Sektor komodít uzatvoril rok 2024 s miernym, ale stále zaujímavým ziskom na úrovni 5,4 % podľa indexu Bloomberg Commodity Total Return. Nástup do nového roka sprevádzala nádej na priaznivé účinky čínskych stimulov a predpokladané znižovanie úrokových sadzieb v USA. Postupne sa však objavili varovné signály týkajúce sa silnejúceho dolára, rastúcich výnosov z amerických dlhopisov a náznakov pretrvávajúcej inflácie. Tieto faktory viedli k väčšej obozretnosti investorov, zatiaľ čo drahé kovy ťažili z rastúceho dopytu po bezpečných prístavoch a mäkké komodity z nepriaznivého počasia v hlavných pestovateľských regiónoch. Energie a priemyselné kovy si pripísali len mierne zisky, zatiaľ čo obilniny zaznamenali pokles v dôsledku vysokej úrody a dostatočných zásob.

Na dianie v roku 2025 môžu podľa Oleho Hansena, vedúceho komoditnej stratégie Saxo Bank, vplývať najmä avizované americké clá, možná odveta Číny, kurz dolára a vývoj úrokových sadzieb v USA. Hansen v tejto súvislosti podotýka, že „tieto udalosti by mohli vyvíjať tlak na ropu, ktorá je závislá od ekonomického rastu a niektoré priemyselné kovy s relatívne pohodlnými ponukovo-dopytovými bilanciami. Na druhej strane môžu naďalej podporovať komodity s napätou ponukou, vrátane mäkkých komodít, ako je káva, kakao a potenciálne aj cukor, kovy ako meď, hliník a striebro potrebné pre energetickú transformáciu. Do tejto skupiny patrí aj zlato vzhľadom na jeho pokračujúcu schopnosť priťahovať dopyt od investorov menej citlivých na úrokové sadzby a dolár.“

Zlato si v roku 2024 udržalo priazeň investorov vďaka diverzifikácii centrálnych bánk od amerického dolára a vďaka geopolitickej neistote, ktorá posilňovala dopyt po bezpečných aktívach. Ďalším kovom s pozitívnymi vyhliadkami je striebro, ktoré spája investičný aj priemyselný potenciál – ťahá ho elektronika a fotovoltaika, pričom zároveň ťaží z obáv zo spomaľovania ekonomického rastu. Saxo Bank predpokladá, že kovy dôležité pre energetickú transformáciu, ako meď a hliník, môžu v dlhodobom horizonte profitovať z investícií do obnoviteľných zdrojov, hoci krátkodobo ich môžu obmedziť možné clá a silný dolár. Obmedzený priestor na rast sa naopak očakáva pri železnej rude a oceli, ktoré môžu ďalej pociťovať tlak pre útlm čínskeho stavebného sektora.

Ropa Brent zrejme zostane v pásme 65 až 85 USD za barel, keďže rast ťažby mimo OPEC+ sa podľa odhadov vyrovná dopytu, ktorý môže slabnúť v dôsledku pomalšieho oživenia čínskej ekonomiky. Zemný plyn v USA má naďalej šancu na rast vďaka zrýchľujúcemu sa dopytu po elektrickej energii, pričom mnohé krajiny ho vnímajú ako most k obnoviteľným zdrojom.

Napriek rizikám spojeným s obchodnými clami a volatilitou na menových trhoch môže komoditný sektor aj v roku 2025 podľa Hansena ponúknuť zaujímavú diverzifikáciu a ochranu pred infláciou. „V nadchádzajúcom roku však budú musieť investori prejaviť väčšiu trpezlivosť, pretože zápas medzi rastúcimi výnosmi a slabnúcimi vyhliadkami ohľadne znižovania úrokových sadzieb v USA, ako aj výkyvy amerického dolára vyvolajú väčšiu volatilitu, než akú sme videli v roku 2024,“ predpokladá Hansen. Výkon indexu Bloomberg Commodity by sa pritom mohol priblížiť k vlaňajšej úrovni, najmä ak clá USA nebudú plošné a dolár nakoniec oslabí, čím by sa podporili rastové vyhliadky jednotlivých komodít aj celkovej svetovej ekonomiky.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: