Národná kriminálna agentúra (NAKA) nevyšetruje len zakladateľov spoločnosti Axe Capital Group, ale aj ľudí, ktorí mali je produkty predávať. Klienti tejto spoločnosti mali prísť až o 50 miliónov eur, keď naleteli na sľuby vysokých výnosov, no v skutočnosti malo podľa obvinenia ísť o pyramídu, v ktorej sa starším klientom vyplácali peniaze z vkladov nových investorov.
NAKA zasiahla proti spoločnostiam Axe Capital Group a Zizzy SE pred mesiacom. Do vyšetrovacej väzby vzala zakladateľa týchto spoločností Petra Béreša a jeho bývalého spoločníka Jána Šofranka. Denník E zistil, že polícia okrem nich obvinila aj Juraja Pitáka. Ten pôsobil ako obchodný riaditeľ spoločnosti Zizzy SE. Zároveň je aj v dozornej rade firmy Fispro, ktorá je podriadeným finančným agentom spoločnosti Fingo.sk.
Podľa údajov z Obchodného registra bol J. Piták v minulosti predsedom predstavenstva spoločnosti Fispro. Jedným z troch členom predstavenstva tejto firmy je v súčasnosti Zoltán Čikes. Ten zároveň pôsobí aj ako IT riaditeľ spoločnosti Fingo.sk.
Predseda predstavenstva sa nechal oklamať zakladateľom firmy
Podľa Denníka E mal J. Piták pre P. Béreša na starosti predovšetkým budovanie obchodnej siete, pričom získaval agentov z iných spoločností. „Bol som totálne naivný a hlúpy, že som dokázal uveriť Petrovi Bérešovi, a nerozlíšil som, že celé je to dokonalý podvod geniálneho podvodníka, respektíve zločineckej skupiny založenej s týmto cieľom,“ povedal J. Piták pre Denník E.
J. Piták s políciou v súčasnosti spolupracuje. To, že Axe Capital Group neponúka geniálnu investičnú stratégiu, vraj pochopil koncom minulého roku, keď klienti prestali dostávať peniaze. Vtedy bol ešte predsedom predstavenstva Axe Capital Group. Na tejto pozícii následne skončil 7. decembra 2022.
Podľa Denník E J. Piták tvrdí, že spustil audit finančných tokov v Axe Capital Group. Z neho zistil, že P. Béreš a ďalší ľudia mali z tejto firmy vyviesť minimálne 32 miliónov eur. Preto na P. Béreša podal trestné oznámenie.
Fingo.sk pre Denník E uviedlo, že makléri môžu ako podnikatelia okrem finančného sprostredkovania vykonávať aj iné podnikateľské aktivity, ktoré nesúvisia s činnosťou Finga. „Akékoľvek takéto aktivity mimo finančného sprostredkovania však realizujú samostatne, na vlastnú zodpovednosť a nie je k tomu potrebný náš súhlas,“ uviedlo Fingo.sk v reakcii pre Denník E.
Predajcov lákali vysoké provízie
Z uznesenia Špecializovaného súdu o vzatí do väzby Petra Béreša a Jána Šofranka, ktoré má Finsider k dispozícii, vyplýva, že títo obvinení síce sľubovali investorom nadpriemerné výnosy, no namiesto toho, aby peniaze investovali, ich míňali na svoj luxusný život. Klientom mali sľubovať výnos až do 300 percent ročne, „pričom pri uzatváraní zmlúv vedeli, že uvedené podmienky nedokážu splniť a že ich splnenie nie je reálne.“
Peniaze od investorov podľa obvinenia len v marginálnej miere investovali do zahraničných finančných nástrojov. Toto obchodovanie navyše nevykazovalo dostatočné výnosy. „Nezanedbateľnú časť finančných prostriedkov spotrebovávali a spotrebovávajú pre osobnú potrebu, používali a používajú ich na prevádzkové náklady spoločností a veľkú časť prostriedkov využívali na vyplácanie odmien sprostredkovateľov, vyplácanie výnosov a vkladov starším „investorom/klientom“ a to tak, že na ich vyplácanie používali vklady neskorších „investorov/klientov“ v režime tzv. pyramídovej hry,“ píše sa v uznesení.
Práve vysoké provízie mali presvedčiť sprostredkovateľov, aby s firmou spolupracovali. Podľa Denníka E vďaka nim mohli zabudnúť na poučku, že s vysokým výnosom je spojené aj vysoké riziko.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: