Keď sa pred pár rokmi otvoril bankový trh s platobnými službami pre tretie strany, čo sú najmä finančné technologické firmy (fintechy), málokto tušil, ako sa to bude využívať.
Každá banka je dnes povinná sprístupniť svoje vybrané služby, napríklad prehľad o platobných transakciách klienta, pomocou technologického rozhrania API. V praxi tak umožňuje tretím stranám bezpečne komunikovať s bankou v online prostredí. Umožnila to európska smernica s názvom PSD2.
Fintechy preto môžu klientom ponúkať napríklad prehľad o účtoch a transakciách v rôznych bankách, doma aj v EÚ. Hoci vlna nových fintechov na túto možnosť nenabehla hneď, postupne sa objavujú na slovenskom trhu aspoň nejaké. Jedným z nich je Moneyhoon.
Pozrie sa na účet a poradí
Táto firma poskytuje správu osobných financií v prehľadnej webovej aplikácii. Umožňuje pripojiť si do nej viacero bankových účtov. Prostredníctvom technologického partnera Nordigen je možné pripojiť do Moneyhoon bankové účty vedené vo väčšine slovenských ako aj viacerých zahraničných bankách. Po prihlásení sa do aplikácie užívateľ vidí, ktoré banky si môže pripojiť. Medzi zahraničnými sú aj N26 či Revolut, teda online banky, ktoré svoje služby ponúkajú aj na Slovensku.
Aplikácia používa analytické nástroje, ktoré sú založené na objektívnych dátach a vlastných algoritmoch. Zanalyzuje tak príjmy a výdavky klienta, na základe ktorých odporúča užívateľovi, koľko ešte môže v danom mesiaci minúť, tiež dokáže pomôcť s výberom výhodnejšej hypotéky či lacnejšieho poistenia. Dôležité je, že firma nevidí detaily transakcií a nedokáže urobiť pohyb na účte za klienta.
„Vieme klientom poradiť a zároveň im vybrané produkty dohodnúť a následne dlhodobo spravovať v prostredí našej aplikácie,“ vysvetľuje rozdiely tejto firmy oproti iným finančným porovnávačom Dušan Michalko, spoluzakladateľ a COO Moneyhoon. Fintech zatiaľ ponúka správu hypoték, investovania, životného poistenia a osobných výdavkov.
Pomôže aj pri investovaní
Moneyhoon má aj vlastný investičný produkt, cez ktorý sa zatiaľ dá investovať len do ETF fondov (burzovo obchodované fondy určené pre drobných investorov). Jeho výhodou je, že investičné portfólio sa môže flexibilne meniť a prispôsobiť sa každému klientovi. „V čase postupne meníme podiel akciovej a dlhopisovej zložky. Pri rovnakom riziku takto môžete dosiahnuť vyšší výnos ako pri klasickom portfóliu,“ vysvetľuje D. Michalko.
Ak by chcel niekto investovať rizikovejšie v Moneyhoon nepochodí, pretože momentálne neponúka takú možnosť.
Fintechová aplikácia sľubuje, že dokáže zanalyzovať poistky a poradiť výhodnejšie. Napríklad pri poistení majetku a povinnom zmluvnom poistení spolupracuje so spoločnosťou Finportal.
Podobne pri hypotekárnom poradenstve Moneyhoon spolupracuje v role podriadeného agenta so spoločnosťou Finportal, pod ktorý patrí približne 2 700 sprostredkovateľov. Aplikácia tak môže ušetriť čas pri hľadaní najvýhodnejšej hypotéky.
Aké poplatky budete platiť
Registrácia a využívanie služieb Moneyhoonu sú bez poplatkov. „Špecifické poplatky súvisia s poskytovaním služieb našimi partnermi ako sú banky, či obchodníci s cennými papiermi s ktorými spolupracujeme,“ vysvetľuje D. Michalko.
Na svojej internetovej stránke firma píše, že v budúcnosti možno niektoré pokročilé funkcie spoplatní. D. Michalko pripúšťa, že niektoré funkcie pokročilej analytiky či služieb spoplatnia, ale len určitému segmentu zákazníkov. „Skôr hovoríme o B2B segmente, nie bežných klientoch,“ tvrdí.
Nevýhodou tejto služby je, že je zatiaľ dostupná len cez webový prehliadač, nie prostredníctvom mobilnej aplikácie. Podľa D. Michalka ju v súčasnosti pripravujú.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: