S blížiacim sa letom si mnohí mladí ľudia hľadajú brigády. Slovenská sporiteľňa upozorňuje na nový typ podvodu, ktorý láka na zdanie ľahkého zárobku. Tieto podvody môžu ľudí pripraviť o peniaze alebo ich zapojiť do nelegálnych aktivít.

Falošné pracovné ponuky sa začínajú šíriť cez aplikácie ako WhatsApp a iMessage. „Ahoj! Som Steven, špecialista na ľudské zdroje z WarnerBros Video Company. Potrebujete mobilnú prácu na čiastočný úväzok? Zarobte viac ako 216 eur denne!“ – takto môže podľa sporiteľne znieť úvodná správa, ktorá sľubuje jednoduchý zárobok za lajkovanie videí alebo hodnotenie filmov na YouTube.

Podvodníci presvedčia obete, že na zvýšenie obľúbenosti ich obsahu potrebujú práve ich pomoc. Aby však mohli začať zarábať, musia obete zaplatiť vstupný poplatok. „Následne aj dostanú malý zárobok, ale postupne od nich podvodníci pýtajú stále väčšie poplatky. Od nášho klienta chceli v priebehu troch dní aj 20 platieb,“ vysvetľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne.

Ďalším typom podvodu je scenár, kde sa ľudia stávajú tzv. bielymi koňmi. Podvodníci im posielajú peniaze na účet, ktoré majú obete následne preposielať na iné účty, často spojené s kryptomenami. „Vyzerá to ako skvelá alternatíva dodatočného príjmu či študentskej brigády, faktom však je, že ľudia si nielen nezarobia, ale prídu o peniaze, či sa stanú dokonca spolupáchateľmi trestného činu. Chceli by sme preto apelovať na ľudí, aby si dávali pozor a neodpovedali na takéto správy od neznámych odosielateľov,“ upozorňuje J. Adamovský.

Ak rozpoznať podvod

  • Ponuka prichádza zvyčajne z iného ako slovenského čísla. Nemusí to byť však zásadou
  • Podvodník komunikuje po slovensky, dajú sa však všimnúť gramatické zvraty, ktoré nie sú pre slovenčinu prirodzené
  • Požiadavka podvodníka, aby si spolupracovník nainštaloval Telegram
  • Žiadosť o zaslanie čísla platobnej karty
  • Podvodník môže vyžadovať vstupný poplatok, aby mohol klient vykonávať prácu z domu a začať zarábať
  • Podvodník môže posielať odkazy na vrátenie chybných platieb, v skutočnosti ide iba o ďalšie podvodné platby

Zdroj: SLSP

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: