V druhej polovici tohto roka by El Niño mala vystriedať La Niña. To zapríčiní vo viacerých častiach zemegule zmeny počasia, no rozsah a dôsledky sú neisté.

La Niña by mala priniesť chladnejšie a vlhkejšie počasie v regiónoch, ako je južná Afrika, juhovýchodná Ázia aj Austrália. Zapríčiniť by mala aj chladnejšiu zimu, ktorú pocíti západná Kanada a sever Spojených štátov, Japonsko alebo Kórejský polostrov. Prinesie však aj neistotu ohľadom ďalšieho vývoja a dopadov na ekonomiky sveta.

„La Niña povedie najmä k nárastu extrémnych prejavov počasia. Jednou z hlavných anomálií, ktoré sa v tejto fáze očakávajú, je nárast počtu hurikánov na atlantickom pobreží Spojených štátov,“ upozorňuje vo svojej najnovšej analýze spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá poistením pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

La Niña by podľa tejto analýzy na jednej strane mala priniesť nárast poľnohospodárskej produkcie v ázijsko-tichomorskom regióne. Výrazný nárast by mali zaznamenať tamojšie hlavné producentské krajiny, ako napríklad India (2. najväčší producent ryže, pšenice a cukrovej trstiny), Indonézia (najväčší svetový producent palmového oleja a 3. najväčší producent ryže) a Austrália (4. najväčší producent jačmeňa a repky). To pravdepodobne zmierni ceny komodít a tiež zmierni inflačné riziká v regióne.

Zároveň sa očakáva, že La Niña zníži poľnohospodárske výnosy v Severnej a Južnej Amerike, pretože spôsobí suchá a chladné obdobia. „To ovplyvní najmä pestovanie pšenice (Spojené štáty) a sóje (Brazília). Na výkyvy počasia budú veľmi citlivé aj komodity, ktoré nie sú obilninami. V nasledujúcom roku bude ohrozená najmä regionálna produkcia kávy, kakaa a ovocia,“ tvrdí Coface.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: