Zákon o dani z finančných transakcií porušuje princípy európskeho práva a predstavuje pre podnikateľov neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž podľa zmluvy o fungovaní Európskej únie (EÚ). Konštatuje to slovenská pobočka medzinárodnej mimovládnej organizácie IFA.
Slovenská pobočka IFA (International Fiscal Association), ktorá združuje daňových poradcov, právnikov a vysokoškolských odborníkov, sa preto pridala k podnetu zahraničných obchodných komôr na Slovensku smerovanému na Európsku komisiu. Zákon o dani z finančných transakcií má po podpise prezidenta nadobudnúť účinnosť od januára budúceho roka.
Odborníci na zdaňovanie združení v IFA na základe vlastnej analýzy považujú zákon o dani z finančných transakcií problematický hneď v niekoľkých bodoch. „Z pohľadu európskeho práva je problémové, že nová daň z finančných transakcií sa bude vzťahovať aj na bankové transakcie uskutočňované slovenskými podnikateľmi na účtoch v zahraničných bankách a bude mať za následok vyššie zdanenie v prípade cezhraničných zúčtovaní nákladov,“ vysvetľuje prezidentka slovenskej pobočky IFA Renáta Blahová.
Vyššie efektívne zdanenie cezhraničných zúčtovaní nákladov v porovnaní s domácimi ako aj legislatívna požiadavka na slovenských podnikateľov na samovýpočet a odvádzanie dane na mesačnej báze z pohybov na účtoch v zahraničných bankách podľa IFA predstavuje neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž podľa zmluvy o fungovaní EÚ. „V neposlednom rade celkový dopad novej slovenskej dane z finančných transakcií je v rozpore s voľným pohybom kapitálu podľa článku 63 Zmluvy o fungovaní EÚ, ktorý zakazuje všetky obmedzenia pohybu kapitálu medzi členskými krajinami,“ tvrdí IFA.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: