzda na Slovensku pravdepodobne porastie. „Tempo rastu sa však môže spomaliť, a to najmä kvôli ekonomickým tlakom a potrebe zvyšovať produktivitu,“ myslí si prezidentka APAS Zuzana Rumiz. Podľa Jindřicha Hodka z agentúry Index Nosluš je otázka či a ako rýchlo porastú mzdy skôr stávkou na to, ako sa bude vyvíjať slovenská ekonomika.

Tempo rastu miezd bude zároveň odlišné v závislosti od odvetvia a regiónu. „Najväčší rast miezd možno očakávať v odvetviach s vysokým dopytom po kvalifikovaných pracovníkoch, ako sú IT, energetika, financie a priemysel. Naopak, sektory ako maloobchod a gastro budú čeliť obmedzeniam, keďže ich ziskovosť je citlivejšia na ekonomickú neistotu,“ upresňuje Z. Rumiz. „Maloobchod a časť výroby a služieb zároveň patria medzi sektory so stagnujúcou produktivitou, čo je tiež jeden z dôvodov, pre ktorý môžu mať problém udržať tempo rastu miezd,“ dopĺňa jej slová obchodná manažérka agentúry Lugera & Maklér Katarína Nováková Rudinská.

Okrem súvislosti s dopytom po zamestnancoch či rastom produktivity v rámci jednotlivých sektorov sa pri raste miezd prejavia aj regionálne vplyvy. „Napríklad v Košiciach a ich okolí by mohli situáciu ovplyvniť očakávané nové investície v oblasti automobilového priemyslu a s tým súvisiaci zvýšený dopyt po pracovníkoch. Tu sa preto dá predpokladať výraznejší rast miezd ako v iných regiónoch,“ konkretizuje manažérka agentúry Europersonal Katarína Dovinová. Zároveň pripomína aj stúpajúcu dôležitosť benefitov, ktoré zamestnávateľ ponúkne. „Rozhodovanie uchádzačov totiž čoraz viac ovplyvňuje nielen výška mzdy, ale aj benefity, ktoré súvisia s rovnováhou medzi pracovným a osobným životom,“ upozorňuje K. Dovinová.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: