Vládne zadlženie členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) podľa najnovšej správy tejto organizície dosahuje rekordné hodnoty. V roku 2025 by emisia dlhopisov mala presiahnuť 17 biliónov dolárov, pričom predchádzajúci rok sa pohybovala okolo 16 biliónov. Upozornil na to investičný analytik finančnej skupiny Simplea Richard Kováč.

Tento nárast sprevádza aj celkový dlh vlád krajín OECD, ktorý môže už o dva roky dosiahnuť takmer 59 biliónov dolárov, teda približne 85 percent ich HDP. Pred pandémiou to bolo „len“ 75 %.

Správa varuje, že pri rastúcich úrokových sadzbách sa zvyšujú aj náklady na obsluhu dlhu. V mnohých štátoch už úrokové platby presahujú výdavky na obranu a podľa analýz budú rásť naďalej, keďže značná časť existujúceho dlhu bola vydaná v období nízkych sadzieb. V menších krajinách môžu byť dosahy ešte viditeľnejšie, najmä ak investori začnú požadovať vyššie rizikové prirážky.

Viacerí ekonómovia podľa R. Kováča poukazujú na skúsenosť Japonska, ktoré si dokáže udržať dlh vysoký cez 200 % HDP. Odborníci však upozorňujú, že väčšina krajín nemá tento „luxus.“ a podcenenie rizík môže viesť k obmedzeniu výdavkov či prípadnému zvyšovaniu daní. Okrem toho hrozia opatrenia známe ako „finančnú represiu“, keď vlády môžu tlačiť domáce inštitúcie k nákupom dlhopisov za nevýhodnejších podmienok. Podobné kroky by ďalej prehĺbili nerovnováhu medzi potrebou investícií a rastúcou zadlženosťou.

OECD zároveň upozorňuje, že vysoký dlh zužuje fiškálny priestor pre riešenie budúcich kríz, akou bola napríklad pandémia. Ak by sa úrokové sadzby ešte viac zvýšili, viaceré štáty by mohli čeliť zásadným škrtom vo verejných službách či dokonca riziku platobnej neschopnosti. Podľa správy je preto nevyhnutné pristupovať k dlhovej politike zodpovedne, aby sa podarilo zabrániť dlhotrvajúcim negatívnym dôsledkom pre celú globálnu ekonomiku.

„Situácia na dlhopisových trhoch zostáva naďalej napätá. Hoci sa likvidita na trhoch so štátnymi dlhopismi v roku 2024 zlepšila, môžeme počítať so živou dynamikou, ktorá môže priniesť investičné príležitosti. Avšak je dôležité poznamenať, že gro investícií by malo tvoriť stabilné, dobre diverzifikované portfólio s férovým rizikom a rozumným horizontom,“ dodáva investičný analytik finančnej skupiny Simplea R. Kováč.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: