Finančný svet čelí napätej situácii po tom, čo sa Spojené štáty pod vedením Donalda Trumpa rozhodli zvýšiť clá na čínsky dovoz. ÁZijské akciové indexy klesli o niekoľko percentuálnych bodov a medvedí trh zasahuje už aj americké trhy. Obchodná vojna medzi Washingtonom a Pekingom podľa viacerých analytikov ohrozuje stabilitu svetovej ekonomiky, keďže výraznejšie clá môžu viesť k zvyšovaniu inflácie a väčším obavám z možnej recesie.
„Americké indexy sa dostali do pásma medvedieho trhu, pretože sa pohybujú o približne 20 % nižšie, než bolo ich maximum. Týmto poklesom stratili zo svojej hodnoty už 15 biliónov dolárov. Svetová ekonomika by sa totiž mohla v dôsledku obchodnej vojny dostať do recesie, pričom existujú aj obavy, ako budú jednotlivé štáty pristupovať k odvetným opatreniam,“ vraví analytik Portu Marek Malina.
Po úvodných prepadoch prišlo krátke oživenie, keď sa začalo diskutovať o možnosti nových rokovaní, no oznámenia z Bieleho domu hovoriace o ďalšom navýšení ciel situáciu zhoršili. Naprieč viacerými kontinentmi tak akciové indexy smerujú do stratových pásiem a z veľkej časti sa vymazávajú zisky z posledného obdobia. Niektoré štáty už signalizujú možné odvetné opatrenia, iné preferujú trpezlivosť a diplomaciu.
„Dnes, kvôli chaotickej politike Donalda Trumpa, nevieme, aký významný bude súčasný prepad trhu alebo ako dlho bude trvať. Problém je v tom, že americký prezident často mení svoje postoje, takže firmy a následne finančné trhy nevedia, čo môžu očakávať a na čo sa môžu pripraviť. S vysokou pravdepodobnosťou však môžeme povedať, že prepad nebude večný a trhy sa z neho spamätajú. Rovnako, ako to bolo doteraz,“ vysvetľuje M. Malina.
Napriek nepriaznivému vývoju sa niektoré investičné spoločnosti rozhodli držať dlhodobých stratégií bez zmeny portfólií. Podľa nich je globálna diverzifikácia stále kľúčom k prekonávaniu neistoty v jednotlivých regiónoch.
„Napríklad, hoci bolo v posledných rokoch výhodné mať čo najväčšiu expozíciu voči USA, americké akcie nikdy nepredstavovali viac ako 54 percent v našich portfóliách. A to ani pri najdynamickejšej úrovni rizika. Podiel amerických akcií držíme medzi 12 a 50 percentami, v závislosti od rizikovosti portfólií. Vždy sa snažíme vyhnúť prílišnej koncentrácii investícií do jednej oblasti a teraz je jasné, že je to správna stratégia,“ hovorí Martin Luňáček, produktový riaditeľ Portu.
Odborníci upozorňujú, že hoci je súčasný pokles na trhoch neštandardne silný, takéto obdobia sa už v minulosti opakovane objavili a vždy sa im podarilo skončiť oživením. „V okamihu, keď sa clá zrušia, akcie by mohli rýchlo reagovať a zotaviť sa na svoje predchádzajúce hodnoty. Z tohto dôvodu momentálne nerobíme taktické zmeny v alokácii v portfóliách našich klientov,“ dodáva M. Luňáček.
Z viacerých vyjadrení finančných expertov vyplýva, že pravidelní investori nemajú dôvod na prehnanú paniku. Ako ukázala história, korekcie a recesie prichádzajú pravidelne, no rovnako pravidelne sa trhy postupne spamätajú z poklesov a ponúkajú príležitosti na nové nákupy.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: