Nový prezident USA, ktorý otvorene presadzuje americké záujmy aj na úkor európskych partnerov, môže podľa odborníkov spôsobiť neistotu v medzinárodnom obchode. Slovensko ako malá otvorená ekonomika tak sleduje, či sa zmeny v Bielom dome premietnu do exportných príležitostí alebo prípadných dovozných prekážok.
Automobilový priemysel, ktorý vlani opäť nabral na sile po ťažkostiach spôsobených pandémiou a nedostatkom čipov, by si však mal udržať dobrú pozíciu aj v najbližšom období. „Automobilovému priemyslu sa bude na Slovensku naďalej dariť. Ťaží z prítomnosti kvalifikovanej pracovnej sily, pričom výrobné náklady zostávajú nízke, a preto koncerny presúvajú výrobu práve sem. Slovensko tak môže v konečnom dôsledku profitovať z ťažkostí tohto odvetvia v Európe,“ konštatuje Martin Procházka, Head of Risk Underwriting Coface pre Slovenskú republiku a Česko. Okrem automobiliek sa priaznivý vývoj očakáva aj v energetike, kde výrazne pomôže spustenie nového bloku v Mochovciach, rovnako ako v maloobchode či poľnohospodárstve.
Oživenie v stavebníctve bude naopak len mierne a čeliť bude viacerým rizikám. „Výkonnosť ostatných odvetví do veľkej miery závisí od rastu zahraničného dopytu, ktorý by sa mal oživiť, ale je tu prvok neistoty menom Donald Trump,“ upozorňuje Martin Procházka. Slovenskí exportéri môžu pocítiť dôsledky prípadných ciel na tovar, ak sa obchodné rokovania medzi Európou a USA skomplikujú. „Slovensko je malou otvorenou ekonomikou, a preto rast prekážok medzinárodného obchodu nie je dobrou správou. Na druhej strane, Donald Trump je transakčne uvažujúci človek, ako sme sa presvedčili počas jeho prvého funkčného obdobia,“ dodáva odborník.
Otázniky visia aj nad tým, či sa prípadne podarí vyhnúť clám voči EÚ, respektíve či budú musieť európske krajiny kompenzovať americkú stranu zvýšeným nákupom energií z USA. „Avšak ani odvrátenie ciel priamo voči EÚ nemusí nevyhnutne znamenať, že sa medzinárodné obchodné prostredie nezhorší,“ dopĺňa Procházka.
V bezpečnostnej oblasti sa očakáva, že Európa zvýši výdavky na obranu, čo môže vyhovovať niektorým podnikom v zbrojárskom priemysle. „Aj na Slovensku však existujú firmy, ktoré budú profitovať z požiadaviek na väčšie európske zbrojenie, najmä ak sa im podarí napojiť na správne dodávateľské reťazce. Príchod Donalda Trumpa do Bieleho domu teda nemusí nevyhnutne znamenať katastrofu, ale miera neistoty je vysoká, pretože rozptyl toho, ako sa Donald Trump môže skutočne zachovať, je veľký,“ upozorňuje Procházka.
Na domácom trhu vyvoláva obavy nová transakčná daň v kombinácii so zvýšením DPH. „Transakčná daň predstavuje veľký problém najmä pre malé a stredné podniky. Bude tu silná snaha o optimalizáciu, prechod na hotovostné platby a, samozrejme, v hre je aj možnosť odchodu subjektov zo Slovenska,“ varuje Procházka. Takéto opatrenia môžu dlhodobo brzdiť rozvoj podnikateľského prostredia a prípadne zvyšovať riziko insolvencií. „Stavebníctvo bude jedným zo sektorov, kde daň z transakcií nepochybne povedie k väčšiemu podielu hotovostných platieb, čo môže vyvolať tlak na spájanie faktúr, dlhšie lehoty splatnosti, a tým aj na zvýšenie rizika,“ vysvetľuje.
Vzhľadom na očakávané posilnenie niektorých odvetví a celkovú ekonomickú výkonnosť by sa platobná morálka mohla od druhej polovice budúceho roka postupne zlepšovať. „Vývoj platobnej morálky nie je priaznivý, ale domnievame sa, že od polovice budúceho roka by sa mohol začať postupne zlepšovať s tým, ako sa bude zvyšovať zahraničný dopyt a ako sa bude dariť kľúčovým odvetviam hospodárstva. Bohužiaľ, takáto prognóza je zaťažená vážnymi rizikami vyplývajúcimi z geopolitických udalostí,“ uzatvára Martin Procházka, Head of Risk Underwriting Coface pre Slovenskú republiku a Česko.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: