Rok 2023 sa v slovenskom finančnom sprostredkovaní niesol v znamení rastúceho záujmu obyvateľov o investovanie a ochranu majetku, zatiaľ čo hypotekárne úverovanie sa dostalo do úzadia. Tento trend potvrdzuje aj Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP), ktorá zaznamenala pokles celkových tržieb svojich členov z 231 miliónov eur v roku 2022 na 220 miliónov eur. Podľa generálnej tajomníčky AFISP Dariny Huttovej však ide aj o dôsledok meniacej sa štruktúry členov počas roka.

Napriek celkovému poklesu, najväčšie subjekty na trhu vykazovali rast. Spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko si udržala vedúce postavenie a dosiahla medziročný rast. Celkové výnosy z finančného sprostredkovania členov asociácie dosiahli 220,28 milióna eur a počet podriadených finančných agentov sa ustálil na 7 148. Pozitívnou správou je aj pokles počtu sťažností na služby sprostredkovateľov, ktoré klesli z 59 v roku 2022 na 47 v roku 2023.

Hlavným hnacím motorom finančného sprostredkovania bolo investovanie a ochrana majetku. „Darilo sa v oblasti kolektívneho investovania do fondov, či v riadení portfólia finančných nástrojov, a to tak pri jednorazovom, ako aj pravidelnom investovaní,“ uviedla D. Huttová. Počet nových zmlúv pri jednorazových investíciách dosiahol 8 814, zatiaľ čo pri pravidelných investíciách ich bolo 49 448. Záujem o ochranu majetku taktiež rástol, pričom objem neživotného poistenia sa mierne zvýšil a celkový počet uzatvorených zmlúv dosiahol 1 245 167.

Naopak, kapitálové životné poistenie sa dostáva do úzadia, zatiaľ čo rizikové životné poistenie naďalej zostáva v centre pozornosti klientov. Sprísnenie podmienok hypotekárneho úverovania, ktoré od žiadateľov vyžaduje vlastné finančné prostriedky vo výške aspoň 20 % hodnoty nehnuteľnosti, malo za následok pokles dostupnosti hypoték, čo výrazne zasiahlo mladých ľudí. „Zároveň spôsobilo pokles úverovej zadlženosti obyvateľstva, na ktorú dlhodobo poukazovala Národná banka Slovenska,“ upozornila D. Huttová.

Dôležitou súčasťou finančného sprostredkovania zostáva aj dôchodkové sporenie, ktoré sa delí na druhý a tretí pilier. V roku 2023 bolo uzavretých 14 699 zmlúv na doplnkové dôchodkové sporenie a 27 104 zmlúv na starobné dôchodkové sporenie. Celkový objem ročných príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie predstavoval viac ako dva milióny eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: