Príspevky z druhého piliera by sa mohli už čoskoro investovať aj do štátnych projektov. Môže ísť napríklad o výstavbu nájomných bytov, dobudovanie a modernizáciu ciest, energetickej siete či na zelenú infraštruktúru. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú v pondelok 7. apríla schválila vláda.
Cieľom je úprava pravidiel investovania majetku v dôchodkových fondoch tak, aby dôchodková správcovská spoločnosť mohla využiť potenciálne investičné príležitosti spojené s financovaním náročnejších investičných projektov, ktorých cieľom je zlepšiť situáciu v rôznych oblastiach na území Slovenskej republiky.
Na avizované zmeny reagovala aj Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). „Asociácia oceňuje, že vládou schválený návrh zákona rozširuje investičné možnosti dôchodkových fondov, ale správcom neukladá povinnosť investovať do alternatívnych investícií. Pozitívne hodnotíme aj nastavenie limitov pre alternatívne investície v zákone, čo je v súlade s naším dlhodobým postojom, že alternatívne aktíva majú dopĺňať, nie nahrádzať nosnú investičnú stratégiu dôchodkových fondov,“ uvádza ADSS.
Avšak dôchodkové správcovské spoločnosti chcú každú alternatívnu investíciu starostlivo posudzovať z hľadiska rizík a potenciálnych výnosov. „Záujem sporiteľa a ochrana jeho úspor v druhom pilieri ostávajú našou absolútnou prioritou. V prípade alternatívnych investícií územné obmedzenie na Slovensko zúži možnosti výberu atraktívnych a diverzifikovaných investičných príležitostí, čím môže byť obmedzený potenciál zhodnotenia úspor pre sporiteľov,“ pripomína ADSS.
Rámec starobného dôchodkového sporenia v súčasnosti upravujú prísne pravidlá a ich dodržiavanie podlieha viacerým stupňom kontroly, kde najvýznamnejším je dohľad Národnej banky Slovenska. V druhom pilieri si na dôchodky sporia už takmer dva milióny ľudí, a preto si vážime síce intenzívnu, ale korektnú a odbornú diskusiu, ktorá sprevádzala návrh novelizácie zákona.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: