Banky na Slovensku v prvom polroku minulého roku zaznamenali 7 478 podvodných transakcií z úhrad. Ich objem dosiahol 12 miliónov eur a priemerná výška preto bola 1 610 eur. Informovala o tom Slovenská banková asociácia (SBA).
Keďže banky stále vylepšujú svoje obranné mechanizmy, podvodníci podľa SBA cielia na najslabší článok ochrany pred podvodmi, teda klientov. Aj preto z pohľadu množstva podvodov prevláda phishing a z pohľadu výšky zneužitej sumy zase podvody s investovaním do kryptomien.
„Podvodníci sú vynaliezaví a využívajú techniky sociálneho inžinierstva, slabiny sociálnych sietí, aj nástup technológií umelej inteligencie. Banky sú však prezieravé a reagujú na aktuálne technologické trendy,“ vraví predseda Komisie podvody SBA a riaditeľ bezpečnosti Slovenskej sporiteľne Ján Adamovský.
Podľa Radomíra Adamkoviča (podpredseda komisie a vedúci oddelenia prevencie podvodov vo Všeobecnej úverovej banke) a Roberta Dékányho (člen komisie a biznis vlastník agilného tímu na prevenciu podvodov v Tatra banke), veľká časť podvodov je spojená s vysoko sofistikovanými skupinami organizovaného zločinu. Získané peniaze podvodníci často používajú na financovanie ďalších nelegálnych aktivít, vrátane prania špinavých peňazí.
V prípade investičných podvodov klienti po zmanipulovaní podvodníkom prevádzajú svoje finančné prostriedky na cudzie účty za vidinou investičnej príležitosti. Hoci takúto transakciu realizuje priamo klient a je teda zodpovedný za prípadnú škodu, banky vykonávajú aktivity, aby zabránili ďalším platbám zmanipulovaného klienta a mnohokrát aj páchaniu trestného činu.
Aby banka dokázala takejto transakcii zabrániť, musí zareagovať rýchlo a efektívne. Podľa SBA banka pri neobvyklej transakcii vykoná opatrenia, ktoré sa klientovi môžu javiť ako neprimerané, no banka vždy koná v záujme klienta a v súlade so zákonom.
Banky sa podľa SBA stretávajú aj s prípadmi, keď klienti opakovane podľahnú rovnakým podvodom, a to aj napriek upozorneniam a opatreniam z ich strany. Banky sa preto snažia zvyšovať povedomie klientov o podvodoch a okrem prevencie sa venujú detekcii, skúmaniu a zaznamenávaniu dôkazov o podvodoch.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: